Монстерата - чудовище или красавица?
Приблизително за 4-5 години живот Лакомата монстера (Monstera deliciosa) заради внушителните си размери (само дръжките на листата при добри грижи достигат над 1 метър) може да заеме почетно място в ъгъла край прозореца. И тогава част от новите придатъчни въздушни корени, точно като пипала на октопод, ще прилепнат към стената. И все пак съвкупността от всички въздушни корени е недостатъчна за естествената поддръжка на тънкото стъбло.
Продават се мъхови тръби, омотани със сухо палмово влакно, като готова подпора за монстерата и други едри растения. Те могат да се подберат пропорционално на размерите на растението.
Какво трябва да знаем?
Родът монстера се отнася към семейство ароидни (приблизително 110 рода и повече от 1800 вида), разпространено предимно в тропическите и субтропическите области на двете полукълба. В тропиците някои ароидни се използват за стопански цели.
Културата на овощното растение таро в Югоизточна Азия и Западна Африка е известна вече няколко хилядолетия. От плодовете й получават брашно, спирт, след термична обработка във варен или пържен вид я употребяват като храна, така както ние използваме картофите. Монстерата Адансон се използва за лечебни цели. Лакомата монстера се култивира не заради декоративните й качества, а за получаването на вкусни, сочни плодове, напомнящи по вкус ананаса.
Съвети при отглеждането
За да прецените правилно първата саксия, трябва да определите какво ще пресаждате – младо вкоренено стъбълце или закупено растение със средни размери?
Младото стъбълце се вмества в съд с обем около 3-4 л. Съставя се следната почвена смес: 1 част листвена, 1 част хвойнова, 1 част торфена добавка и 1/2 част пясък. Наличието на добър дренаж е задължително. Пресаденото вкоренено стъбълце расте и се превръща в хубава монстера след 3-4 години, а понякога и по-рано.
Втори вариант. Ако сте купили холандска монстера с мъхова тръба, не бързайте с пресаждането, особено ако покупката е направена не през пролетнолетния период. На първо време ви е достатъчно да я поливате и подхранвате правилно.
Не е вярно, че монстерата изисква пресаждане всяка година. Наистина повечето ароидни се отнасят добре към честото пресаждане – те нямат “критични дни”, но за нежните въздушни корени и крехкото стебло такъв похват на агротехника е неприемлив.
И така, ако отглеждате растение от малко вкоренено стъбълце, нужно ви е само едно промеждутъчно пресаждане за “порастване” и второ – окончателно пресаждане. Възрастното растение – с не по-малко от 5-6 листа, го поместват в голяма саксия с подложка.
Разполагане
На северната страна никога няма да видите големи разкошни листа с множество отверстия. Оптималният светлинен режим е ярка разсеяна светлина на южната страна или източна и западна експозиция.
Поливане и подхранване
Монстерата обича обилното поливане с мека вода и пръскане на листата с леко затоплена вода. Най-добре е почвата да бъде постоянно влажна. Веднъж на две седмици от февруари до септември трябва да се внася комплексен тор. А в най-активния период на растеж – органичен тор.
Особености
Ако пренебрегнете тази трудоемка процедура, няма да се спасите от неприятностите – пожълтелите листа – любимото лакомство на растителните вредители.
С напредването на възрастта долните листа губят обичайната си привлекателност и трябва да се отстраняват.
Ако сте отрязали връхчето на филиза, който сте отделили за вкореняване, не очаквайте веднага “продупчени” листа. Първият лист след срязването винаги е с цяла пластина.
Не по-рано от 6-7 години отглеждане, при условия на добра осветеност, влажност, допълнително хранене под формата на постоянно внасян тор, и накрая, голям посадъчен обем, вашата монстера ще може да цъфти въпреки създалото се мнение, че това растение не цъфти извън оранжерията.