Продукти:
- 800 г тиква цигулка
- 6 с.л. мед
- 50 г орехи
- 1 с.л. канела
- 150 г масло
Рецепта:
Тиквата (800 г) се почиства от семките и кората и се нарязва на едри кубчета. Поставя се в тавичка и се залива с вода, така че течността да покрие 1 пръст от дъното. Отгоре се разпределя нарязаното на кубчета масло (150 г). Слага се да се пече във фурна на 180 градуса за около час, докато кубчетата тиква омекнат.
Щом тиквата омекне се поръсва с мед (6 с.л.), канела (1 с.л.) и смлени орехи (50 г). Връща се във фурната и се пече още 10-15 минути, докато орехите станат хрупкави, като се внимава да не загорят.
Време за приготвяне:
45 минутиКалории, макроси и хранителна стойност:
Порция | 263 г | |
Калории | 438 кал | |
Въглехидрати | 25 г | 22% |
Мазнини | 39 г | 76% |
Белтъчини | 4 г | 4% |
Холестерол | 82 мг |
Сподели:
Подобни рецепти и идеи:
Още рецепти за ястия по темата:
Печена тиква на фурна с ябълки, орехи, канела, яйца и прясно мляко
Интересни факти за тиква
- Тиквите са част от семейство „Тиквови“, което включва краставици, пъпеши, канталупа, дини и тиквички.
- Тези растения са родом от Централна Америка и Мексико, но сега растат на шест континента.
- Тиквите се отглеждат на всеки континент, с изключение на Антарктида.
- Най-големият тиквен пай, изпечен някога тежи цели 2020 килограма.
- Тиквите са с ниско съдържание на калории, мазнини и натрий и с високо съдържание на фибри.
- Тиквите са добри източници на витамин А, витамин В, калий, протеини и желязо.
- Тиквените семки трябва да се засаждат между последната седмица на май и средата на юни. Отглеждат между 90 и 120 дни и се берат през октомври, когато са с ярко оранжев цвят.
- Семената на тиквите могат да бъдат запазени, за да се отгледат нови тикви през следващата година.
За какво е полезна тиквата
Тиквата има редица ползи, включително това, че е един от най-известните източници на бета каротин. Бета каротинът е мощен антиоксидант, който придава оранжевият цвят. Организмът превръща всеки погълнат бета каротин във витамин А. Консумацията на повече растителни храни, като тиква, намалява риска от затлъстяване. Също така може да помогне на човек да избегне диабет и сърдечни заболявания, да насърчи здравословен тен, да увеличи енергията и индекса на здравата телесна маса.
Изследванията показват следните ползи за здравето:
Регулиране на кръвното налягане. Яденето на тиква е полезно за сърцето. Съдържанието на фибри, калий и витамин С в тиквата подкрепя здравето на сърцето.
Намаляване на риска от рак. Изследване показва положителна връзка между диета, богата на бета каротин и потискане на тумора при рак на простатата. Също така изследвания показват, че бета каротинът забавя развитието на рак на дебелото черво.
Предотвратяване и контрол на диабета. Включването на тиква в диетата може да помогне на хората да контролират диабета и нивата на кръвната си захар.
Предпазва от проблеми с очите. Тиквите съдържат антиоксиданти. Витамин С, витамин Е и бета каротин поддържат здравето на очите и предотвратяват дегенеративни увреждания при възрастни.
Тиквите са фантастичен източник на фибри. Препоръчителният прием на фибри е между 25 g и 38 g на ден за възрастни. Фибрите забавят скоростта на усвояване на захарта в кръвта, насърчават редовното движение на червата и изглаждат храносмилането.
Диетолози препоръчват, тиквата да се задуши на пара и след това да се добави кокосово или краве масло. По този начин приготвяте вкусна, здравословна и полезна тиква.
Начини и тънкости при приготвянето на тиква
Варена тиква. Тиквата може да бъде сварена, но това ще накара плътта на тиквата да абсорбира вода, да стане по-мека, може да стане леко кашеста е и задължително ще трябва да се отцеди, след като е сготвена. Може сварената тиква да се остави в гевгир, за да се оттече водата.
Задушена тиква. Това също полезен метод, който има вкусен резултат. След като тиквата се задуши, се добавя 1 ч.л. кокосово или краве масло. След като се смесят тиквата и маслото, се добавя мед на вкус. По желание се добавя и канела за допълнителен аромат.
Печена на тиква. Може би това е най-предпочитаният метод на приготвяне. Тиквата е по-полезна, ако се приготви във фурната заедно с кората, за да може да се извлече максималното количество Витамин А. На всеки резен тиква се слага по малко мед и масло (кокосово или краве), може също да се добавят ядки, които при запичане заедно с тиквата, придобиват нейният вкус и аромат и стават още по-вкусни. По желание може и да поръсите тиквата с канела.
Сок от тиква. Сокът от задушена тиква има много ползи за здравето и е богат на минерали, полезни за бъбреците и стомаха. Така че, ако решите да задушите тиквата, с едно приготвяне на тиква имате две полезни употреби и не губите от продукта.
Автор: Николая Станкова