Гъба манатарка – какъв вкус има, видове, как се съхранява и приготвя
Гъбата манатарка е годна за консумация гъба, която може да се намери прясна или изсушена. Манатарките се използват заради „земния си, месен“ вкус в рецепти за италиански ястия с тестени изделия и ориз, супи и сосове, меса и други. Манатарките са едни от най-консумираните диви гъби в света. В дивата природа тези гъби растат на малки струпвания в близост до дървета в гори и могат да бъдат намерени в северното полукълбо в части на Европа (особено Италия), Азия и Северна Америка. Те са толкова популярни, отчасти защото растат в много различни части на света и следователно са част от много различни кулинарни традиции. Също така, манатарките не се използват само за леко допълнение на ястието, те са носители на силни аромати, които допълват, а и променят толкова много ястията. Когато се изсушат правилно, манатарките могат да се запазят за векове. Малко гъби толкова лесно произвеждат такава изключителна тъмна течност (след накисване), която е близка до бульон.
Видове манатарки
Манатарките могат да варират по размер, форма и цвят, но като цяло горната част образува чадър над стъблото и се характеризират с:
- Бежова до тъмнокафяво закръглена шапка
- Цилиндрично стъбло с по-блед цвят, леко кремав
- Частта под шапката е твърда и бяла
- Широка основа, която изтънява към върха
Пресните манатарки се намират през лятото и есента. Те растат в почвата около дървета, по-специално бук, бреза, бор, кестен и смърч. Ако предпочитате да купувате манатарките, а не да търсите и берете свои, можете да ги намерите свежи, сушени, замразени или консервирани в магазина за хранителни стоки или някоя сергия.
Когато избирате пресни манатарки, потърсете тези характеристики:
- Големи, дебели шапки, които са твърди, неповредени и кафяви на цвят
- Блед цвят под шапката
- Няма черни петна, което може да показва, че са прераснали
- Няма малки дупки, които могат да означават червеи
Когато избирате сушени манатарки, потърсете следните качества:
- Червеникаво-кафяви капачета
- Цели парчета гъби, не натрошени
- Добро съхранение
- Силна миризма, която често може да попадне през опаковката
Как се приготвят манатарки
Всички пресни гъби трябва да се почистват старателно преди ядене. Можете да изстържете капачката и стъблото или да използвате белачка за зеленчуци, за да изстържете внимателно тънък слой. Сушените манатарки трябва да се накисват във вода за около 30 минути, за да си върнат влагата.
Манатарките придават силен, дървесен вкус на почти всяко ястие. Пресните гъби губят влага при готвене, така че имайте предвид реда на съставките на рецептата и намалете топлината, колкото е необходимо.
Манатарките повишават вкуса на различни ястия, включително:
- Месо. Говеждото месо е отлично за готвене с манатарки. Времето за готвене обикновено е по-бавно от другите меса, така че гъбите имат време да освободят богатия си вкус, когато се нарязват и добавят към бульона.
- Сос. Вкусът на манатарките усилва доматения сос, също така бешамел или бял сос. Натрошете ги и ги сотирайте набързо, а след това ги оставете да къкрят в соса, за да освободят вкуса си.
- Бульон. Манатарките са с достатъчно интензивен вкус, за да допълнят всеки бульон и да го оплътнят с вкуса си. Нарежете ги и ги оставете да къкрят в бульона. След като бульонът е готов, извадете манатарките и ги запазете за готвене.
- Яйца. Омлетите се съчетават добре с нарязани, сотирани гъби.
- Паста. Забележимият аромат на манатарките може да стои самостоятелно в обикновено ястие с макаронени изделия или да си играе приятно с допълнителни съставки като пилешко или спанак. Нарежете и сотирайте гъбите, след което ги оставете настрана, докато останалата част от ястието се сготви и сте готови да ги смесите в чинията.
- Вегетариански ястия. Манатарките също са много приятно допълнение към вегетариански ястия – запечени зеленчуци със сотирани манатарки е едно страхотно предложение за любителите на тази кухня.