Какво са татятели / талиатели
Талиатели са традиционен вид тестени изделия от Италия. По форма те са дълги и плоски са сходни по форма с фетучини, като обикновено са с широчина около 6 до 10 мм. Талятелите се сервират с различни сосове, най-често в италианската кухня се съчетават с доматен сос с кюфтета, именно заради формата им.
Произход на пастата талятели
Макаронените изделия (паста) в Италия имат различни имена и те най-често произхождат от глагола на действието, наложено да ги направи, друг път идват от легенди, свързани с конкретния вид паста.
Думата „талятели“ всъщност идва от глагола "tagliare"- реже, а легендата гласи, че през 1487 г. талантливият готвач, работещ при двора на лорда на Болоня, трябвало да организира великолепен банкет в чест на Лукреция Борджия. Красивата Лукреция минавала през Болоня към Ферара, за да се омъжи за херцога Алфонсо Д'Есте, и поради тази причина лорда на Болоня искал да я почете. Сред всички невероятни деликатеси, готвачът, вдъхновен от красотата и косите на дамата, създал нова форма на паста, наподобяваща русите й коси. Това е само една легенда за произхода на талятелите и нейната автентичност е неясна.
Какъвто и да е произходът им, е почти сигурно, че талятелите произтичат от традиционния начин на изработка на тези макаронени изделия. Обикновено това става, като разточите тестото на доста тънки листове и отрежете на ръка ленти от тях. В миналото тези изделия обикновено са се приготвяли пресни, а днес много компании за производство на тестени изделия правят талятели като сушени „гнезда“ на макаронени изделия. Въпреки това, в Италия, хората все още често ги правят у дома или ги купуват пресни.
Вид и цвят
Традиционно талятелите се предлагат в два различни цвята, зелен и обикновен (жълт). Зелената версия често е оцветена и ароматизирана със спанак или сирене. Важна характеристика на тази паста е текстурата, която е сравнително груба в сравнение с други видове тестени изделия. В допълнение, порестата структура на талятелите също ги прави идеални в съчетание с по-плътни сосове.
Автор: Николая Станкова