Подобно на броколите и зелето, карфиолът е кръстоцветен зеленчук. Той произхожда от древна Малайзия, а сред най-големите му производители са САЩ, Италия, Франция, Индия и Китай.
Карфиолът е много добър източник на витамин B, манган и омега-3 мастни киселини. Освен това съдържа естествени вещества, наречени пурини и гойтрогени, като последните могат да повлияят на работата на щитовидната жлеза. Ето защо хора с вече съществуващи и нелекувани проблеми на щитовидната жлеза трябва да избягват консумацията на карфиол.
Приемът на карфиол е полезен за здравето по няколко причини:
- осигурява защита срещу ревматоиден артрит
- води до ползи за сърдечносъдовата система
- оптимизира детоксификацията на клетките и спомага за прочистване на организма
Когато избираме карфиол, трябва да внимаваме той да бъде с чиста, кремаво-бяла на цвят, компактна глава, при която цветните пъпки не са разделени. Трябва да се избягва такъв, който е матов на цвят, има петна или в който се появяват малки цветчета.
Пресният карфиол се съхранява в хладилник, увит в найлоново или хартиено пликче, като най-много може да се запази до една седмица. Ако карфиолът е закупен предварително нарязан – най–добре е той да се консумира в рамките на един или два дни.