Чийзкейкът е лесен и вкусен десерт, състоящ се от два или повече слоя. Основният и най-дебел се състои от смес от сирене (обикновено крема, рикота, Филаделфия, Маскарпоне), яйца и захар. Долният слой служи за основа и се прави от натрошени бисквити и масло или от печен дунапренов блат. Обикновено има и трети слой от плодове, сладко, ядки, сироп или шоколад.
Произход на тортата чийзкейк
Според антрополозите, които са открили калъпи за сирене, приготвянето на сирене може да се проследи чак до 2000 г. пр. Н. Е. И затова се смята, че чийзкейкът е с произход от древна Гърция.
Римляните разпространяват рецептата за чийзкейк от Гърция в цяла Европа. Векове по-късно чийзкейкът се появява в Америка, с разнообразни регионални рецепти, донесени от имигранти.
Когато американците говорят за чийзкейк, той най-често се свързва с продукт, който има основа на крема сирене. Крема сиренето е изобретено през 1872 г. от американския млекар Уилям Лорънс от Честър, Ню Йорк, който случайно се натъква на метод за производство на крема сирене, докато се опитва да възпроизведе френско сирене, наречено „Neufchâtel“.
През 1880 г. Лорънс започва да разпространява крема сиренето си в опаковки от фолио под егидата на компанията „Cheese Company Empire“. Въпреки това, може да го знаете по-добре от по-известното име - крема сирене Филаделфия. През 1903 г. сиренето „Финикс“ купува бизнеса на Лорънс и заедно с него - търговската марка Филаделфия. През 1928 г. марката е купена от „Craft Cheese“, след това Джеймс Крафт изобретява пастьоризирано сирене, което води до развитието на пастьоризирано крема сиренето Philadelphia Brand, което в момента е най-популярното сирене, използвано за приготвяне на чийзкейк.
Вариации на чийзкейк:
Всеки регион на света също има свой собствен поглед върху най-добрия начин да направи десерта чийзкейк. Италианците използват сирене рикота, а гърците използват мизитра или фета. Германците предпочитат изварата, докато японците използват комбинация от царевично нишесте и яйчен белтък. Има специализирани чийзкейкове, които включват синьо сирене, морски дарове, пикантно чили и дори тофу. Въпреки всички вариации, основните съставки на популярния десерт - сирене, пшеница и подсладител - остават същите.
Едно допълнение, чийзкейкът е по-скоро пай, а не торта. Макар буквално предено името му да означава торта от сирене (cheesecake). Независимо дали кората за основата е изпечена или не – формата на чийзкейкът е във форма на пай, следователно спада към тази група. Повечето изпечени чийзкейкове използват кремообразна основа за пълнеж, състояща се от мляко, яйца, захар, сол и ванилия или други аромати. Стандартната рецепта за чийзкейк има добавянето на крема сирене, но дава възможност за вариации и добавяне на разнообразни гарнитури, вариращи от плодове до ядки, шоколад и различни сиропи и конфитюри. Друго погрешно схващане за чийзкейк е, че той трябва да е сладък. Френската класика - киш, наподобява, а и дори се води солен чийзкейк.
Интересни факти за чийзкейк:
- В историята едно от първите споменавания на чийзкейк е когато десертът се връчва на състезателите по време на първите олимпийски игри, проведени през 776 г. пр.н.е., за да им набави енергия.
- Гръцките булки и младоженци също били известни, че използват чийзкейка като сватбена торта . Също така е било обичай гръцката булка да пече и сервира чийзкейк на приятелите на новия си съпруг като жест на гостоприемство. Между другото, тази концепция в крайна сметка проправя пътя на сватбените торти да се превърнат в традиция, която продължава и днес.
- Когато римляните завладяват Гърция, рецептата за чийзкейк е била част от плячките от войната. Римляните разпространяват рецептата от Гърция в цяла Европа.
- Най-скъпият чийзкейк, продаден за 4,592.42 долара и е направен от готвача Raffaele Ronca в Ню Йорк на 30 октомври 2017 г. Чийзкейкът включва съставки като биволска рикота, бял трюфел и златни листа.
- Най-големият чийзкейк е тежал 4,240 кг и е създаден от Cheeseberry Company в Русия, на 23 септември 2017 г. Тортата е с диаметър 2,8 м и височина 0,85 м.