Многогодишното зеленчуково растение, наречено пипер, дава плода чушка, който намира изключително богато приложение в кулинарията, и е много полезен, тъй като съдържа витамини, минерали, белтъчини и захари. Пиперът се отглежда най-често като едногодишно растение, спада към семейство Картофови и за негова родина се смятат тропическите части на Америка.
Плодът на пипера - чушката, е различен по форма, вид и цвят в зависимост от сорта на самото растение. Чушката има стотици разновидности, но най-често по форма е издължена или овална. Най-често срещаните цветове чушки са червените, зелените, жълтите, белите и виолетовите, като има и още много други цветове и нюанси, в които може да се срещне популярният зеленчук.
Чушките имат много широко приложение в кулинарията и влизат в състава на много ястия. Освен готвени, тези зеленчуци могат да се поднесат и сурови, като най-често се включват в свежите салати, а също от тях се произвеждат и подправки, като най-употребявана сред тях е червеният пипер, добит от стрити чевени чушки. Зеленчукът може да има и други приложения - да се отглежда с декоративни цели или да се използва като лекарство. Лютите сортове чушки, които се характеризират с много силен и специфичен вкус, неподходящ за всяко небце, са изключително полезни и се смятат за мощен афродизиак. Много полезен е капсацинът в лютите чушки, който подпомага бързото изгаряне на калориите, има антиокислително действие и съдейства за доброто кръвоснабдяване на кожата. Ликопенът е друг важен елемент в състава на чушките, който има противораково действие, с в комбинация в витамин С, който също влиза в състава на зеленчука, забавя процесите на стареене в организма.
В България най-разпространените сортове чушки са камбата, която в Русия се нарича "български пипер", сиврия, ратунд, капия и чорбаджийска чушка.