С вкус на паприка и аромат на токайско вино

Унгарската кулинария се асоциира преди всичко с червения пипер – паприка, и многобройните люти блюда с него, като гулаш и паприкаш.

И наистина в тази страна отглеждат много сортове паприка (червени чушки), пък и самата дума е с унгарски произход.

Лютият вкус и яркочервеният цвят са създали на паприката опасна репутация, макар че предубеждението, което мнозина изпитват към нея, е лишено от основания.

Истинската паприка не е прекалено люта и въобще не е вредна. Свежият и приятен на вкус зеленчук, от който се произвежда тя, се яде и в сурово състояние. Полузрялата паприка със зелен или светложълт цвят служи като основа за превъзходни салати и отлично допълнение към месните блюда. От зрелите червени чушки се отделя сърцевината със семената, след това те се изсушават и смилат. Така се получава червеният прашец. Този червен пипер не гори устата и хранопровода и е много по-мек от черния пипер.

Главната роля на паприката в унгарската кулинария е отредена на 4 блюда: гулаш, пьоркьолт, токан и паприкаш.

Гулашът е гъста супа, нещо средно между месен сос и месно рагу. Ястието се приготвя с голямо количество брашно и паприка. Освен това в неговия състав влизат нарязани на малки парченца картофи и галушки.

Пьоркьолт е това ястие, което по цял свят е познато като гулаш: месно рагу с голямо количесто нарязан лук. Пьоркьолт се приготвя със задушаване на слаб огън в гъст сос.

Токан се отличава от пьоркьолт по това, че месото за него се нарязва на тънки ивички, а колкото до лука и паприката – те се слагат в по-малки количества, отколкото в гулаша, но за вкус се добавят сметана, гъби, зелен грах и зелени подправки.

Паприкаш са всички блюда със сметанов сос, подправен с паприка.

Но унгарската кухня не е само паприка. Ордьоври от пресни и мариновани зеленчуци, разнообразие от супи и изобилие от ястия от месо и птици – всеки ще намери за себе си рецепта за своя вкус.

Вълшебните сладости

Тук изумително приготвят разнообразни десерти и баници. Например именно в Унгария е изобретено рулото. Говори се, че преди около сто години парижкият ресторант „Риц” под булото на тайна изпратил в Будапеща своя сладкар, за да научи рецептата на знаменитата торта „Добуш”, носеща името на своя изобретател.

Божественото токайско вино

Приятно допълнение към обеда ще бъде унгарското вино. Най-известното от всички е токайското. „Токай самородни” е вино висше качество, което се прави от отбрано узряло грозде. Според годината на реколтата то може да бъде доста тръпчиво и не особено сладко. „Токай асу” е скъпо десертно вино, приготвяно по особена технология, в която важна роля играят зърната, изсушени до състояние на стафиди. Волтер пише за токайското вино: „То раздвижва мозъка, а в неговия огън се раждат мъдри речи”.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез