Готвене с гърне – тънкости и правила
Напълнете новото си гърне до горе със студена вода и след 1 час го сложете в студена фурна. Загрявайте я, докато постепенно вдигне температура до максималната. След като водата в гърнето кипи 5 минути, изключете фурната, като оставите гърнето в нея, докато се охлади напълно. Преди всяко готвене пълнете гърнето с вода и го оставяйте така за 1 час, за да не се наруши технологията на готвенето.
Ако по време на готвенето се налага да добавите в ястието вода или бульон, те задължително трябва да са горещи. Никога не добавяйте вряща вода или други горещи течности в студен глинен съд. Можете да добавите тези горещи течности, докато ястието ви се готви.
Топлинната обработка на ястието продължава поне още 10-15 минути, след като сте го извадили от фурната, ще съкратите това време, като махнете капака на гърнето.
Никога не поставяйте глинен съд в предварително загрята фурна, защото той ще се напука от шока на високата температура.
Не поставяйте горещото гърне върху студена или хладна повърхност, тъй като тя ще се напука. Когато изваждате горещо гърне от фурната, винаги го поставяйте върху дърво или термоустойчив материал.
Не почиствайте гърнето с метална тел или препарати, съдържащи абразивни вещества. За да почистите гърнето, сипете няколко капки мек препарат за миене и топла вода и изтъркайте с четка. След това изплакнете обилно с вода. А ако гърнето е много замърсено, напълнете го вода, сложете го в студена фурна и постепенно увеличавайте температурата. След 30 минути изключете. Също така сушете гърнето без капак, но го съхранявайте винаги похлупено, за да не добие неприятна миризма. Ако все пак усетите неприятна миризма от гърнето, напълнете го с вода, в която сте добавили няколко супени лъжици оцет и го оставете така за една нощ.
Ястията, приготвени в гърне, се поднасят с него на трапезата.