Касата – традиционен десерт от Сицилия с пандишпанов блат, крем с рикота и марципаново покритие

Касата – традиционен десерт от Сицилия с пандишпанов блат, крем с рикота и марципаново покритие - снимка на рецептата

Рецепта:

Вероятно най-известният десерт на Сицилия, този традиционен сладкиш се състои от напоен с ликьор пандишпанов блат, крем със сирене рикота, декорация с марципан и захаросани плодове. Смята се, че „касата“ произлиза от обикновен чийзкейк със захар, яйца и рикота, докато името се смята, че произлиза от арабската дума „qas'ah“, която се отнася до съда, използван за приготвяне на десерта. През 14-ти век се превръща в десерт на аристокрацията и дори днес малко хора извън кулинарния свят са достатъчно смели да приготвят този сложен деликатес у дома. Десертът днес най-често се сервира около Великден.

Сиренето рикота, захарта, шамфъстъкът, портокаловата кора и шоколадовите стърготини се разбъркват добре, докато се комбинират. Тази смес се оставя в хладилника до готовност за употреба.

Фурната се загрява на 180 градуса. Подходящи формички (може да се използват за мъфини) се напръскват със спрей за готвене.

Яйцата се разбиват за около 5 минути, докато изсветлеят. При непрекъснато разбъркване се добавят на части захарта и олиото. След това се слагат млякото и ванилията.

Заедно се пресяват брашното, бакпулвер и сол и бавно се добавят към течните съставки. Сместа се разбърква, докато съставките се комбинират добре. Тестото се разпределя в приготвените формички и се пекат около 12 минути. Оставят се леко да се охладят и след това се прехвърлят върху метална решетка, където се оставят да изстинат напълно.

Марципанът се омесва с капка зелена сладкарска боичка и капка жълта сладкарска боичка. Ако е необходимо се добавя още цвят. Омесва се добре, докато целият марципан се оцвети. Разточва се на поръсена с пудра захар повърхност до дебелина около 6 мм. Нарязва се на 6 ленти с размери 5 см на 25 см.

Формички се поръсват с пудра захар и по стените им се поставя лента марципан, във формичката се слага кръгче от пандишпаново тесто. Разпределя се от кремът с рикота и се слага още едно кръгче от пандишпановия блат. Десертът се оставя в хладилника за 1 час.

Приготвя се глазурата, като захарта и лимоновият сок се разбъркват. Ако има нужда се добавя много малко мляко. Глазурата трябва да бъде непрозрачно бяла и достатъчно гъста, за да се задържи на бъркалката.

Глазурата се прехвърля в пош. Десертчетата се обръщат върху подходяща чиния или поднос и отгоре се разпределя от глазурата. По желание се декорират с коктейлна черешка и портокалова кора.

Време за приготвяне:

60 минути

Калории, макроси и хранителна стойност:

Порция 447 г
Калории 1190 кал
Въглехидрати 190 г 63%
Мазнини 39 г 29%
Белтъчини 28 г 10%
Холестерол 215 мг

Сподели:

Подобни рецепти и идеи:

Zuppa Inglese - италиански трипластов десертен крем с пандишпан и ликьор Алхермес

Zuppa Inglese е традиционен италиански многопластов десерт, състоящ се от сладкарски крем и пандишпан, напоен с ликьор Алхермес....Zuppa Inglese също се прави със слой шоколадов крем, който не е включен в оригиналната рецепта.

Италиански пандишпанов блат за торта - класическа рецепта с брашно и нишесте

Пандишпанът е един от основните заготовки на италианското сладкарство.

Бонет (Bonèt) – италиански шоколадов десерт / сладкиш с бисквити амарети

Бонет е традиционен италиански десерт, който може да бъде проследен от 13-ти век.

Каноли – традиционен италиански десерт с пълнеж с крем от рикота

По-късно рецептата някак си попаднала в манастирите на Палермо, където монахините приготвяли този пищен десерт по време на карнавалния сезон....Оттогава канолите изминават дълъг път, като стават невероятно популярни не само в цяла Италия, но и в Северна Америка, където били въведени от сицилиански имигранти в края на 19-ти век.

Милячо (Migliaccio) - сладкиш с грис и сирене рикота - класически италиански десерт от Неапол

Сместа се разпределя в нея и десертът се пече около 45 минути в загрята фурна на 200 градуса.