История на мъфините
Пекарите започват да правят мъфини в началото на 1700 г. Езиковите историци смятат, че терминът идва или от немската дума за малка торта, или френска дума, означаваща мек хляб. Както и да са получили наименованието си, мъфините скоро стават много популярни. До 19-ти век тези малки кръгли кексчета леко се изменят и стават по-сладки от първоначалните. Някои от тях все още се правели с мая, но други със сода за хляб. Повечето мъфини били приготвяни с обикновена пшеница и се консумирали с масло или сладко.
Много неща при мъфина са се развили в последствие. Добавяни са аромати като ванилия, различни добавки – боровинки или други плодове. Появили са се шоколадовите мъфини, както и ванилови мъфини с парчета шоколад. До края на 20-ти век съществуват буквално стотици варианта, когато става дума за видове мъфини.
Начинът, по който се ядат мъфини, също се е променил. Първоначално били предназначени като лека закуска или добавка към вечерята, след това тези малки печива стават достъпни и за закуска, десерт и всякакъв друг вид консумация. Били са много популярни и като лека следобедна закуска с придружаващата чаша топъл чай, а сега мъфинът се хапва по всяко време и не е нужно да се чака до десерта.
Как се правят мъфини:
Продукти за мъфини:
Стандартният мъфин използва същите основни съставки като обикновеното кексче: масло , захар , яйца и брашно . Тестото за мъфини може да бъде овкусено или да има разбъркани други съставки като стафиди, плодове, ядки или шоколадови парчета.
Гарниране и украка на мъфини:
Кексчетата могат да бъдат гарнирани с глазура или други украси – шоколад, ядки, плодове. Те могат да бъдат напълнени с крем, плодове, да имат парчета шоколад или ядки. За пекарите, които правят малък брой мъфини с пълнеж, това обикновено се осъществява с помощта на лъжица или нож, за да се изгребят малка дупка в горната част на мъфина. Друг метод е просто с помощта на шприц да поставите пълнежа в средата на мъфина. В търговските пекарни пълнежът може да се инжектира с помощта на спринцовка .
Как се пекат мъфини:
Първоначално кексчетата се пекли в тежки керамични чаши. Някои пекари все още използват форми като малки чаши за кафе , големи чаши за чай или други малки чинии от керамични съдове, устойчиви на фурна. Кексчетата обикновено се пекат в тава за мъфини. Тези съдове най-често се изработват от метал, със или без незалепваща повърхност и обикновено имат шест или дванадесет вдлъбнатини или „чашки“. Те могат също да бъдат направени от силиконов каучук или други материали. В печенето също могат да се използват индивидуални форми за сладкиши. Това обикновено са кръгли листове от тънка хартия, притиснати в кръгла, набрашнена форма на чаша. Тези хартиени кошнички улеснят лесното изваждане на мъфина от съда за печене, поддържат мъфина по-влажен и намаляват усилията, необходими за почистване на съда. В допълнение към хартията, кошничките за мъфини могат да бъдат направени от много тънко алуминиево фолио или във вариант за еднократна употреба, от силиконова гума.
Съвети за приготвянето на мъфини и често допускани грешки:
- Прекалено много течност - Ако има много течност в тестото, мъфините ще станат по-тежки и не толкова пухкави. Важно е течните съставки да се измерват в правилния тип мерителна чаша. Има разлика между мерителните чаши за сухи съставки и тези за течни.
- Прекалено много печене - Ако в тестото има прекалено много сода или бакпулвер, мъфините ще се надуят временно, а след това ще се спаднат. Това ги прави по-плътни, а не въздушни – каквито трябва да са. На всяка чаша брашно се слага 1 чаена лъжичка бакпулвер или 1/4 чаена лъжичка сода за хляб.
- Смесване - Ако тестото за мъфините се разбърква прекалено много, мъфинът може да се получи много плътен и не толкова пухкав и лек.
- Добавки към тестото - Допълнителните съставки, които се добавят към тестото като плодове, стафиди, шоколад и н. трябва да са нарязани на ситно, по този начин мъфинът няма да стане тежък и плътен, а ще запаси пухкавата си консистенция.
- Неправилно разпределяне на тестото - Чашките, купичките или съдовете, в които се пекат мъфините се пълнят на 2/3, ако се напълнят целите формичките, тестото ще прелее по време на печенето, може да не се опече добре и мъфинът няма да е в правилна форма.
- Съхранение на мъфини - Подобно на всички други видове хляб, мъфините трябва да се поставят в херметична пластмасова торбичка или херметичен съд/кутия/контейнер. Правилно опакованите мъфините ще се запазят свежи 3-4 дни при стайна температура.
- Замразяване на мъфини - Мъфините могат и да се замразяват. Ако са увити добре в херметически контейнер, замразените мъфини ще се запазят добре до 3 месеца. За да се предотврати образуването на конденз по повърхността за мъфини, трябва да са напълно изстинали преди замразяване.