Брашното е хранителен продукт под формата на прах, получен в следствие на смилане на определена най-често зърнена култура. Най-често брашно се произвежда от пшеница, овес, ръж, царевица, просо, ориз, нахут, кестени и други зърнени култури. Брашно може да се произведе и от смилането на други продукти, например тапиока, елда, картофи, соя.
Какво е качеството и хранителната стойност на прахообразния продукт зависи най-вече от това кои части на зърнената култура влизат в състава му. Всички сърнени култури имат сходен строеж. Зърното се състои от три основни части - обвивка, среден слой и зародиш.
Обвивката е многослойна и съдържа цинк, мед, желязо, магнезий, селен и витамини от група B. Обвивката на зърното представлява около 15% от неговото тегло.
Средният слой се намира под обвивката на зърното и заедма около 80% от теглото му. Съдържа въглехидрати и протеини, но малко количество витамини.
Третият слой на зърното е най-вътрешният и рядко влиза в състава на брашното, поради наличието на по-голямото количество мазнини. Десетте процента мазнини, които съдържа зародишът, намаляват трайността на брашното. В състава на зародиша влизат протеини, минерали и витамини, като от последните се срещат най-много от група B и Е.
Фино брашно наричаме брашното, което се произвежда от смилането само на средния слой на зърното, а пълнозърнестото брашно включва в състава си всички негови слоеве.
Историята на брашното датира преди хилядолетия. И до днес този продукт има много широко приложение и в много страни се смята за основен продукт за изхранване на населението. Брашното е основната съставка на хляба, който се произвежда в най-различни форми, текстури и аромати. В България най-известните видове брашно са тип 500, 700 и 1150.