Оризът е една от най-старите, но и най-полезните зърнени култури. Култивиран е в Китай преди повече от 6 хилядолетия. Днес едни от главните прозиводители на ориза са Китай, Тайланд, Индия, Бангладеш и Япония. Тази зърнена култура всъщност съдържа два много важни компонента за организма - 75-85% въглехидрати и 5-10% протеини. Двата енергийни източника го правят изключително ефективен за спортуващите. Най-разпространените видoве ориз са белият и „африканският”, като общо имат около 8000 разновидности.
Оризът е полезен заради ниското си съдържание на натрий, наситени мазнини и холестерол. Той е добър източник на манган, фолиева киселина и желязо. Белият ориз е с висок гликемичен индекс, но кафявият е със средна стойност, затова е за предпочитане при диети за отслабване.
Кафявият ориз, наричан още целозърнест ориз, се вари по-бавно от белия – около 45-50 минути, но пък от своя страна е много по-полезен – не води до покачване на кръвната захар, богат е на фибри, минерали и витамини от групата B. Едни от продуктите, приготвяни от ориз са оризов протеин, оризови трици, оризово нишесте и оризово брашно, което се препоръчва при някои диети поради ниското съдържание на мазнини. Приложението на ориза в кухнята никак не е малко – подходящ е за супи, за директна консумация, различни салати, гарнитура на ястия и т.н.
10 тънкости в приготвянето на ориз
Случвало ли ви се е готвенето на ориз да ви затрудни? Е, дори да не ви затруднява, просто да не ви се получава така, както искате, да е кашкав или пък да хрупа…С тази статия ще ви помогнем и ще улесним приготвянето на ориза, защото и той си има своите тайни.
1. Оризът трябва да се измие няколко пъти.
2. Може да оставите оризът да се кисне във вода, но не я прецеждайте, за да запазите полезните свойства.
3. Различните видове ориз искат различно количество вода при готвене тип „абсорбация“ т.е. оризът да поеме цялата вода.
4. Оризът се готви във вече завряла вода.
5. За 150 г ориз е необходима около 1 ч. л. сол.
6. Докато се вари, оризът не се бърка често, защото ще стане лепкав и може да се раздроби.
7. Принципът 1:3 (ориз:течност) не е универсален. Различен тип ориз се готви различно време и с различно количество течност.
8. Преди сервиране е добре оризът да се разбърква с вилица.
9. Оризът се готви под плътно затворен капак.
10. Една добра идея за още по-хубав вкус на ориза е да се свари в бульон, вместо във вода.
10 тънкости в приготвянето на ориз