Редена баница. При тази техника буквално се редуват и редят корите за баница и приготвената плънка. Това е един от най-лесните и бързи методи за приготвяне на баница. Важно е да се започне с 2 кори баница – за стабилна и плътна основа. Преди печене, нарежете баницата на парчета.
Вита баница. Макар да изглежда и звучи сложна, витата баница се прави също толкова лесно, колкото и редена, но си има своите тънкости. Слага се на работния плот една кора за баница, която се поръсва с топло масло и се покрива с втора кора. Отгоре се насипва от плънката и двете кори се завиват на руло. Първите две кори, навити на руло, се слагат в средата на тавата – навити като охлюв. Около тях, по същия начин се навиват останалите двойки кори.
Смесена баница. Този вид баница е нещо средно между редената и витата баница. Първо се нареждат кори и с тях се работи както при редената баница. Следващите няколко кори пък се приготвят като при вита баница – навиват се на рула. Отгоре баницата завършва отново с няколко реда редени кори. Целта е баницата да изглежда, като редена, но всъщност да е вита и просто да има за основа ред кори и да е покрита отново с ред кори.
2. Видове баница, според използваната плънка
Баница със сирене. Това е най-традиционният вариант за баница. Приготвя се с бяло саламурено сирене. Тук се срещат различни интерпретации – с яйце, кисело мляко и сирене, само с яйца и сирене. Основното, което отличава българската баница е, че тя се приготвя предимно с краве сирене.
Баница с извара. Друг вариант за баницата е да се приготви с извара. Но при тази рецепта, баницата малко повече прилича на тутманик, защото липсва пухкавата текстура и обем на баницата с обикновено сирене.
Баница с ориз. В някои райони добавят ориз към традиционна плънка от яйца и сирене. Тук по-добрия вариант е да се приготви баницата като вита, защото оризът издува корите и има вероятност да излезе извън тях, ако не са слепени добре. На някои места наричат баницата с ориз – „слепена баница“ именно заради техниката на слепване на корите, които трябва да добре подгънати и „слепени“, за да не излезе плънката при печене. Друга разновидност на баницата с ориз е така нареченият клин. Като приликата и при двете в плънката, но при традиционното родопско ястие – клин, се използват две дебели тестени кори и плънката се намира между тях. Като долната кора трябва да е по-голяма, за да може добре да се запечата клина, преди да се пече.
Баница със зелена плънка
Зелник. И при този вариант на плънка за баница съществуват много разновидности, най-вече според региона, където се приготвя. На някои места плънката е като класическата – с яйца и сирене и се добавя зеле. На други места плънката се приготвя само от зеле и лук или зеле и праз с добавка сирене. При приготвяне на „зелените“ баници е по-добре да се използва методът на витата баница.
Лучник. При този вид баницата, плънката се приготвя от праз лук или от кромид лук, като в добавка се слагат чушки, домати и подправки. Като плънката се задушава предварително, преди да се приготвя баницата.
Пататник. Това е традиционно родопско ястие. Макар не на всякъде да се признава за баница, пататникът спада към голямото семейство на баницата. Приготвя се от картофи, яйца и сирене. Специфичното тук е, че се приготвя на тиган, но не се пържи, а по-скоро се запича от двете страни.
Десертни баници
Баклава. Това е една от най-популярните сладки баници, макар много хора да не определят баклавата за баница, начина на приготвяне е идентичен. В България баклавата най-често се приготвя с орехови ядки. Основните продукти за плънката са ядки (орехи) и захар. На други места, например в Турция, се използват друг вид ядки. Така че и тук интерпретациите са позволени. Най-добре баклавата се прави по метода на редената баница.
Ябълкова баница. Тази баница, позната като щрудел, всъщност има много далечни български корени, като преди векове се е наричала абланица (от абла – старото български име на ябълката). И тук може да има интерпретации, като ябълката се замести с круша, с дюла, могат да се добавят и сушени плодове. Общото при плодовите баници, независимо с какъв плод са приготвени, е че при плънката на всички се добавят ядки, най-често – орехи.
Тиквеник. Основните продукти за плънката при този вид сладка баница са настъргана тиква и захар. При тиквеника също се добавят ядки, като най-често използвани отново са орехите. Тиквеникът се приготвя по метода на витата баница. В днешно време, тиквеникът е едно от традиционните ястия на Коледа и Бъдни вечер.
Баница с халва. Тази баница, която се приготвя с тахан халва, не е много популярна, но въпреки това се приготвя в различни части на България. Приготвя се като вита баница, а за плънка се използва: тахан халва, орехи и захар. Накрая се залива със смес или от прясно мляко или със сироп.
Баница с локум. Локумената баница, не се приготвя само с локум, но и със смес, която да даде допълнително вкус, аромат и плътност. Сместа обикновено е от: яйца, брашно, олио, ванилия и захар и трябва да е по-гъста, за да може с нея да се мажат корите. Парчето локум се слага в единия край на кората, която е намазана със сместа, и се навива на руло. Така се нареждат всички кори или в кръг (като вита баница) или една до друга.
Баница с домашно сладко. Това е малко по-различен тип баница и в България не е особено популярен. По-добър вариант при баницата със сладко е да се приготвя с бутер тесто, вместо с кори за баница.
3. Други видове баница
Млечна баница. При този вид баница, специфичното е, че по време на печенето (преди да е готова) баницата се залива със смес от яйца, захар и прясно мляко и след това се допича. Млечната баница е по-скоро сладко-солена на вкус.
Къпана баница. Тази баница е малко по-пипкава и изисква повече подготовка. Преди да се редят корите, те се сваряват или по-скоро попарват във вряща вода или мляко. Трябва да има подготвена и една тенджера със студена вода, защото след като се потопи кората във врялата вода, се вади и се потапя в студената подсолена вода. След това мократа кора се изцежда и така се редят. През няколко кори (3-4) се поръсва сирене. Важното тук е, че последната кора се слага необработена във вода и след като баницата е опечена, се напръсква с вода, за да не спадне.
Баница с месо
Баница с пилешко месо. Баниците с месо, също не са особено популярни в България. Като обикновено по-скоро се добавят късчета пилешко месо към баница с ориз или такава със зеле. Разбира се и тук има различни вариации, като се прави смес от задушен лук и задушени пилешки късчета, могат да се добавят кисели краставички или домати, но и при тази баница, плънката изисква термична обработка.
Рибник. Рибникът е ястие, което се приготвя на Никулден според българските обичаи. Не прилича много на баница и по самия метод на приготвяне: шаранът се опакова в тесто и се пече във фурна, като обикновено шаранът е пълнен с плънка. Но има и още един вариант, както при баницата с пилешко месо, и тук към плънка от ориз или зеленчуци, се добавят късчета риба (предварително приготвена).
Мантѝя с месо. При този вид баница с месо има повече подготовка. Корите трябва да са разточени от размесено тесто, а не да са готови, защото има специфично полагане, а не като останалите видове баница. Плънката на тази баница се приготвя от запържена кайма с лук.
Поръсват се с натрошено сирене и парченца топено сирене и отново се поставят готови кори....С остър нож баницата се нарязва на квадратни парчета и се залива с предварително сгорещеното олио.
Фините кори за баница се разстилат и се оставят да се сушат за една нощ, след което се натрошават на равномерни дребни парченца....Шведската баница се сиропира и се поднася като празничен десерт.
Разгънатите кори за баница се намазват с маргарин (необходимо е той да бъде със стайна температура), поръсват се със захар, настъргани ябълки, смлени орехи и канела.
Получената смес също се излива върху нарязаната баница, като тавата се разклаща, за да може течността да се разпредели равномерно, след което се поставя в умерено загрята фурна и се изпича до готовност.
След като праз лукът леко изстине, към него се добавят натрошеното сирене и разбитите яйца (едно яйце се запазва за намазване)....С останалото яйце баницата се намaзва отгоре и се поставя в предварително загрята силна фурна.
Полученото средно меко тесто се разделя на малки питки, които се оставят да престоят 20 минути на топло, а през това време от натрошеното сирене и останалите разбити яйца се приготвя плънка....Когато се изпече, баницата се залива със сироп от прясно мляко и захар.
В дълбока купа се разбиват яйцата, а след това се добавят киселото мляко, бакпулвера, олиото и натрошеното сирене....Баницата се пече 45 минути във фурна загрята до 170 градуса до получаване на златист цвят.
Рулата, направени от корите за баница се нарязват на парчета с дължина 3 см, които се подреждат изправени в намазана с малко олио тавичка....Яйцата се разбиват и към тях се прибавят натрошеното сирене, разтопеното масло и прясното мляко.
Тестото за тази лесна и приятна домашна баница се замесва от брашното, водата и солта....Първата се разточва леко и се намазва с олио....половина се разпределя предварително подготвената плънка от сиренето и яйцата.
Яйцата и газираната вода се разбиват и с тази смес се залива баницата....Яйцата се разбиват и към тях се прибавят натрошеното сирене, киселото мляко, брашното и олиото....За най-добър резултат може да се ползват одрински кори, които са по-дебели и приличат на домашно точените.
Замесва се меко тесто за баница от пресятото два пъти брашно, содата, солта и водата....Дъното на тавата се намазва с олио и в нея се редят корите, като между тях се поставя плънка от натрошеното сирене и половината разбити яйца.
Яйцата се разбиват и към тях се добавят натрошеното сирене, настърганият кашкавал и олиото и всичко се разбърква добре....Баницата се залива с газираната вода и се пече в умерена фурна около 40 минути или докато се зачерви.
Корите за баница се разстилат и от тях се изрязват квадратчета с подходяща за завиване големина....Триъгълниците топено сирене се разрязват по средата и се обръщат, така че да се образува правоъгълник.
Първо се приготвя плънката, като за целта в дълбок тиган се задушават ситно нарязаните праз лук, чесън, зелен лук и магданоз....Витата баница с кайма и праз се пече 40 минути във фурната на 200 градуса.
Содата се поставя в киселото мляко, за да шупне, а след това се прибавят разбитите яйца, натрошеното сирене и олиото....Баницата се пече в предварително загрята на 180 градуса фурна до получаване на златист загар.
Когато плънката е готова, тя се разпределя равномерно върху корите, те се навиват на рула, поставят се в намазана с олио тава и баницата се пече около час при температура 180 градуса.
Бланшираният лапад се накълцва на ситно и се смесва с натрошеното сирене, киселото мляко, содата, разбитите яйца и олиото....Баницата се пече на 20 градуса, докато придобие златист цвят.
В намаслена тавичка се поставят два пласта кори, поръсват се с натрошено сирене и отново се поставят кори....С остър нож баницата се нарязва на квадратни парчета и се залива с предварително сгорещеното олио и сместа от разбитите яйца и газирана вода.
Готовите банички се подреждат в тава с незалепващо покритие или върху хартия за печене, отгоре се намазват с останалото разбито яйце и се пекат до готовност, за около 20 минути, в предварително загрята фурна.
Копривата се почиства и нарязва на дребно....Взимат се две кори, поръсват се с няколко лъжици от плънката и се навиват на руло....Баницата се пече на умерена фурна до получаване на златист загар.