Спокойно може да се каже, че олиото или растителното масло е сред най-популярните и най-често използваните от нас мазнини.По своята същност то е крайният продукт от маслодайни и етерично-маслени култури чрез механичното им пресоване или извличането му по химически начин. Олиото може да бъде рафинирано и нерафинирано. Предимството на нерафинираното олио е, че то се получава от пресоване на сурови семки заедно с техните обвивки - по този начин запазва своите хранителни качества и не съдържа токсични агенти (киселини), които биха се образували в следствие на химична обработка. Освен това е изключително богато на витамин Е, омега 6 и 9 ЕМК. От своя страна, рафинираното олио се дели на единично и двойно рафинирано. Получава се по химичен път от изпечени или сушени семена, като се филтрира неколкократно, за да се изчистят всички протеинови остатъци. За разлика от животинските мазнини, растителното олио не съдържа холестерол.
В кулинарията най-често се използва слънчогледовото олио, като предимствата му пред зехтина (олио от маслини) са, че е сравнително по-евтино и има универсално приложение – може да се използва за печене, пържене, за подправяне на салати и др. Освен това олиото е основна съставка на майонезата, лютеницата и много видове туршии. Доказано е, че усвояването на повечето видове зеленчуци е по-добро, ако те са подправени с мазнина. В олиото се съдържат още: витамин Е, който освен, че е мощен антиоксидант, има положително въздействие както върху имунната, така и върху сърдечносъдовата система; лецитин, който от своя страна подпомага функционирането на клетките, като осигурява материал за клетъчните им мембрани; ненаситени мастни киселини – важни за регулиране на съдовия тонус; витамин А.
Разбира се, ползотворното влияние на олиото може да се усети само ако се консумира с мярка и се съхранява правилно, а именно да се държи на тъмно, сухо и хладно място. Далеч от пряка слънчева светлина и високи температури. Също така трябва да се следи капачката на бутилката, в която се държи, да е добре затворена, за да не се окисли съдържанието в нея. Не бива да забравяме обаче, че прекаляването с пържени храни води до сериозни здравословни проблеми. Освен това прекомерната употреба на олио може да наруши баланса в организма. Задължително е от време на време да го редуваме с други мазнини.
Шест масла, с които да готвим
Зехтин
Зехтинът е едно от най-универсалните и здравословни масла, с които да се готви и яде. Масло, което не е рафинирано и прекомерно преработено, това е зехтинът - „extra virgin“ . Екстра върджин означава, че зехтинът не е рафиниран и следователно е с високо качество. Екстра върджин зехтинът съдържа голямо количество мононенаситени мазнини и някои полиненаситени мастни киселини. Зехтинът е най-подходящ за дресинг на салати и готвене на ниска и средна температура.
Масло от авокадо
Маслото от авокадо е чудесен избор. То е нерафинирано като зехтина екстра върджин, но има по-висока точка на горене, което означава, че може да се използва за готвене на по-висока топлина и е чудесен за пържене. То няма много вкус, което го прави добър вариант за готвене. Маслото от авокадо съдържа както мононенаситени, така и полиненаситени мастни киселини, има едно от най-високото съдържание на мононенаситени мазнини сред готварските масла, както и витамин Е. Един недостатък е, че има тенденция да бъде по-скъп от другите видове масла за готвене.
Слънчогледово олио
Това масло е с високо съдържание на витамин Е (една супена лъжица съдържа 28% от дневния препоръчителен прием на хранителните вещества на човек). Трябва да се уточни, че рафинираното слънчогледово олио ни носи същите хранителни вещества и няма особена полза за здравето. Нерафинираното, наречено шарлан, подобрява метаболизма, храносмилането, състоянието на черния дроб и нормализира дейността на ендокринната, сърдечносъдовата и дихателната система. Обаче, не е хубаво да се използва нерафинирано слънчогледово олио за готвене, тъй като при висока температура започва да изгаря. Също е много важна да се следи срока му на годност.
Царевично олио
Царевичното масло има високо съдържание на витамин Е, два пъти повече от това на зехтина и слънчогледовото олио. Също така е източник на фосфатиди – полезни за мозъка. Царевичното олио има висока точка на горене и при нагряване не губи полезните си качества. Точно затова може да се използва за пържене или друга термична обработка на продукти.
Ленено масло
Лененото масло е това с най-малко калории сред всички растителни масла. Освен това, то помага за извеждане на токсини от черния дроб и е богато на омега-3. Важното при него е, че не бива да се нагрява, защото губи полезните си свойства.
Масло от гроздови семки
Маслото от гроздови семки също има благоприятни ползи за нашето здраве. По антиоксидантни свойства е 20 пъти по-ефективно от витамин С, а една лъжица от маслото ни дава необходимата дневна доза витамин Е. То има противовъзпалително и имуностимулиращо дейстиве, влияе благотворно на сърдечносъдовата система и подпомага извеждането на вредните вещества от организма. Маслото от гроздови семки има висока точка на горене и е подходящо за топлинна обработка.