Енергична и питателна, елдата, известна още с името гречка, се предлага през цялата година и може да бъде сервирана като алтернатива на ориза или направена в каша.
Какво е елда
Докато много хора смятат, че елдата е зърнена култура, всъщност е плодово семе, което е свързано с ревен и киселец, което го прави подходящ заместител на зърнените култури за хора, които са чувствителни към пшеница или други зърнени храни, които съдържат глутен. Цветята, от които се събира елдата, са много ароматни и са привлекателни за пчелите, които ги използват за производството на специален, силно ароматен, тъмен мед.
Елдата принадлежи към група храни, обикновено наричани псевдоцереали. Псевдоцереалите са семена, които се консумират като зърнени култури, но не растат на треви. Други често срещани псевдоцереали включват киноа и амарант.
Докато елдата е с подобен размер на пшеничните ядки, тя се отличава с уникална триъгълна форма. За да бъде годна за консумация, външният корпус трябва да бъде отстранен, процес, който изисква специално оборудване за смилане, поради необичайната форма. Цветът на елдата варира от тъмно бежов до кафяв.
Как се приготвя елда (гречка)
Елдата също се смила в брашно, предлага се в светли или тъмни форми, като по-тъмният сорт е по-хранителен. Тъй като елдата не съдържа глутен, тя често се смесва с някакъв вид брашно, съдържащо глутен (като пшенично) за печене.
Както всички зърнени храни, елдата трябва да се изплакне обилно под течаща вода преди готвене и всички замърсявания или отпадъци трябва да бъдат отстранени. След изплакване добавете една част елда в две части вряща вода или бульон. След като течността се върне да заври, намалете котлона, покрийте и оставете да къкри за около 30 минути.
За какво е полезна елдата (гречката)
Елдата е изключително полезна храна. Тя помага за повишаване на издръжливостта и силата на мускулите. Полезна е за подхранване на кожата, косата и ноктите и забавя процесите на стареене. Често се употребява от спортисти. Макар че в миналото елдата е била храна за простолюдието, в днешни дни може да я опитате в някой изискан ресторант като специалитет. В народната медицина се употребява на каша при псориазис. Препоръчва се и при диети за отслабване.
Какво съдържа елда (хранителен състав)
Богата е на белтъчини и въглехидрати и не съдържа мазнини. Съдържа високо количество фибри, с което подпомага храносмилателните процеси. Тя е отличен източник на мед, магнезий, манган и фосфор. 100 грама елда покриват дневната доза мед, необходима за здраво тяло.