Франция – кулинарна приказка в изящни съдове
Едно от най-хубавите предимства на това да се занимаваш с кулинария, е възможността да опитваш най-разнообразни специалитети. Бих прекарала целия си живот само в това да дегустирам апетитни изкушения и с доволна интонация да давам отличната оценка „Ммм...”. И точно това ми се иска да направя. А коя е най-интересната дестинация, на която работата ми ме отведе? Франция - страната на изящната кулинария!
Забелязали ли сте, че много от професионалните готвачи твърдят, че любимата им кухня е френската? Това не е чисто съвпадение, а детайл, с който колегите ми си придават важност. Съвсем естествено – френската е най-изящната и претенциозна кухня, която можете да опитате. Ако искате да изпробвате уменията на един готвач, накарайте го да ви сготви френски специалитет. Именно така ще разберете докъде се простира талантът му. Е, аз няма да ви залъгвам, че от всички кухни по света най-много ми допада френската, когато вкусовите ми предпочитания са италиански, но ще ви споделя интересни впечатления за френските кулинарни изкушения и то от опит.
И така, моето кулинарно приключение ме отведе до френското градче Анси на международна среща, организирана от представители на „Тефал”, за да се запозная с производството на съдовете, в които се готви здравословна храна. Но преди да посетя фабриката, в която се правят висококачествените тигани, имах шанса да се насладя на градчето и да разбера какво е всъщност френската кухня.
Като лице, занимаващо се активно с кулинария, за мен обядът в хотела с колегите ми беше повече от предизвикателство. На великолепно подредената ни маса с изглед към езерото ни сервираха изненадващи предястия като чери домати в карамел и хапки в желе, чийто крем е на основата на горчица. Впечатляващо, нали? Още по-приятно изненадана останах, когато опитах типичната френска супа от гъши дроб, сервирана с хлебче. Това не беше включено в поръчаното меню, но персоналът много държеше да опитаме техния специалитет. Още след първата лъжичка разбрах защо... После се замислих какво имаме ние в кулинарно отношение и дали поднасяме специалитетите си с такъв финес и деликатна настойчивост. И колко време отделяме на едно хранене? Във Франция хората сядат на масата и прекарват на нея часове, но не в преяждане с какво ли не, а в бавно опитване на различни деликатеси. Цялостното им отношение към готвенето, поднасянето и вкусването на храната е като към изкуство. И в този момент ми се прииска да ви поканя на масата, за да усетите атмосферата. Но тъй като нямах тази възможност, сега ще ви разкажа кулинарните си впечатления и по този начин ще обогатя знанията ви за това апетитно изкуство.
Но как се приготвя истински вкусна храна, която е същевременно полезна за нас? Не само продуктите са от значение, но и технологията на приготвяне. И тъй като съм любопитна и искам да опозная целия процес на създаване на един специалитет, на следващия ден напуснах френската Венеция Анси, за да вляза в кухнята на "Тефал" в Румили. Градчето е съвсем близо до Анси и в него се намира фабриката, в която се произвеждат съдовете. Останах приятно изненадана не само от технологията на производство на тиганите, но и от всевъзможните тестове, на които подлагат вече готовия продукт.
Има служители, чиято работа по цял ден е да загарят прясно мляко на котлон, за да проверят дали след това тиганите "Тефал" ще могат да се изчистят само със струя вода. Но не това е основното предимство на тези съдове. Най-ценен е резултатът след употребата им - получавате истински здравословна храна, защото са спазени трите най-важни условия: да съдържа възможно най-малко количество мазнина, да има контрол на температурата и топлинната енергия да е равномерно разпределена. За намаляване на използваната мазнина се грижи покритието на тигана, благодарение на което храната не залепва, а температурният индикатор ви показва момента, в който покритието е достигнало най-подходящата температура за готвене - 180 градуса. Когато готвенето се извършва с подходящата температура, качествата на хранителните продукти се запазват максимално и се избягва риска от образуване на вредни храносмилателни съединения. Не случайно "Тефал" присъстват на българския пазар от цели 18 години и притежават 25% пазарен дял, тоест всеки 4-ти тиган в света е произведен в тяхната фабрика. На всяка секунда по света се продават по 6 продукта на марката. Което означава, че с всяка секунда хората в цял свят правят първата и най-важна крачка към здравословното хранене. А това осмисля моята мисия - да ви показвам как да приготвите умна храна - и вкусна, и полезна.
Моето френско кулинарно приключение завърши с удовлетворение, че храненето все по-мащабно се възприема не като необходимост, а като ритуал, в който на почит е както вкусът, така и качеството. А посещението ми във Франция непрекъснато и във всеки детайл ми напомняше на стария слоган на марката - "Тефал мисли за всичко". Днес фирмата стои зад рекламното послание "Идеите, без които не можем", но аз бих го поправила: "Тефал. Съдовете, без които не мога!"
Сандра Алексиева