Продукти:
- 6 яйца Багрянка
- 600 мл. прясно мляко
- 100 г захар
- 1 ч.л. ванилия
- За карамела:
- 6 с.л. захар
- 1 с.л. лимонов сок
Рецепта:
Една от тънкостите при приготвянето на крем карамел е изборът на пресни яйца. За най-добри резултати екипът на "1001 рецепти" препоръчва български яйца Багрянка, размер L, защото жълтъкът е с ярко оранжев цвят. Той ще направи крем карамела плътен на вкус и ярък на цвят. Освен това яйцата са с натурално добавен ограничен селен, което ги прави не само вкусни, но и полезни.
Първата стъпка за приготвянето на крем карамел е прясното мляко (600 мл.) да се кипне със захарта (100 г) и ванилията (1 ч.л.). Разбърква се няколко пъти, за да се разтвори захарта. Оставя се да се охлади. Добавят се разбитите яйца Багрянка (6 бр) и сместа се разбърква много добре.
Захарта за карамела (6 с.л.) и лимоновият сок (1 с.л.) се изсипват в малък метален съд и се разтопяват на котлона, докато се получи карамелен сос. Не се бърка и се внимава да не загори. Премества се от котлона, щом стане златисто-кафяв.
Той се разпределя в купичките за крем карамел. Отгоре се изсипва внимателно яйчената смес и десертът се поставя с метална тава, в която се налива вода малко над средата на купичките.
Крем карамелът се пече на водна баня при температура 160 градуса до зачервяване на крема. След това фурната се изключва и десертът се оставя да се охлади в нея.
Още една тънкост при приготвянето на крем карамел е водата в тавата да не завира, за да не се образуват шупли. Наблюдавайте крем-карамела и ако водата завира, допълнете с чаша студена вода или намалете фурната.
Време за приготвяне:
80 минутиКалории, макроси и хранителна стойност:
Порция | 177 г | |
Калории | 243 кал | |
Въглехидрати | 35 г | 57% |
Мазнини | 8 г | 30% |
Белтъчини | 9 г | 15% |
Холестерол | 201 мг |
Сподели:
Подобни рецепти и идеи:
Още рецепти за ястия по темата:
Домашно крем Брюле за десерт (десерт с жълтъци, сметана, захар и ванилия)
История на крем карамела
Много хора смятат, че крем карамелът е дошъл от Франция, но заради думата caramelo, произлизаща от caramelus (тръстика) отвежда към захарната тръстика, която е била известна в Гърция още по времето на Александър Македонски, така че е възможно произходът на крем карамелът да е от там. Възможно е и този десерт да е дошъл от Изтока – от където идва и захарта. От където и да е произхода на крем карамелът, технологията на карамела бива широко разпространена в края на XVIII в. из цяла Европа и Америка.
Тънкости при приготвяне на крем карамел
Естествено, зад всяко добро ястие на първо място стоят качествените продукти. Затова и при приготвяне на крем карамел обърнете внимание на качеството на продуктите. Добре е яйцата да са със стайна температура. За да се получи хубав крем, захарта се разтваря в леко затоплено прясно мляко и тази смес се прибавя към разбитите яйца с есенцията ванилия. За да се приготви карамелът, захарта се разтапя в тенджера с 2-3 с. л. вода. След това готовият карамел се разпределя в съда или в купички. За да се предотврати появата на шупли е важно крем карамелът да се пече без вентилатор и на ниска температура – 160-180 градуса. Особеното на този десерт е, че се пече на водна баня, като водата не бива да завири, а за да се предотврати завирането се добавят кубчета лед през 15-20 минути. Крем карамелът се пече около 40 минути и се оставя да се охлади на стайна температура, преди да се изстуди напълно в хладилник за около 4-5 часа.
Крем карамелът по света
В Япония пакетираният крем карамел е широко разпространен в магазините за удобства, под името пурин (т.е. „пудинг“) или крем пудинг. В Малайзия крем карамелът е много популярен десерт. За пръв път е внесен в страната от португалците през XVI в. Във Филипините крем карамелът се нарича лече флан (буквално „млечен флан“), което е по-тежък вариант, приготвен с кондензирано мляко и повече яйчни жълтъци. При тях крем карамелът обикновено се задушава на огън или печка. В Аржентина, Чили, Перу и Уругвай крем карамелът обикновено се яде със сгъстено мляко. Също така, в повечето екваториални и карибски държави е разпространено и добавянето на кокосово кондензирано мляко. В Мексико пък има вариация на крем карамел, наречена „Флан наполитано“, при която се добавя крема сирене, за да се получи повече крем.