Белите кристалчета, които подслаждат сутрешното ни кафе, се появили преди няколко хиляди години в Индия и Китай. Захарната тръстика, от която се добива този продукт, била открита от персийците през 510 г пр. Хр. Именно те дали името на захарната тръстика. В нашия език думата "захар" е дошла от арабския език, но етимологията й е индийска. Без значение обаче откъде и как наричаме захарта, тя е популярна в цял свят и има изключително широко приложение. Дори в древността захарта е била считана за толкова ценен продукт, че се e символизирала с богатството и лукса. Дори е имала същата стойност като златото.
Захарта може да се добива и от захарно цвекло. Този метод бил открит едва през втората половина на XVIII век, но добил популярност и така по-късно тръстиката и цвеклото започанли да е развиват паралелно и да се конкурират като източници за добиване на ценния продукт.
Широкоизвестната и масово употребявана в цял свят бяла рафинирана захар, въпреки своята популярност и качества на важен източник на въглехидрати, не съдържа витамини и микроелементи. Ето защо за по-ценен и здравословен продукт се счита кафявата захар, която е нерафинирана и може да се използва за същите цели - за подслаждане на кафето и чая, за приготвянето на най-разнообразни десерти. В нея има калий, желязо, калций, мед, магнезий и витамини. Истинската кафява захар обаче се добива единствено от захарна тръстика.
През различните периоди захарта е имала различно значение и стойност в човешкия живот. Докато в древността се съхранявала в сребърни съдове и се пазела под ключ, по-късно се използвала от англичаните за чистене на зъби. Този метод обаче бързо загубил интереса на хората, тъй като било установено, че е много вреден. Любопитно е да се отбележи и че захарта е била възприемана като лекарство и дълъг период от време се е предлагала само в аптеките.
Днес захарта има широко приложение в кулинарията, но поради факта, че е причина за рязкото спадане на глюкозата в кръвта и увеличава риска от затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания, захарта се препоръчва в малки количества.