Патладжанът и всичките му тайни
Патладжаните са зеленчуци от семейство Картофови. Известни са още под името „сини домати“. Родината им е Индия. Патладжаните се препоръчват на всички. Благодарение на ниската им калорийност е полезно те да се включват в менюто на хората, които страдат от наднормено тегло, както и на възрастните. Те нормализират водния обмен и подобряват работата на сърдечния мускул. Освен това имат противовъзпалителни свойства, предпазват черния дроб от мастни натрупвания, засилват способността на инсулина да понижава равнището на захарта в кръвта, активизират процеса на образуване на еритроцити. Благодарение на високото съдържание на калий и натрий, ястията от патладжани са ефективно жлъчогонно и пикочогонно средство.
Патладжанът е богат на хранителни влакнини и подобрява работата на стомашно-чревния тракт, а съдържащата се във влакнините тартронова киселина залавя липогенезата и така предпазва от затлъстяване. Нежните фибри на патладжаните, попадайки в организма на човека, поддържат жизнените дейности на флората на червата и подобряват храносмилането.
Патладжанът и правилният избор
На пазара потърсете патладжан с гладка, лъскава кожа, която да не е набръчкана. Патладжанът трябва да е твърд и да се връща леко назад, когато го докоснете. Опитайте се да намерите патладжан със стъбло, което изглежда влажно, сякаш наскоро отрязано, препоръчително да е стъблото да е твърдо и ярко зелено. Изберете патладжан, който изглежда тежък за размерите си, с гладка, блестяща кожа без петна. Най-добре е да използвате патладжана, когато е пресен и то в рамките на няколко дни.
Патладжанът и солта
Осоляване на филийки или кубчета патладжан дава няколко неща. Първо, солта извлича сокове, които, особено за по-старите патладжани, могат да бъдат горчиви. Освен това тя стяга плътта, правейки по-малко вероятно патладжанът да попие толкова много мазнина. Ако решите да осолите патладжана, първо го нарежете, а след това добавете сол, оставете патладжанът да постои в гевгир поне един час, за предпочитане по-дълго. Но преди да готвите патладжана, не забравяйте да го изплакнете от солта. След това поставете филийките между хартиена кърпа и натиснете леко, за да отстраните соковете и да укрепите плътта. Това е особено важно при пържене на патладжан.
Патладжанът и честите грешки
- Не го готвите в достатъчно мазнини.
Трябва да сте малко по-щедри, за да има достатъчно мазнина от външната страна на патладжана, за да се готви правилно.
- Готвите го в твърде много мазнини.
Не прекалявайте и с мазнината. Резултатите могат да бъдат неприятни, ако накиснете зеленчука в мазнина и буквално го удавите. Тази грешка най-често се допуска при пържене.
- Винаги го обелвате преди готвене.
Ако става въпрос за голям патладжан, зеленчукът може да е по-стар, а кожата по-твърда, следователно е добре да го обелите. Но малките, млади патладжани имат тънки, нежни кожи, които придават страхотна текстура на зеленчука при готвене. Затова белете според вида на зеленчука и метода на приготвяне.
- Слагате твърде много добавки
Когато приготвяте патладжан със сос, сирене или друго добавки, внимавайте с количеството на допълнителните продукти. Патладжанът всъщност е вкусен и ако го удавите напълно в сос, сирене или и двете, няма да вкусите самия зеленчук.
Патладжанът и методите на готвене
- Изпичане.
Всичко, от което се нуждаете, е гореща фурна, зехтин, сол и черен пипер. Нарежете патладжана на ивици или кръгчета и ги изпечете.
- Добавка към паста
Първо го изпечете или сотирайте, след това го нарежете на кубчета. Добавете го към макарони, спагети или дори го сложете в лазаня.
- Скара.
Патладжанът има плътна, месеста плът, което го прави идеален за печене на скара. Нарежете го на дебели кръгчета и го изпечете на скара, става страхотен за гарнитура.
- Допълнение към другите зеленчуци.
Добавете патладжана към списъка със зеленчуци, идеални за пържене. Когато се готви, има полумека текстура, която прави приятно допълнение към по-твърдите зеленчуци в микса.
- Напълнете го.
Извадете месестата част на патладжана, след което го напълнете с ароматен пълнеж по ваш избор. Месестата част на патладжан може да се използва за пюре или разядка, която също ще бъде страхотно допълнение към много ястия.
Патладжанът и ползите за здравето
Патладжаните са с плътни хранителни вещества, което означава, че получавате много богати на хранителни вещества. В допълнение към фибри и протеини, патладжаните предлагат манган (от съществено значение за нормалния растеж), фолат (необходим за правилното развитие на ДНК и деленето на клетките), калий (важен за работата на бъбреците и сърцето) и витамини К и С (К за кръвта съсирване и здрави кости, С за имунната система). Фибрите също могат да имат благоприятно влияние върху кръвната захар. Патладжаните също притежават антиоксиданти, които могат да помогнат за предпазване от хронични заболявания като рак и сърдечни заболявания. Освен това ранните изследвания предполагат, че суровият и вареният патладжан може да намали холестерола и да защити сърцето.