Червеното цвекло

В Талмуда се казва: „Във Вавилон няма прокажени и страдащи от гнойни рани, защото там хората ядат червено цвекло, пият мед и се мият във водите на Ефрат”. Древните народи високо ценили този дар на природата не толкова като храна, колкото като лекарство.

Първи персите се научили да го отглеждат, а след тях – римляните. В Европа яли листата му, а в Азия – корените. Листата се използвали предимно за салати и супи. Те са не по-малко полезни от самото цвекло, тъй като съдържат много каротин, както и фолиева киселина.

Лекарите от древността смятали червения кореноплод за великолепно средство срещу малокръвие, треска и болести на стомашно-чревния тракт.

Химичен състав

Съдържа захари – глюкоза, фруктоза и захароза; oрганични киселини - лимонена, яблъчна, оксалова; протеини; витамини В, B1, В2, С, Р, РР; каротиноиди, пантотенова, фолиева киселина; пектин, пигменти; фибри, аминокиселини, микроелементи и т.н. Особена ценност на това растение му придава витаминът на младостта (Р) който повишава еластичността на кръвоносните съдове, препятства атеросклерозата и вътрешните кръвоизливи. Благодарение на него, консумиращите често червено цвекло дълго запазват свежестта на лицето си. По съдържание на желязо червеното цвекло отстъпва само пред чесъна, а по съдържание на йод превъзхожда много растения. Съотношението между натрия и калция в него е уникално (10:1), което подпомага разтворимостта на калция и извеждането на неговия излишък от организма.

Лечебни свойства

Укрепва стомашно-чревния тракт и черния дроб

Установено е, че фибрите, яблъчната, лимонената и оксаловата киселина, които се съдържат в него, засилват перисталтиката на червата и са необходими при хроничен запек, нарушения в храносмилането и болести на черния дроб. Всеки ден трябва да се консумират по 100-150 г варено червено цвекло.

Прочиства организма

Пектиновите вещества в червеното цвекло неутрализират токсичните продукти, които се образуват в стомашно-чревния тракт. Те защитават организма от въздействието на радиоактивни и тежки метали, извеждат холестерина от кръвта и препятстват развитието на вредни микроорганизми в стомашно-чревния тракт.

Участва в кръвотворенето

Микроелементът кобалт се използва от организма за синтеза на витамин В, а последният заедно с фолиевата киселина участва в образуването на еритроцитите. Органичното вещество бетаинът активно участва в белтъчната обмяна и укрепва капилярите, намалява равнището на холестерола в кръвта.

Антистресово лекарство

Магнезият в червеното цвекло успокоява нервната система. Найдобре е да се изпива по 1 чаша пресен сок от червено цвекло с 1 ч.л. мед 3-4 пъти на ден в продължение на 10 дни.

Спира развитието на рака

Кашица от сурови кореноплоди се препоръчва да се поставя към ракови образувания, както и за туширане на зъбобола. След 2-4-седмично лечение настъпват признаци на подобрение на общото състояние, понижаване на телесната температура, покачване на телесното тегло, подобряване състава на кръвта.Научни изследвания са доказали, че върху раковите клетки въздействат актоцианите – оцветяващи съединения от групата на растителните феноли. Актоцианите на черницата, черния касис, черния бъз, червеното вино, жълтия кантарион са способни да спират развитието на раковите клетки. Но червеното цвекло, както са доказали експериментите, действа 8 пъти по-ефективно. Впрочем отделените в чист вид актоциани не притежават лечебно действие. Такова действие няма и вареното цвекло, както и вареният сок от него.

Благоприятства растежа и възстановява изгубените сили

Органичното вещество бетаин в червеното цвекло действа ускоряващо на растежа и взема участие в образуването на холина, който подобрява работата на черния дроб и го предпазва от затлъстяване, а пектиновите вещества потискат дейността на гнилостните бактерии в червата и помагат за образуването в организма на животинска захар – гликоген. Листата на червеното цвекло съдържат приблизително същите хранителни вещества, както и кореноплодите. Но кореноплодът съдържа повече витамин С и помалко фибри.

Червеното цвекло е полезно при изтощение на организма, при намаляване на силите след тежки заболявания. При тези случаи се препоръчва да се пие сок от червено цвекло не по-малко от 3 пъти на ден преди хранене.

Слабително и диуретично средство

Бетаинът заедно с органичните киселини и фибрите подсилва перисталтиката на червата и осигуряват мек разхлабващ ефект. При хроничен запек, особено при възрастните хора, е добре всеки ден да се яде червено цвекло (100150 г). Тази препоръка може да се даде и на страдащите от атеросклероза, тиреотоксикоза (интоксикация в зависимост от нарушенията на щитовидната жлеза). Вареното червено цвекло и отварата от него имат пикочогонно действие.

Какво червено цвекло трябва да изберем?

Този зеленчук има най-разнообразни форми – плоска, кръгла, цилиндрична. Но най-важното е да се знае, че качественото червено цвекло има тъмночервен цвят и е без светли кръгове.

Защо го ползваме в кулинарията?

Червеното цвекло може да се употребява през цялата година. През пролетта и лятото от пресните листа и дръжки може да се приготви студеното ястие ботвиния, зелник, а с настъпването на есента в храната се използва и кореноплодът. Червеното цвекло е вкусно печено, варено, пълнено. Салатите, запеканките от него са изключително полезни. Киселото, маринованото и въобще консервираното червено цвекло се използва за салати, борш, студени супи от цвекло. Дребните, колкото гълъбово яйце, мариновани грудки от него са чудесен деликатес и прекрасна гарнитура, както и червените боровинки и райските ябълки, към месо, дивеч и други месни деликатеси. За консервиране се използват само здравите, зрели кореноплоди. Селектираните гладки, кръгли, неголеми, с еднакъв размер грудки, измити и почистени се поставят в съд за консервиране и се заливат с 30-процентен солен разтвор (1 и 1/2 с.л. сол на 1 л вода) покриват се с памучна кърпа, която се притиска с тежест. Необходимо е образувалата се пяна периодично да се отстранява. Цвеклото е готово за консумация след 15 денонощия. Съхранява се на студено. Към блюдата от червено цвекло е добре да се добавя млада коприва, киселец, лапад или лобода. Те повишават витаминната ценност на храната и подобряват вкуса й.

Как да приемаме сока от него?

Не е препоръчително прясно изцеденият сок от червено цвекло да се изпие веднага, а след като престои поне 2 часа на тъмно и студено. Прясно изцеденият сок предизвиква силен спазъм на кръвоносните съдове. В него се съдържат вредни летливи вещества, които могат да отровят организма. Едва след като престои, сокът се превръща в лечебно средство. Не бива да се комбинира с газирани напитки, тестени изделия с мая, и кисели сокове. С него идеално се съчетава прясно изцеденият сок от морков (само че той не бива да престоява). Най-добре е сокът от червено цвекло да се пие леко затоплен и на гладен стомах 1015 минути преди хранене, а при проблемен стомах – да се смесва с овесени ядки.

Кога не се препоръчва?

Червеното цвекло затруднява усвояването на калция и затова може да представлява опасност при остеопороза. Не се употребява полусурово и варено червено цвекло при гастрит с повишена киселинност, при захарен диабет, диария, алкална урина с образуването на камъни в бъбреците. Не се прилага при остри възпалителни заболявания на стомашночревния тракт, при камъни в пикочния мехур и други нарушения на обмяната на веществата. Страдащите от хипертиреоза не бива да консумират червено цвекло, заради прекаленото съдържание на йод в него. Те имат излишек от този микроелемент в кръвта си.

Лакомства от червено цвекло

Пхали е национално грузинско ястие – нещо като пастет. Понякога е самостоятелно блюдо, друг път – гарнитура и чудесен ордьовър. Много е диетично. Грузинците го готвят от спанак, зеле, зелен фасул, както и от зрял боб и, разбира се, от червено цвекло – както от кореноплодите, така и от листата. Както в повечето грузински ястия, и тук присъстват орехите. Вероятно точно те придават на тези блюда необичаен вкус. Също така в приготвянето се използват и различни подправки.

Пхали от листа от червено цвекло

Измива се 1 кг листа от червено цвекло заедно с дръжките. Пускат се във вряща вода да се сварят.

Отцеждат се. 2-3 средни по големина глави кромид лук се нарязват на ситно и се изпържват в олио до златисто. Запържва се и 1 ч.ч. орехови ядки.

Сварените листа заедно с дръжките минават през месомелачката, като се стискат, за да се отдели излишната течност. През месомелачката минават и връзка пресен магданоз, орехите и 3-4 скилидки чесън.

В готовата смес се добавя изпърженият кромид лук, по 1 ч.л. шафран и сух кориандър, сол и черен пипер. Всичко се разбърква и се добавя лимонов сок или оцет.

Пхали може да се приготви също и от кореноплоди по същия начин. Може и да не се слагат орехи, но в такъв случай е добре лукът да бъде повече. Все пак с орехи ястието е по-вкусно. Хубаво е и кьопоолуто от червено цвекло. Червеното цвекло е вкусно и полезно, когато е задушено заедно с моркови, лук и зелени подправки. То може да се задушава и с ябълки. Има и една съвсем простичка салата от варено червено цвекло, настъргано на средното ренде. В нея се добавят няколко скилидки чесън, сушен магданоз, сол и черен пипер и майонеза.

Много пикантна и необичайна е салатата от червено цвекло, ряпа и праз лук. Само че, когато използвате настърганата на рендето ряпа за салати, не я слагайте веднага в салатата, а я оставете за известно време да престои.

Салата от червено цвекло с хрян

Продукти:
  • 200 г червено цвекло
  • 50 г ябълки
  • 25 г корен от хрян
  • 30 мл олио
  • сол
  • оцет на вкус

Свареното или опечено червено цвекло се настъргва на едрото ренде, а измитият и почистен корен от хрян – на ситното ренде. Ябълката се нарязва на дребни парченца. Всичко се разбърква, посолява, овкусява с оцет (ябълков) и олио и се украсява с листенца пресен магданоз. Вкусно и е пълненото червено цвекло. А то може да се напълни с най-различни плънки. Фантазирайте, измисляйте нови ястия!

Пълнено червено цвекло

Продукти:
  • 4 големи креноплода червено цвекло
  • 1/2 ч.ч. ориз
  • 2 ябълки
  • 3 с.л. захар
  • 50 мл олио
  • 1 ч.ч. сметана
  • сол

На свареното или опечено червено цвекло се издълбава сърцевината и получената празнина се напълва със смес от варен ориз, ситно нарязани ябълки, захар, сол и олио. Пълненото цвекло се слага в намазнена дълбока тава, полива се със сметана и се пече на фурна. Поднася се с домати и хрян.

Пълнено червено цвекло

Продукти:
  • 1 голям варен кореноплод от червено цвекло (500 г)
  • 2 домата
  • 1 круша
  • 1 корен от хрян (15-20 г)
  • олио
  • кисело мляко
  • сол

Цвеклото се обелва и му се изрязва сърцевината. Хрянът се настъргва, а крушата се нарязва на ситно. Доматите се попарват, сваля им се кожицата и се намачкват с вилица. Посоляват се. Всички тези компоненти се смесват и с тази смес се пълни издълбаното цвекло. Пече се на фурна. Поднася се залято с кисело мляко.

Банички с червено цвекло

Плънка

Свареното или опечено червено цвекло се обелва и пуска през месомелачката. Отделно се варят сини сливи до омекване. Изваждат им се костилките и също се пускат през месомелачката. Сливите трябва да бъдат 2-3 пъти по-малко от цвеклото. Добавя се захар на вкус и плънката е готова. Тестото за баничките е най-добре да бъде омесено с мая. Съвет: За да не губи червеното цвекло първоначалния си цвят, при варенето се слагат във водата 1 ч.л. захар и малко оцет. Трябва да се има предвид обаче, че оцетът увеличава времето за варене. Водата, в която се вари червеното цвекло, не се соли!

Консервирано цвекло

Продукти:
За маринатата:
  • На 1 л отвара от червено цвекло - 2-3 с.л. захар и 1/3 ч.л. лимонтузу
  • 1 пъпка каранфил
  • 2 зрънца ароматен пипер
  • 1 с.л. сол

За консервиране са годни дори най-малките кореноплодчета. Отрязват се листата и дръжките им и с помощта на четка цвеклото се измива под струя студена вода. Слага се в тенджера и се вари до пълна готовност. Отварата се прецежда през 4 слоя марли и се съхранява за марината. Сварените кореноплодчета се слагат в студена вода за 20 минути, след което кожицата им се отстранява.

Почистените и обелени кореноплодчета се слагат в стерилни еднолитрови буркани, заливат се с маринатата догоре, затварят се със стерилни капачки и се стерилизират в продължение на 20 минути, като се брои от началото на завирането.

След това бурканите се изваждат и обръщат с дъното нагоре на пода до пълното им охлаждане.

Консервираното червено цвекло се поднася като гарнитура към месо и се използва за борш и салати.

Мариновано червено цвекло

Продукти:
  • 10 броя кореноплоди с неголям размер
  • 4-5 с.л. настърган хрян
  • 1 с.л. кимион на зърна
  • оцет или лимонов сок
  • сол

Кореноплодите се измиват с помощта на четка под струя студена вода. Опичат се във фурната до пълна готовност. След като изстинат, се обелват – сваля им се кожицата. Нарязват се на колелца, посипват се с настърган хрян и зърна от кимион и се заливат с разреден с вода оцет или разреден с вода лимонов сок. Слага се сол на вкус. По желание може да се добави чаша червено вино или чаша прясно изцеден сок от червено цвекло. Цвеклото се слага в 3-литров буркан, залива се с маринатата, така че тя да го покрива. Отгоре се притиска с тежест и бурканът се слага в хладилника. След 3 денонощия червеното цвекло е готово за употреба в супи, салати и основни ястия или като гарнитура.

Супа от червено цвекло (Франция)

Почиства се и нарязва на парчета 1 голяма грудка и 1 неголям корен целина. Прибавят се 3 глави кромид лук, нарязани на парченца, 2 с.л. олио и всичко се задушава до омекване. Посолява се, подправя се с черен пипер, добавя се 1 ч.л. захар и се доливат 4-5 ч.ч. костен бульон. Супата се кипва и се подправя със ситно нарязан магданоз и копър. Поднася се с малки бели хлебчета.

Салата от червено цвекло, кашкавал и орехи

Продукти:
  • 400 г варено цвекло
  • 200 г кашкавал
  • 100 г орехови ядки
  • 4-5 скилидки чесън
  • 200 г майонеза
  • сол
  • магданоз
  • копър

Свареното и обелено червено цвекло се настъргва и смесва с настъргания кашкавал. Добавят се счуканите орехи и ситно нарязаният чесън. Посолява се, добавят се ситно нарязаните зелени подправки, майонезата и се разбърква.

Коментари за статията:

Автор Мнение

Mimi Ivanova

2013-11-24 22:36:50

Здравейте. Страхотна тема! Относно сока от червено цвекло- аз вече давах на бебето си 3 седмици сок от черв.цвекло(ok.10-13ml) смесен със сок от ябълка и от време на време добавях и сок от морков, като почти никога не изчаквах 2часа след направата на сока от черв.цвекло. Какви са вредите, които биха могли да настъпят от това?
Предварително благодаря за отговора!

Емилия Кръстева

2014-01-15 22:39:33

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез