Ял ли е чеснова супа Дон Кихот

Рицарят на печалния образ се отличава с ненадмината скромност във всичко, освен в благородните си дела, в които влага нечувана дори за испанците страст. Извисеният духовно герой на Сервантес не обръща особено внимание на храната - тя за него е само средство за преживяване.

Може би тъкмо за това си зададох въпроса дали Дон Кихот де Ламанча е похапвал от прочутата мадридска чеснова супа. Най-вероятно това простичко, но в същото време и вкусно ястие, е присъствало често на неговата скромна трапеза. Впрочем тази най-лесна за приготвяне супа е много близка по кулинарно звучене до нашите яйца по панагюрски или, както другаде ги наричат - забулени яйца.

И в двата случая яйчицата се чукват във вряща подсолена течност (вода или плътен говежди бульон) и се оставят в нея, докато белтъците обвият жълтъците в бялото си було. В испанското блюдо липсва нашето подлучено кисело мляко.

Там кулинарната фантазия е заложила на особеностите на супата и на пържения бял хляб в краве масло или зехтин с аромат на чесън. Е, няма какво друго да се каже, освен това, че нашата родна кухня и испанската доста си приличат и едва ли може да има испанско ястие, което да не отговори на вкусовите претенции на българина.

Може би само с известна доза ностаглия и благородна завист трябва да си признаем, че ни боли, задето кулинарията на испанците е не просто световно известна, а една от най-добрите в света, докато за нашата - чак такива суперлативи май няма къде да се чуят.

Нека сега да надникнем в тайните на тази вълшебна кухня.

Всъщност не е възможно да се говори за съществуването на национална кухня в страната на Сервантес, а по-скоро за многобройните регионални кухни на нейната територия, върху всяка от които голямо влияние са оказали климатът и темпераментът на местното население. Те се различават по между си. Например галицийската кухня изобщо не прилича на останалите. А баскската се родее силно с грузинската и поточно с абхазката... Изобщо в испанската кухня често се използват такива похвати като задушаване във вино (на юг и запад - червено, и бяло - на изток), печене с овча лой и печене на скара (грил). Специфична за всичките испански кухни е употребата на цели листа от салвия и млени орехови ядки.

Салвията - любимата испанска подправка
Салвията - любимата испанска подправка

Най-общо континентална Испания може да се раздели на шест гастрономически зони. Кулинарията на испанския север е една от най-богатите и разнообразни. В Галиция от рибата с най-високо качество в света приготвят ненадминати блюда. Баскската кухня се ползва със световна слава, а такива ястия като треска “пил-пил”, или по бискайски, и най-вкусните малки змиорки - се смятат за едни от най-великолепните испански ястия.

В Астурия непременно трябва да опитате фабада - отлично ястие от боб, превъзходните местни сирена и сайдер (ябълково вино).

В Пиренейската зона е прославен сосът “чилиндрон”. Арагон пък предлага безкрайното разнообразие от блюда с този превъзходен сос и главозамайващата шунка от Теруеля.

В Каталуня любимото блюдо е “касуела” (печено). Тук наред с това традиционно ястие, се предлагат прекрасни колбаси, качествени сирена и местни сосове, сред които със световна слава се ползва “али-оли”.

Валенсия, както като град, така и като област, влиза в зоната на ориза. Тук покрай знаменитата “паеля”, валенсианците готвят ориза с най-разнообразни компоненти: месо, ракообразни, зеленчуци, риба.

В Мурсия високо се цени “калдеро” - уникално оризово ястие. В Андалусия са разпространени печените блюда. Особено добре тук приготвят ястия от пържена риба. Наред с тях, тази зона е популярна и с известната студена супа “гаспачо” и великолепната шунка “хабуго” от провинция Уелва.

В Централната зона е разпространено печеното месо. Агнешко, телешко, младо прасенце, младо козленце и друго качествено месо. Всички те се приготвят на бавен огън върху дървени въглища, от което придобиват неповторимо нежен вкус. Отличната шунка, както и неустоимите сирена и най-добрите колбаси в Испания допълват гастрономията на тези райони.

Фабада
Фабада

Мадрид, тясно свързан с Кастиля, заслужава да се спомене отделно. Тук няма своя, особена кухня, но кулинарите от града приготвят голямо количество оригинални блюда. От тях си струва да се споменат “косидо мадриленьо”, което се приготвя от грах и различни видове месо; “кальос” по мадридски и изисканите десерти.

Значително място в испанската кулинария заема кухнята на островна Испания. Балеарските острови са родината на изделия, които днес са разпространени по цял свят. На първо място трябва да се посочи майонезата, създадена в град Маон, на остров Менорка. В Майорка са прославени “енсаймадас” - въздушни питчици от многолистно тесто - възхитителният колбас “собрасада”.

Кулинарите от Канарските острови с голяма изобретателност преодоляват ограниченията, наложени от островното им положение: голямо количество разнообразни рибни блюда, знаменитият лют сос “мохо пикон” и множество необикновени тропически плодове, като банани, авокадо и папая.

Испания се е прославила и със своите напитки. И нищо чудно – в нея се отглеждат над 90 сорта грозде. Сред знаменитите испански напитки са вълшебното шампанско “кава”, което се приготвя по класическа френска технология, прочутото десертно вино “малага” от Андалусия, сангрия - един от най-популярните испански коктейли, великолепното вино “херес”, както и прочутото хересно бренди.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез