Родината на кайсиевото дърво е Североизточна Армения. Плодовете му са овални и топчестоовални, а дребноплодните сортове се наричат зарзали. Кайсиите зреят в началото на юли, към средата на юли и към края на същия месец.
Поради богатството си на калиеви соли кайсиевият плод в прясно и особено в сушено състояние има пикочогонно действие и предизвиква увеличено отделяне на вода от организма. Тези негови свойства го правят полезен при лечението на сърдечно-съдови заболявания, при които се облекчава сърдечната дейност и се засилва сърдечният мускул, едновременно се влияят и отоците. Богатото съдържание на каротин, кобалт, желязо, цинк и витамини в кайсиевия плод го прави полезен за децата като стимулант на растежа, кръвообразуването, костната система.
Лошо се понася кайсиевият плод при хроничните колити, при които най-често се засилват оплакванията на болния под влияние на плода в каквато и да било форма с изключение на малки количества сок.
Кайсиевото дърво се отглежда най-добре при условия, при които не се задържа студен въздух и са в близост до водни басейни и планински реки. От голямо значение за реколтата са резките температурни колебания. Средната продължителност на живот на едно кайсиево дръвче е около 30 години, а плодовете, които ражда, обикновено са над 70 килограма на година.
Рецепти с кайсия
191 резултата
Калроии и макроси:
435 ккал. 75г въглехидрати, 7г протеини и 10г мазнини
71% / 7% / 23%
Рецепта:
Млякото (1/2 л.) се кипва с ванилията (1 бр). Добавят се леко карамелизираната захар (6 с.л.), а...
Натиснете за да отворите цялата рецепта
а>
Сладко от кайсии
Добавя се лимонената киселина, варенето продължава още 2 минути и
сладкото се отстранява от котлона.
Още