Домашна лазаня Болонезе с готови кори, кайма, канела, домати, кашкавал и сос Бешамел (най-вкусната)
Продукти:
- 300 г готови кори за лазаня
- За соса Болонезе:
- 1/2 кг кайма
- 800 г домати
- 1 морков
- 1 глава лук
- 4 скилидки чесън
- 150 мл. червено вино
- 1 ч.л. риган
- 1/2 ч.л. канела
- 1 щип. черен пипер
- сол
- 1 с.л. олио
- За соса Бешамел:
- 1/2 л. прясно мляко
- 2 с.л. брашно
- 2 с.л. масло
- 1 щип. бял пипер
- сол
- 100 г кашкавал
- 2 стръка босилек
Рецепта:
1001 рецепти препоръчва подправките на Picantina.bg
Първо се приготвя сосът Болонезе. За целта лукът (1 глава) и морковът (1 бр) се нарязват на малки кубчета и се запържват в сгорещеното олио (1 с.л.), заедно със счукания чесън (4 скилидки). Щом омекнат, се добавя каймата (1/2 кг) и се разбърква, докато и тя се позлати и стане на трохи. След това се добавят доматите от консерва, заедно със сока им (800 г) и червеното вино (150 мл.). Сосът се подправя със сол, черен пипер (1 щип.), риган (1 ч.л.) и канела (1/2 ч.л.) и се оставя да къкри на тих огън около 40 минути или докато почти цялата течност не се изпари.
Щом сосоът Болонезе е готов, корите за лазаня започват да се подреждат на дъното на правоъгълна тава и щом покрият дъното, се заливат със сос Болонезе. Следва още един ред кори и отново сос Болонезе. Това се повтаря до изчерпване на количествата, като е важно да се завърши с кори за лазаня. Лазанята се залива със сос Бешамел, като той се приготвя по следния начин - в дълбок тиган се запържва брашното (2 с.л.) в разтопеното масло (2 с.л.) за минута. След това на тънка струйка и при непрекъснато бъркане се добавя прясното мляко (1/2 л.). Сосът къкри на тих огън, докато се сгъсти. Овкусява се със сол и бял пипер. С него се залива лазанята и се поставя във фурна с температура 180 градуса. Пече се около 40 минути или докато при пробождане с вилица или клечка се установи, че корите за лазаня за омекнали напълно.
Малко преди лазанята да е напълно готова, се поръсва обилно с настърган кашкавал (100 г) и се връща обратно във фурната, за да се разтопи и позлати кашкавалът.
Лазанята се поднася гореща, нарязана на квадратни порции, като по желание се декорира с връхчета пресен и ароматен босилек.
1001 рецепти препоръчва подправките на Picantina.bg
Време за приготвяне:
100 минутиКалории, макроси и хранителна стойност:
Порция | 332 г | |
Калории | 481 кал | |
Въглехидрати | 42 г | 36% |
Мазнини | 24 г | 46% |
Белтъчини | 22 г | 19% |
Холестерол | 73 мг |
Сподели:
Подобни рецепти и идеи:
Още рецепти за ястия по темата:
Класически бял сос Бешамел с прясно мляко (за мусака, макарони, лазаня, картофи)
Лазаня Болонезе с домашни пресни кори, сос Бешамел и сирене Моцарела
Ако обичате лазаня, поне веднъж трябва да пробвате да я направите с домашни кори. По-трудоемкно, но в пъти по-вкусно
Огретен от тиквички, яйца, сирене и кашкавал със заливка от сос Бешамел запечен на фурна
Какво представлява лазаня болонезе
Сос Болонезе е най-известният италиански сос за паста, произхождащ от град Имола, Болония, където се нарича просто рагу. Първите документирани рецепти за паста Болонезе датират от 18 век. В световен мащаб под Болонезе се разбира доматен сос с кайма, но това е далеч от традиционното италианското рагу.
Основни съвети как се приготвя лазаня
- За приготвянето на лазаня, както при всички останали ястия, качеството на продуктите е основен и най-важен елемент. Изборът на качествени и пресни продукти, винаги прави ястието по-вкусно и питателно.
- Каймата, използвана за лазаня, е най-добре да е смес от свинска и говежда – в съотношение 1:1.
- Лазанята започва и свърша със сос – на дъното на тавата за печене, се поставя слой от соса, за да не залепнат корите, а най-отгоре се слага плътен пласт сос, за да не станат корите хрупкави.
- Не забравяйте да прецедите излишната течност от процеса на готвене на соса. Ако не го направите, може да направите ястието воднисто, а не сочно.
- Важна стъпка при печенето на лазаня е тавата да се покрие с фолио, а когато е почти готова, фолиото да се премахне, за да се запече и отгоре ястието.
Съставки за лазаня
СОСЪТ БОЛОНЕЗЕ. Сос Болонезе е най-популярният италиански сос за паста. Може да се срещне и с името рагу, както го наричат в Болония, от където и произхожда този добре познат сос. За повечето хора този познат сос представлява доматен сос с кайма, но традиционният сос Болонезе се различава от това схващане. Зеленчуците, нужни за приготвяне на сос Болонезе, се нарязват на много ситно, така че да не се забелязват в соса. За традиционният сос Болонезе подправките са: сол, черен пипер и индийско орехче. Използваното вино може да е и червено, и бяло. Останалите важни и основни продукти за традиционният сос Болонезе са: сирене Пармезан, бекон – панчета и пресни домати.
Начин на приготвяне: В дълбок тиган в зехтин се запържва ситно нарязана панчета и след няколко минути се добавят нарязаните на ситно лук, моркови и целина. Щом се задушат се добавя каймата (смес от свинска и говежда – 1:1) и се раздробява. Щом се запържи каймата, се добавя виното и се готви, докато сосът намали обема си с 1/3. След това се добавят смлените и сгъстени до пюре пресни домати. Съдът със соса се захлупва, котлонът се намалява и сосът се оставя да къкри за около час и половина, така наистина поема всички аромати и вкусове от добавени продукти и подправки.
СОСЪТ БЕШАМЕЛ. Сос Бешмал, известен още като бял сос , се приготвя от бял рул (смес от масло и брашно) и прясно мляко. Използва се за основа и на други сосове, например бели сосове със сирена. Сосът първоначално произхожда от Тоскана и е известен като „лепилен сос“ (в превод), заради консистенцията му. Сос Бешамел е донесен във Франция от изтъкнати готвачи. Сосът се приготвя с три съставки: 2 с.л. масло, 2 с.л. брашно и 1 ч.ч. прясно мляко, а подправките са сол и черен пипер.
Начин на приготвяне: В малка тенджера на среден огън се разтапя маслото. Добавя се брашното и тази смес се бърза постоянно за около минута. След това същата смес се разбива с млякото и се бърка, докато сосът се сгъсти. Подправя се на вкус със сол и черен пипер.
КОРИ ЗА ЛАЗАНЯ. В магазините се продават два вида кори за лазаня - с предварителна обработка и такива, които не изискват варене, а се поставят сурови в тавата. За по-лесно и бързо приготвяне на лазаня, използвайте от втория вид. Ако все пак искате да приготвите лазаня с кори, които изискват предварително варене, имайте предвид следните съвети: корите се варят в подсолена вода за не повече от 4-5 минути, не се пускат наведнъж, а на по една или две едновременно и след като са омекнали, се изваждат с решетъчна лъжица и се слагат върху кърпа, за да се отцедят. Важно при корите за лазаня, независимо какъв вид ще изберете, е да следвате указанията от производителя, написани на опаковката.
Ако решите да приготвите сами лазанята от „А до Я“, тогава може и сами да направите корите за лазанята. Ето и вариант как да ги приготвите: трябват ви - 4 яйца, 400 г брашно и сол, а начинът на приготвяне е следният: яйцата се слагат едно по едно в брашното, добавя се и щипка сол; тестото се меси, докато стане гладко, след това се завива в кърпа и се оставя за около 30 минути; плотът се набрашнява и тестото се разточва първо с ръце, а после с точилка, трябва да стане много тънко, след това се нарязва на правоъгълници. Същото тесто служи за приготвяне и на канелони, равиоли и други видове паста. При този вид домашни кори за лазаня не е нужно предварително варене.
Автор: Николая Станкова