Ани Шакарян

Ани Шакарян е автор на апетитния кулинарен блог "Вкуснотека", в който споделя невероятни ястия с всеки потребител, който кликне в блога й. Всички рецепти са приготвени и снимани от нея, а откъде черпи вдъхновение, кога е научила всички тези кулинарни тънкости и какво ще препоръча за нашата трапеза, научете от Ани, която с радост отговори на всички наши въпроси и сподели пред екипа ни две уникални рецепти.

Кое е първото кулинарно творение, което приготви сама и кога го създаде?

Като дете обичах да изненадвам мама, когато се прибира от работа. Под ръководството на нейните бележки правех вкусен шоколадов или сребърен кекс. Ароматът му се носеше чак до вратата. После се научих да правя и ябълков щрудел.

Кой те научи да готвиш?

Като дете много се въртях около мама. Но тя не ми даваше да участвам в процеса на готвене, освен с гледане. Започнах да готвя, когато се събрахме с мъжа ми. В малката квартирка приготвях сама по-елементарни неща, тъй като не исках да яде сухоежбини и полуфабрикати. В началото допусках много грешки. Още си спомням първия боб, който приготвих, мисля, че сложих около 3-4 големи чаени чаши боб и добавих едно малко картофче, морков, чушка и подправки. След като се сготви, отворих тенджерата под налягане и установих, че в нея има един безвкусен боб. Никакви подправки не се усещаха. След като се беше сварил и надул тенджерата преливаше. Лека полека открих, че готвенето може да бъде забавно. Седнах при мама с тефтер и химикал в ръка и я помолих да ми издиктува основните блюда, които най-често се готвят. Не винаги това, което сготвех, ставаше за ядене, но тъй като влагах много любов и старание нещата започнаха да се получават. Кулинарията се превърна в хоби и страст за мен, когато се роди дъщеря ми Аида и останах по майчинство у дома. Открих няколко интересни блога, които непрестанно ме вдъхновяваха и ме подканваха да готвя нови и нови, разнообразни блюда. Започнах да експериментирам. Съпругът ми беше много доволен. Детето приемаше добре моята кухня, а когато стана на 3 години започна активно да участва в приготовленията и да проявява интерес, което ме прави много щастлива.

Смяташ ли, че младите момичета в България се интересуват активно от кулинария?

Не съм сигурна, че всички млади момичета проявяват интерес към кулинарията. В моето обкръжение моите приятелки почти всички обичат да готвят и го правят с много любов и въображение. Често си обсъждаме менюто за деня и си даваме взаимно идеи. Имам и приятелки, които изобщо не чувстват кулинарията близка. За техен късмет съпрузите им обичат да готвят и така намират своя баланс.

Минава ли любовта на мъжа през стомаха?

Убедена съм в това твърдение. След тежък ден, когато мъжът е уморен и без настроение, ароматът и вкусът на топла, домашно приготвена храна, поднесена с любов на масата, е способна да го усмихне и да го накара да се отпусне и да се почувства у дома. По сходен начин съм убедена, че и любовта на децата също минава през стомаха. И това е проверено!

Трябва ли една жена да притежава кулинарни умения? А един мъж?

Според мен една жена трябва да притежава кулинарни умения, било то и най-базисни – да може да приготви от нищо нещо за хапване на любимите си хора. Не е задължително да обича да готви. Много жени готвят по задължение. Семейният живот и отглеждането на деца го налагат. Майка ми например не обича да готви, но готви много вкусно. Достатъчно е да вложиш капчица любов и старание и магията се появява и в най-семплото ястие. Повечето мъже, които готвят, обаче, го правят за удоволствие. Разтоварва ги и доста често несъзнателно се стремят да пренесат в дома си вкуса и уханието на майчината кухня, с която са свикнали, в което разбира се няма нищо лошо.

Колко често готвиш и за кого?

У дома готвя почти всеки ден. Обичам да осигурявам разнообразие на семейството си. Старая се да им готвя здравословна и полезна храна. Например в есенно-зимния период почти винаги на трапезата ни присъства супа, а лятото най-разнообразни салати.

Кога и за кого създаде "Вкуснотека"?

Създадох "Вкуснотека" преди година и девет месеца, в периода на майчинството ми. Тя е моята кулинарна книга, от която някой ден се надявам да черпи вдъхновение дъщеря ми. Повярвах в себе си и исках да се опитам да покажа на младите момичета и жени, че готвенето може да бъде лесно, приятно и удовлетворяващо занимание. С течение на времето "Вкуснотека" се превърна в моето творение, хоби и повод за радост и гордост, когато доби популярност и регулярна посещаемост. Радвам се на всички отзиви и коментари, защото за мен те са обратната връзка.

Кое е най-вкусното нещо, което някога си опитвала?

Опитвала съм много вкусни неща. Не мога да определя кое е било най-вкусното, но мога да ви споделя кое е любимото ми ястие и то не се е променило от както бях дете – печени на фурна пълнени чушки с мляно месо и ориз, залети с доматен сос. Фантастични са! Обещавам скоро да ви споделя семейната рецепта за тях.

Кои са любимите рецепти, с които ще зарадваш нашите читатели?

Днес ще ви поднеса вкусен киш с броколи, шунка и сирене Грюер и превъзходни лимонови блокчета, в които ще се влюбите.

А какво ще им пожелаеш?

Пожелавам на читателите на "1001 рецепти" да бъдат позитивни, да се радват на живота, да открият своето хоби, което ги прави щастливи, и да му се наслаждават.

Любимите рецепти на Ани, които тя с радост се съгласи да сподели с вас - нашите читатели, са тези две апетитни предложения:

Лимонови блокчета

Продукти за масления блат:

  • 140 г брашно
  • 50 г захар
  • 1/4 кафена лъжица сол
  • 2 ванилии
  • 125 г разтопено масло

Продукти за лимоновия топинг:

  • 1 лимон
  • 200 г захар
  • 45 мл прясно изцеден лимонов сок
  • 3 яйца, със стайна температура
  • 4 чаени лъжици брашно или царевично нишесте
  • 1/4 кафена лъжица сол
  • 45 г разтопено масло (охладено)
  • по желание при поднасяне пудра захар за поръсване

Загрейте фурната на 200 градуса.

В купа смесете брашното, захарта, солта, ванилията и разтопеното масло и пасирайте до хомогенност. Покрийте правоъгълна или квадратна тава с хартия за печене, като се стараете да покрива и стените. Аз използвах тавичка с размери 31:19 см. Изсипете сместа в нея и хубаво разпределете с пръсти или шпатула по цялата повърхност. Печете в предварително загрятата фурна, докато леко покафенее отстрани и клечката излиза суха. След като извадите блата от фурната намалете на 150 градуса.

Докато блатът се пече можете да приготвите лимоновия топинг. Измийте добре и нарежете на парчета лимона. Сложете го в блендера и го пасирайте, заедно със захарта и прясно изцедения лимонов сок. Отворете и добавете трите яйца, брашното, солта и разтопеното, охладено масло. Пасирайте до гладкост. Не се тревожете ако останат някои парченца от лимона. Става още по-вкусно!

Изсипете лимоновия топинг върху топлия блат и печете за около 25 мин. или докато крема спре да мърда при разклащане. Оставете десерта да се охлади напълно, след което го извадете от тавата, с помощта на хартията, разрежете го на правоъгълници и го поръсете с пудра захар преди сервиране.

Киш с броколи, шунка и сирене Грюер

Продукти за подложката:

  • 220 г брашно
  • 125 г меко масло
  • 30 мл студена вода
  • 1 яйце
  • 1 с.л. прясна мащерка
  • сол

Продукти за плънката:

  • глава броколи
  • 5-6 парчета шунка
  • 120 г сирене Грюер

Продукти за заливката:

  • 2 яйца
  • 1/2 ч.ч. готварска сметана
  • 1/2 ч.ч. прясно мляко
  • черен пипер
  • сол
  • прясна мащерка за украса

Сложете броколите да се сварят в тенджерка с вода и малко сол.

През това време смесете брашното и маслото в робота и пасирайте до гладкост. Добавете водата, солта и мащерката. Замесете меко тесто. Увийте го в кухненско прозрачно фолио и охладете в хладилник за 20 минути.

Разточете тестото на кръг, с диаметър малко по-голям от формата ни за печене. Прехвърлете тестото във формата и леко оформете нисък борд, тъй като при печенето тестото леко се свива и заема формата на дъното. Аз лично не обичам печивата ми да имат борд, тъй като ми се събира много тесто на последната хапка и ми е сухо. Ако и вашето предпочитание е такова постъпете като мен. Ако ви е по-естетично с борд, направете го по-висок. Надупчете с вилица и опечете за 10-12 минути на 180 градуса. Ако желаете можете да покриете с хартия за печене и да сложите бобчета за тежест, за да не се подуе.

Разпределете сварените розички броколи върху опечената маслена платка. Отгоре разпределете, нарязаната шунка и настърганото сирене Грюер.

В отделна купа смесете продуктите за заливката и залейте киша, като се стараете сместа да се разпредели равномерно по повърхността. Печете ястието на 180 градуса до порозовяване и поръсете с прясна мащерка преди да поднесете топло, с чаша айран.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез