Разядка / салата гуакамоле с авокадо, лук, чесън и домати
Калроии и макроси:
250 ккал. 10г въглехидрати, 2г протеини и 23г мазнини
17% / 4% / 81%
Авокадото произхожда от Централна Америка и е растение от семейство Лаврови. То е един от най-ценните продукти на суровоядците. Плодовете на авокадо имат зеленикава или жълтеникава плът с маслена консистенция и богат, орехов вкус. Често се ядат в салати, а в много части на света се ядат като добавка към различни десерти. Пюрето от авокадо е основната съставка на гуакамоле - характерен сос или разядка в мексиканската кухня. Този плод е ценен заради високата си хранителна стойност и се добавя към различни ястия поради добрия си вкус и богата текстура.
Има много видове авокадо, които се различават по форма и цвят - от крушовидни до кръгли и от зелени до тъмно лилави, почти черни. Те също могат да тежат от 220 грама до 3 килограма. Авокадото е с изключително променлива размер в зависимост от сорта. Външната кожа на плодовете понякога не е по-дебела от тази на ябълката и понякога е груба и дървесна по текстура. Жълто-зелената плът вътре в плодовете се яде, но кожата и семената се изхвърлят (Всъщност костилката може да се запази и да се посее, няма да порасне дърво авокадо, но едно много хубаво растение).
Авокадото е не само здравословно, но и е невероятно вкусно и върви с много видове храна. Можете да го добавите към салати и различни рецепти или просто да издълбаете месестата част с лъжица и да си я хапнете така. Те имат кремообразна, богата, мазна текстура и се смесват добре с други съставки. Авокадото е подходящо за салати, сандвичи, гарнитура и още много ястия, дори в някои страни го използват за приготвяне на различни десерти и сладолед.
Авокадото често отнема известно време, за да узрее и трябва да се усеща леко меко, когато е готово за консумация. Хранителните вещества в авокадото могат да се окисляват и затова авокадото бързо променя цвета си, но добавянето на лимонов сок може да забави този процес. Можете да кажете, че авокадото е узряло, когато се чувства тежко за размера си и е с тъмен цвят. Ако искате да ускорите процеса на узряване, просто го поставете в кафява хартиена торбичка за от 2 до 4 дни. Можете да ускорите този процес още повече, като добавите банан в торбата.
Най-ранното използване на авокадо, открито от археолозите, датира от 7000 години пр.Хр., в Перу. Също така са намерени семена от авокадо заедно с мумиите на инките, датиращи от 750 г. пр.Н.Е.
Авокадото отдавна е част от мексиканската кухня. Археолози са открили доказателства, че консумацията на авокадо е от преди почти 10 000 години в централно Мексико. Тогава хората просто се събирали и яли диво авокадо. Изследователите смятат, че хората са започнали да култивират авокадо преди около 5000 години.
През 16 век испанските изследователи стават първите европейци, които ядат авокадо. Мартин Фернандес де Енсисо е първият европеец, който описва авокадото, когато споменава плода в книга, която пише през 1519 г. По времето на испанското завоевание авокадото се е разпространило от Мексико през Централна Америка в части от Южна Америка. Испанците в крайна сметка носят авокадото в Европа и го продават на други страни, включително Англия.
През 1653 г. Бернабе Кобо е първият европеец, който описва трите основни типа авокадо: гватемалско, мексиканско и западноиндийско. Различни хора, включително Джордж Вашингтон, описват намирането и яденето на авокадо, той посещава Барбадос и по-късно пише, че „крушите агаваго (авокадо)“ са популярна храна.
Смята се, че сър Ханс Слоун, ирландски натуралист, е въвел думата „авокадо“ през 1696 г., когато спомена растението в каталог на ямайските растения. Той също така го нарича „алигатор круша“.
Хенри Перин, градинар, засажда за първи път авокадо във Флорида през 1833 г. Въпреки това, то не се превръща в търговска култура чак в началото на 20 век. Докато авокадото е било доста популярно в Калифорния, Флорида и Хаваи, хората в други щати са го избягвали. Авокадото започва да печели широка популярност чак през 50-те години, когато хората започват да го добавят към салати.
Авокадото е много питателно и съдържа голямо разнообразие от хранителни вещества, включително 20 различни витамини и минерали. Авокадото е богато на Витамин К, Фолат, Витамин С, Калий, Витамин В5, Витамин В6, Витамин Е. То също така съдържа малки количества магнезий, манган, мед, желязо, цинк, фосфор и витамини А, В1 (тиамин), В2 (рибофлавин) и В3 (ниацин). Въпреки, че авокадото съдържа 9 грама въглехидрати, 7 от тях са фибри, така че има само 2 "нетни" въглехидрата, което прави авокадото с ниско съдържание на въглехидрати. Авокадото не съдържа холестерол или натрий и е с ниско съдържание на наситени мазнини.
Калият е хранително вещество, от което повечето хора не получават достатъчно. Това хранително вещество помага за поддържане на електрически градиенти в клетките на вашето тяло и обслужва различни важни функции. Проучвания показват, че наличието на висок прием на калий е свързано с понижено кръвно налягане, което е основен рисков фактор за сърдечни пристъпи, инсулти и бъбречна недостатъчност.
Авокадо е храна с високо съдържание на мазнини. Всъщност 77% от калориите в него са от мазнини, което го прави една от „най-тлъстите“ растителни храни. По-голямата част от мазнините в авокадото е олеинова киселина - мононенаситена мастна киселина, която също е основният компонент на зехтина. Олеиновата киселина е свързана с намалено възпаление и показва, че има благоприятно въздействие върху гени, свързани с рак. Мазнините в авокадо също са доста устойчиви на горещина, предизвикана от окисляване, което прави маслото от авокадо здравословен и безопасен избор за готвене.
Фибрите са друго хранително вещество, на което авокадото е сравнително богато. Това е несмилаема растителна материя, която може да допринесе за загуба на тегло, да намали кръвната захар и е тясно свързана с по-малък риск от много заболявания.
Сърдечните заболявания са най-честата причина за смърт в света. Известно е, че няколко кръвни маркера са свързани с повишен риск към сърдечно заболяване и те са: холестерол, триглицериди, маркери за възпаление, кръвно налягане и различни други.
Авокадото може: да намали нивата на общия холестерол значително, да намали триглицеридите в кръвта с до 20%, да понижи LDL холестерола с до 22%, да увеличи HDL („добрия“) холестерол с до 11%. Установено е, че включването на авокадо в диета с ниско съдържание на мазнини, значително подобрява холестероловия профил.
Когато става въпрос за хранителни вещества, приемът не е единственото нещо, което има значение. Също така трябва да можете да усвоите тези хранителни вещества - да ги преместите от храносмилателния си тракт към тялото си, където могат да се използват. Някои хранителни вещества са разтворими в мазнините, което означава, че те трябва да се комбинират с мазнини, за да бъдат използвани. Витамините A, D, E и K са разтворими в мазнини, заедно с антиоксиданти като каротеноидите. Едно проучване показа, че добавянето на авокадо към салатата може да увеличи абсорбцията на антиоксиданти от 2,6 до 15 пъти. Така че авокадото не само е силно питателно, но може драстично да увеличи хранителната стойност на други растителни храни, които ядете. Това е отлична причина винаги да включвате здравословен източник на мазнини, когато ядете зеленчуци.
Авокадото не само повишава усвояването на антиоксиданти от другите храни, но и самите те са с високо съдържание на антиоксиданти. Това включва каротеноидите лутеин и зеаксантин, които са изключително важни за здравето на очите. Яденето на авокадо облагодетелства здравето на очите ви в дългосрочен план.
Авокадото може да помогне за отслабване, като ви поддържа пълноценно по-дълго и ви кара да ядете по-малко калории. Те също са с високо съдържание на фибри и ниско съдържание на въглехидрати, което може да насърчи загуба на тегло.
366 резултата
250 ккал. 10г въглехидрати, 2г протеини и 23г мазнини
17% / 4% / 81%