Какво е просо
Просото обикновено се свързва с храна за птици и домашни любимци, но за много народи от Африка и Азия все още е основна храна. Традиционно е за индийската кухня, а в световен мащаб се консумира ежедневно от 1/3 от населението. По производство на зърнени култури, просото заема 5-тото място, след пшеницата, ориза, царевицата и ечемика. Основна култура е в тропическите страни, заради високата си устойчивост и се използва освен за фуражи и за получаване на брашно и тестени изделия.
В готварството, просото намира приложение в направата на закуски, каши, супи и десерти. У нас се използва традиционно за направата на боза.
Какво съдържа - хранителен състав и ползи за здравето
Просото е с най-висок състава на минерала силиций, както е и богато на магнезий, мед, калий и фосфор.
Силицият е важен за имунитета и минералния обмен, като от него зависи здравето на костите, зъбите, ставите и съединителната тъкан. При дефицит, колагенът в организма намалява и тъканите губят еластичност.
В зрънцата се съдържа и високо ниво на витамин Е, който засилва синтеза на колаген и в комбинация със силиция спомага за запазване свежестта на кожата.
Друг минерал, който се съдържа в изобилие в просото е магнезият. Той предпазва сърцето и понижава риска от инфаркти и инсулти, както и редуцира мигенозните пристъпи. Препоръчва се при бременност. Магнезият е един от най-важните минерали за повишаване на инсулиновата чувствителност, като по този начин предпазва от развиване на диабет тип 2 и натрупване на мазнини.
Фосфорът съдържащ се в просото помага за развитието и възстановяването на телесните тъкани.
Препоръчва се при дефицит на желязо - в 100 грама зърна се съдържат 9 мг.
Освен ползите от витамините и минералите, просото е богато на фибри. Те помагат за функционирането на стомашно-чревния тракт, понижават нивата на холестерол, имат превантивна функция срещу образуването на жлъчни камъни, както и туморни образувания на гърдата.
Заради високата си хранителна стойност, просото присъства и в доста бебешки каши. Най-добре е да се включи около 9тия месец.
Просото е по-богато на протеини от най-разпространените зърнени култури, но в състава му не присъства глутен. Брашното от него се използва като заместител на пшениченото брашно при страдащи от глутенова непоносимост.
Как се приготвя просо
Просото се вари за 20-25 минути в съотношение 1 към 2.5 с вода. Може да се направи и 1 към 3 за по-водниста каша или 1 към 2, за да прилича повече на пилаф. Може да се свари в мляко, подобно на десерта мляко с ориз, да се направи тип ризото, вместо ориз, или на зърнена закуска вместо овесени ядки. Брашното от просо се използва за направата на безглутенов хляб и кекс. Важно е да се отбележи, че заради липсата на глутен, хлябът не бухква, както традиционния пшеничен.