Продукти:
Рецепта:
Яйцето (1 бр), киселото мляко (1 к.ч.), олиото (1/2 к.ч.) и захарта (1 ч.ч.) се разбиват в дълбока купа. Брашното (1 1/2 ч.ч.), бакпулверът (1 1/2 ч.л.) и ванилията (1 ч.л.) се смесват и пресяват. Добавят се към разбитата яйчена смес. Всичко се разбърква много добре.
Тава за мъфини се намазнява или се посавят хартиени кошнички. Сместа се изсипва в тях.
Ваниловите мъфините се пекат в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 25 минути.
По желание можете да поставите на върха на кексчетата глазура или украса по ваш избор.
Време за приготвяне:
40 минутиКалории, макроси и хранителна стойност:
Порция | 60 г | |
Калории | 209 кал | |
Въглехидрати | 40 г | 76% |
Мазнини | 4 г | 17% |
Белтъчини | 4 г | 8% |
Холестерол | 16 мг |
Сподели:
Подобни рецепти и идеи:
Още рецепти за ястия по темата:
Мъфини с какао, кафе и парченца шоколад
Много шоколадови и много вкусни. Мъфини с течен шоколад, какао и кафе. Страхотни за закуска или десерт
Кратка история на мъфините
Пекарите започват да правят мъфини в началото на 1700 г. Езиковите историци смятат, че терминът идва или от немската дума за малка торта, или френска дума, означаваща мек хляб. Както и да са получили наименованието си, мъфините скоро стават много популярни. До 19-ти век тези малки кръгли кексчета леко се изменят и стават по-сладки от първоначалните. Някои от тях все още се правели с мая, но други със сода за хляб. Повечето мъфини били приготвяни с обикновена пшеница и се консумирали с масло или сладко.
Развитие на мъфина и неговите разновидност
Много неща при мъфина са се развили в последствие. Добавяни са аромати като ванилия, различни добавки – боровинки или други плодове. Появили са се шоколадовите мъфини, както и ванилови мъфини с парчета шоколад. До края на 20-ти век съществуват буквално стотици варианта, когато става дума за видове мъфини.
Начинът, по който се ядат мъфини, също се е променил. Първоначално били предназначени като лека закуска или добавка към вечерята, след това тези малки печива стават достъпни и за закуска, десерт и всякакъв друг вид консумация. Били са много популярни и като лека следобедна закуска с придружаващата чаша топъл чай, а сега мъфинът се хапва по всяко време и не е нужно да се чака до десерта.
Разликата между английския и американския мъфин
Когато говорим за мъфините, важно е да се отбележи, че името се отнася до доста различни продукти в зависимост от това от коя страна на земното кълбо се приготвя това печиво.
Английският мъфин е много различен от американската версия. При американският мъфин се използва бакпулвер, а английския мъфин има много стара история и все още се приготвя с жива мая, което го прави по-скоро като сладко хлебче, отколкото като кексче.
Английският мъфин
Нараствайки популярността си през 19-ти век, мъфинът се превръща в популярно лакомство във Великобритания, а фабриките за мъфини възникват в цяла Англия. Мъфините вече са били известни в английските региони, главно в Уелс още през 10-ти век. И кой би си помислил, че слугите на аристократите започват да ги правят, от остатъчно тесто за питки. Въпреки това, през вековете мъфините се прокрадват и в елитните ресторанти и са приготвяни от бележити готвачи. Мъфинът става незаменима компания на следобедни чайове и вечери.
Американски мъфин
Американската версия на мъфина е малко по-различна. Първоначално се нарича кексче (cupcake) и се прави само от брашно, яйца, масло и захар. Смята се, че името идва от две или защото са се пекли в чаши (на англ. cup) или защото съставките се измерват с чаши. Ранните американски рецепти за мъфини са се приготвяли с много по-малко съставки, а днес американските мъфини се радват на разнообразие от вкусове и популярността им се разпространи по целия свят. Американският мъфин и историята на отглеждане на агенти наистина се преплитат и през 50-те години на миналия век няколко американски компании въвеждат пакетирани смеси за мъфини. Вярно е да се каже, че мъфинът в американски стил е станал синоним на цялата американска култура за пауза за кафе. Упадъкът на печенето в домашни условия, движението на здравословната храна, възходът на занаятчийските пекарни и културата на гурме кафето допринасят за създаването на това, което сега е стандартният съвременен мъфин. Популярността му нараства и сега е безспорен герой на американската пекарна индустрия.
Кулинарни факти за мъфините
Характерното за мъфините е, че повърхността им е равна и украсена с различни захарни или шоколадови глазури. Има традиционна рецепта за мъфини, но и съществуват различни вариации, днес само въображението може да постави граница на идеите за декорация, пълнеж и аромат.
Продукти за мъфини:
Стандартният мъфин използва същите основни съставки като обикновеното кексче: масло , захар , яйца и брашно . Тестото за мъфини може да бъде овкусено или да има разбъркани други съставки като стафиди, плодове, ядки или шоколадови парчета.
Декорация и украса на мъфини
Кексчетата могат да бъдат гарнирани с глазура или други украси – шоколад, ядки, плодове. Те могат да бъдат напълнени с крем, плодове, да имат парчета шоколад или ядки. За пекарите, които правят малък брой мъфини с пълнеж, това обикновено се осъществява с помощта на лъжица или нож, за да се изгребят малка дупка в горната част на мъфина. Друг метод е просто с помощта на шприц да поставите пълнежа в средата на мъфина. В търговските пекарни пълнежът може да се инжектира с помощта на спринцовка .
Как се пекат мъфини
Първоначално кексчетата се пекли в тежки керамични чаши. Някои пекари все още използват форми като малки чаши за кафе , големи чаши за чай или други малки чинии от керамични съдове, устойчиви на фурна. Кексчетата обикновено се пекат в тава за мъфини. Тези съдове най-често се изработват от метал, със или без незалепваща повърхност и обикновено имат шест или дванадесет вдлъбнатини или „чашки“. Те могат също да бъдат направени от силиконов каучук или други материали. В печенето също могат да се използват индивидуални форми за сладкиши. Това обикновено са кръгли листове от тънка хартия, притиснати в кръгла, набрашнена форма на чаша. Тези хартиени кошнички улеснят лесното изваждане на мъфина от съда за печене, поддържат мъфина по-влажен и намаляват усилията, необходими за почистване на съда. В допълнение към хартията, кошничките за мъфини могат да бъдат направени от много тънко алуминиево фолио или във вариант за еднократна употреба, от силиконова гума.
Интересни и любопитни факти за мъфините
Мъфините са споменати за първи път в литературата в началото на 18 век, въпреки че продуктът несъмнено е по-стар от това.
Най -големият мъфин е тежал 146 кг и е изпечен в Милано, Италия, на 16 октомври 2015 г.
Царевичният мъфин е официален мъфин на Масачузетс.
Боровинковият мъфин е официален държавен мъфин на Минесота.
Ябълковият мъфин е официален мъфин на Ню Йорк.
Мъфините започват да набират популярност в началото на 2000-те, когато нюйоркски пекарни като „Magnolia Bakery“ бяха представени в сериалът „Сексът и градът“.
Рекордът за изяждане на най-много мъфини в най-кратко време е 29 мъфина за 30 секунди.
Автор: Николая Станкова