Горчицата е кафяво-жълтеникав сос направен от синапени зърна, появил се още по времето на римляните, които смесвали неферментирал гроздов сок със смлян синап. През 13-ти век папа Йоан XXII определя град град Дижон в единствен производител в Европа, което продължава до
1752 г и на това се дължи популярността на Дижонската горчица. Към момента, тя представлява над 50 процента от световното производство, а във Франция има над 20 разновидности.
Как се прави горчица
В зависимост от вида на зърната и начинът на приготвяне, тя има различна консистенция -
гладка, подобна на хайвер или зърнеста и цвят. В индийската кухня се използва черна
горчица (направена от черни зърна), докато в европа е популярна жълтата и кафявата. Лютивината също се дължи на вида синапени семена - белите са най-малко люти и най-често се използват за направата на така наречената мека горчица, а тъмните са най-литиви. Повечето видове горчица е смес от няколко вида семена. Вкусът се балансира със сол, оцет, олио и захар.
Видове горчица
Дижонска горчица
Баварска горчица - характерно е, че има карамелен вкус и е част от традиционната немска
кухня
Руска горчица - една от най-лютите и с най-силен синапен вкус, подсилен от добавения оцет
Американска - най-течният вид, светла, направена от бял синап и много захар
Ретро горчица - произвежда се в Англия по стара рецепта от леко намачкани зърна и ябълков сок и има зърнеста структура
Плодова горчица - произлиза от италия и се прави от горчица на прах, която се смесва с плодове - ябълки, круши, портокали, мед, бяло вино и подправки.
Медена горчица - сладка и мека, с добавен мед
Как да си направим горчица
Благодарение на продаващото се синапено семе на прах, направата на горчица в домашни условия е много лесно, а възможните вариации са неизброимо много. Прахът се смесва с мазнина (олио, зехтин или друга), оцет (по избор), сол, захар и подправки. При необходимост се разрежда с малко вода, след което се кипва, при постоянно бъркане. Сваля се от котлона, поставя се в бурканчета и се оставя за 2-3 дена в хладилника, след което е готова за консумация. За получаване на различни и интересни вкусове, може да се експериментира с различни подправки - чесън/лук на прах, шафран, куркума, канела, карамфил.
Кулинарни приложения
Горчицата е популярна добавка за сосове, на които искаме да придадем пикантност. Използва се за мариноване на месо и е незаменива добавка към сандвичи и хамбургери.
Обелват се и заедно с майонезата , кетчупa , горчицата , сосa Уорчестър , лимоновия сок и обезкостените черни маслини се разбиват с помощта на кухненски робот или пасатор до получаване на еднородна смес.