Видове шаран
Шаранът е мазна, сладководна риба и спада към семейството на каракудата, скобар, червеноперка. Шаранът достига до 120 cm дължина и до 35 kg тегло. Шаранът има удължено, странично сплеснато тяло, което е удебелено в предната част. Люспите му са с по-тъмен цвят по гърба и сребристо-златисто – отстрани. В нашите води той намира отлични условия за размножаване и живот. В България шаранът се среща в цялата страна – изкуствени водоеми, черноморски блата и езера, при реки със слабо течение и с по-голяма дълбочина. Размножава се през пролетта.
Шаранът има много разновидности, но три основни. Дивият шаран е изцяло люспест с по-удължено тяло. Огледалният шаран с намален брой, но едри люспи. Голият шаран (Унгарски) е покрит с кожа, по която има малко на брой големи люспи. Речният шаран е зелено златист на цвят, люспите му са тъмни, стигащи до почти маслинено черен цвят. Коремът е по-светъл и заедно с долните перки обикновено леко жълтее. Гръбната перка при шарана е значително по-дълга, отколкото при повечето други видове от семейство му.
Почистване на шаран / как се чисти шаран – стъпка по стъпка
Премахване на плавника
Първо се премахва плавника на гърба. От двете страни по цялата страна на гръбнака с остър нож се правят направете недълбоки разрези. След това плавникът се хваща с кърпа и си дърпа от опашката към главата. При чистенето на шарана е добре да се отстрани седефеното копче или кокалче. То се намира на върха на главата, при съединението ѝ с тялото (ако не се премахне това кокалче има вероятност ястието да е с неприятен, дори горчив вкус).
Чистене на люспите на шарана
1. Премахване на люспите в обратна посока с нож
Премахването на люспите става в обратната посока, пак с помощта на остър нож или на специален уред. Рибата се притиска с една ръка към масата, а с другата се прокарва ножа под наклон (острието сочи към главата) напред.
2. Премахване на цялата ципа, върху която са люспите на рибата.
Тук се използва остър, малък нож и посоката на чистене е от опашката към главата. Прави се прорез в областта на корема, като ножът се прокарва под тънката ципа, на която са люспите. Това действие се прави внимателно, защото не бива да се засяга самото месо на рибата. Прави се същия прорез, по дължина, и откъм гръбнака на рибата. Посоката е същата, като тази при корема - от опашката, към главата. Следващата стъпка е пак същият прорез да се направи и при опашката - хоризонтално. Така се получава едно цяло парче от тънка ципа, която може да издърпа и отстрани с ръце.
Почистване на вътрешностите
След като са премахнати люспите, се отстраняват вътрешностите на шарана. За целта първо шаранът се поставя с корема нагоре и се разпорва с остър нож, като се прави недълбок разрез от главата към опашката. Премахват се вътрешните органи, плътната кафява част, изрязват се хрилете или се отрязва цялата глава. След това шаранът се изплаква под студена течаща вода.
През цялото време до момента на готвене шаранът не трябва да се остава на стайна температура. Трябва да бъде в хладилник или потопен в студена вода.
Филетиране според начина на приготвяне
В зависимост от това как ще се приготвя шарана – или се оставя цял, или се нарязва на парчета или се оформят филета. От останалите след почистването и разрязването на шарана добре измити кости, плавници, глава и опашка може да сварите рибен бульон. Рибата може да се свари цяла или да се нареже на парчета. Също така за пържене, шаранът се реже на парчета. А ако ще се приготвя плакия, се оставя цял.