Да се хванем за зелено
Спанакът - хамелеонът при зеленчуците
Ястия с този модерен сега зеленчук може да се намерят във всяко заведение за обществено хранене. Причината за неговата популярност е ниската калорийност, голямото количество витамини (Р, РР, К, D, Е, Н, В3, В6, както и С и А, които не се разрушават при варенето). По съдържание на протеини спанакът превъзхожда всички зеленчуци, като отстъпва единствено на зеления грах и младия зелен фасул – затова той е така любим на вегетарианците, както и на всички хора, които спазват поста (протеините на спанака са сходни с тези в кравето мляко).
А освен това спанакът е удобен: с него може да се сготви всичко, той лесно се „адаптира”, без да потиска другите продукти – точно като хамелеон той се слива с техния вкус.
Зелените листа на спанака, независимо от външната им хрупкавост, са обременени с богато минало. Това растение се е култивирало още в древна Персия (сега територията на Иран) преди около 2000 години. То се развивало не кой знае как при горещия климат и само хитроумните арабски агрономи с помощта на сложна иригация успели да го прихванат на своята суха почва.
След като се разпространил широко в средиземноморските страни, спанакът започнал да превзема и териториите на север – чак до Китай, където и досега го наричат „персийска зеленина”. В страните на европейския юг и досега е популярна супата „асида”, която се приготвя от спанак и пшенично брашно.
През 30-те години на XIX век американското градче Ленъкс (щата Канзас) било признато за „световна столица на спанака” – там до ден-днешен се провежда „празникът на спанака”, на който се посвещават оди на витаминозната трева, създават се в нейна чест великолепни живописни платна и се приготвят от нея невъобразими блюда. Желанието на американците от всичко да организират ярко шоу този път е съвпаднало с модата на здравословния начин на живот: празникът се радва на огромна популярност, а славата на градчето расте. Празникът се провежда през септември и на него може да попадне всеки, който плати само долар за билетче.
Спанакът се яде както в прясно състояние, така и варен и задушен. Удивително вкусно и хранително ястие се получава, ако листата на спанака се задушат в собствения им сок. Това отнема 20-25 минути. След това листата се слагат върху сито и когато течността се изцеди, те се нарязват и затоплят в тигана с малко масло. Добавя се сол на вкус. Готовото ястие може да се украси с парченца варено яйце и крутони от бял хляб.
В испанския юг приготвят салата от листата на спанака, козе сирене, пресни ягоди и сока от половин портокал – това е найдобрият начин да се утоли глада, когато навън е топло и ти се иска по-лека храна.
Киселецът – източник на вдъхновение
Свикнали сме да виждаме листата на това многогодишно тревисто растение в дивия им вид. Кой в детството си не е събирал киселичката трева на село или на полето? Киселецът прекрасно расте и в домашни условия, а напоследък често може да се види не само на пазарите, но и в някои магазини.
Листата на киселеца съдържат 2,1% протеини, 2,8% въглехидрати, 1% фибри, 1% минерални соли, 90,4% вода, а също витамин А и С. Благодарение на оксаловата киселина, която придава на растението пикантен кисел вкус, него често го използват в приготвянето на супи и сосове.
Символ на домашния уют
Киселецът е подходящ и за десерти.
Листенцата му може да се поръсят със захар и да се свари сладко от тях, с което да се пълнят понички и палачинки. Сладките блюда от киселец са любими на жителите на Карибския басейн. Там вкусът на тази трева се сравнява с вкуса на киви и много често киселецът се използва за приготвянето на сокове, коктейли, чай и сосове. Със студен чай от киселец, според една легенда, още в доколониалните времена утолявали жаждата си американските индианци. Той се приготвя лесно: трябва да се сложат листенца киселец във вряща вода, да поврят малко, да се извадят от получената отвара, да се добави мед на вкус и след това добре да се охлади. Този чай се поднася най-често с кубчета лед.
Знаете ли, че...- Листвените зеленчуци, след като бъдат откъснати, живеят не повече от три дни. Затова е най-добре да се консумират същия ден, в който са купени.
- В сладките блюда към киселеца за аромат се добавя мента или мелиса. За да бъде смекчен неговият кисел вкус, го приготвят с извара или го киснат в прясно мляко.
- Баницата с киселец е толкова вкусна и нежна, че ти се иска да пишеш стихове за нея. Японският писател Юкио Мисима направил точно това – той създал произведението „Цветовете на киселеца”. С една дума, киселецът през пролетта е незаменим: утолява както потребностите от витамини, така и зимната носталгия по романтиката.
Зелено и вкусно
Салата от спанак по мадридски
Продукти:- 500 г спанак
- 2 с.л. зехтин
- 1 с.л. лимонов сок
- 2 яйца
- млян черен пипер
- сол
Спаначените листа, след като им се отстранят жилките, се нарязват на едри парчета. попарват се, охлаждат се и се отцеждат. След това към тях се добавят сол, черен пипер, зехтин и лимонов сок.
Преди поднасяне салатата се украсява с четвъртинки от твърдо сварени яйца.
Спаначена салата по японски
Продукти:- една връзка спанак
- 2 с.л. сусамово семе
- 1 с.л. саке (водка)
- 1 ч.л. захар
- 1 ч.л. соев сос
Спанакът се измива, сварява и отцежда, след което се нарязва на неголеми парчета. Сусамът се смила и се добавя към тях.
Захарта, соевият сос и сакето се смесват. С този сос се подправя салатата и разбърква.
Пилешка крем супа с киселец
Продукти:- пилешки гърди – 2 броя
- голяма връзка киселец
- 3 картофа
- 1 глава лук
- 1/2 сладка червена чушка
- 200 мл сметана (нискомаслена)
- сол
Месото се слага в тенджера, залива се с 1 и 1/2 л студена вода. Поставя се на силен огън и щом заври, образувалата се пяна се отстранява с решетъчна лъжица. Огънят се намалява и супата се вари 20 минути. Месото се изважда и слага в отделна чиния.
Бульонът се прецежда. Картофите и лукът се почистват и нарязват на едро. Сладката чушка се измива и нарязва. Прецеденият бульон се довежда до кипене. Добавят се картофът, лукът и чушката. Вари се 10 минути.
Месото се нарязва на неголеми парчета. Киселецът се измива и подсушава. В супата се добавят месото и киселецът. Готви се 3 минути. Супата се изсипва с блендера и се пюрира. Полученото се в чиста тенджера и се добавя сметаната. Разбърква се, посолява се на вкус и с езатопля, без да се довежда до кипене.
Крем супа от спанак и киселец
Продукти:- 500 г телешко без кости
- 3 броя сушени гъби
- по 1 връзка киселец и спанак (по 300 г)
- 1 глава лук
- по 1 корен магданоз и целина
- 1 с.л. масло
- 1 с.л. брашно
- млян черен пипер
- 1 дафинов лист
- пресен магданоз
- сол на вкус
- 1/2 ч.ч. сметана
Месото и гъбите се сваряват. Полученият бульон се прецежда.
Киселецът и спанакът се почистват, измиват и нарязват на ситно.
Заливат се с бульона и се задушават. Претриват се през сито и се връщат в прецедения бульон.
Брашното се запържва в маслото, разрежда се с бульона и се излива в супата, като непрестанно се разбърква. След това се добавят нарязаните на продълговати парчета гъби. Супата се подправя със сметана и ситно нарязан магданоз. Отделно се поднасят крутони.
Бяла риба със спанак
Продукти:- 400-450 г филе от бяла риба
- 12-16 средни листа от спанак
- черен пипер
- розов пипер
- розмарин
- сол
- 1 ч.ч. бяло вино
- 100 мл плътен рибен бульон (двойно прецеден)
- 1 яйце
- 50 г сметана
- 1 ч.ч. куркума
- сушен босилек
Спанакът се попарва и слага върху лед.
Филето се осолява и подправя с двата вида пипер. Залива се с бялото вино и престоява 2 часа на студено. След това се пече на тиган без мазнина до зачервяване.
Сосът се приготвя, като рибният бульон се кипва заедно с бялото вино, в което се е мариновало филето. Яйцето се разбива със сметаната и се излива при постоянно бъркане във врящия бульон. Подправя се с босилека, куркумата и малко сол.
В порционна чиния се сипва от соса. Върху него се оформя правоъгълник от спанак. Върху него се слага опеченото филе.
Поднася се топло, украсено със стръкче розмарин.
Спагети със спанак, пармезан и сирене
Продукти: за 4 порции- 1 пакет спагети
- 150 г пресен спанак
- 40 г пармезан
- 50 г краве сирене
- 1 скилидка чесън
- 2 с.л. зехтин
- 1 с.л. почистени кедрови ядки
- 1/2 връзка пресен магданоз
- сол на вкус
Спагетите се пускат във вряща подсолена вода. Варят се 7 минути. Отцеждат се, захлупват се и се оставят на страна. Докато се варят спагетите, може да се приготви сосът. Листата от спанак се измиват, слагат се в тенджера, заливат се с посолена вряща вода и се оставят за 3 минути. След това спанакът се слага върху сито и се оставя течността да изтече. Пармезанът се настъргва, а сиренето се нарязва на кубчета.
Чесънът се почиства. В блендера се пюрират спанакът, чесънът, пармезанът и сиренето. Налива се на тънка струйка зехтинът и се разбърква до получаването на еднородна смес. Листенцата от магданоза се измиват и подсушават. Топлите спагети се завиват във форма на гнездо. По средата в него се слага спаначената паста. Украсява се с кедрови ядки и стръкчета магданоз.
Рибни рула върху спанак
Продукти:- 300 г спанак
- 300 г филе от бяла риба
- сол
- 1 яйце
- 1/2 ч.ч. сметана
- млян черен пипер
- 2 млади тиквички
- 125 г гъби печурки
- мускатно орехче
Филето се нарязва на неголеми кубчета, посолява се, слага за 15 минути в камерата на хладилника. След това рибата заедно с белтъка се пюрира в миксера.
Добавя се половината от сметаната. Сместа се подправя с черен пипер. Едната от тиквичките се разрязва по дължина на 8 много тънки парчета. Парчетата се намазват с рибената смес, увиват се на рула и се закрепват с остри клечки за зъби. Другата тиквичка се нарязва на парченца и се посолява. Спанакът се поставя върху плоска форма за печене.
Върху него се поставят гъбите, тиквичките и рибните рула. Заливат се с останалата сметана и се поръсват с настъргано мускатно орехче. Формата се покрива с фолио и ястието се пече 15 минути на среден огън. 7 минути след началото на печенето огънят се увеличава до 180 градуса.
Преди да се поднесат рибните рула се поръсват с едро смлян черен пипер.
Суфле от ориз и спанак
Продукти:- 45 г пармезан
- 125 г чедър (настърган)
- 4-5 с.л. ситно нарязан спанак
- 1 глава лук
- 1 зелена чушка
- 60 г масло или маргарин
- 4 с.л. брашно
- 1 ч.ч. прясно мляко
- 1/2 ч.ч. хлебни трохи
- 4 яйца
- 300 г сварен ориз
- сол
В намазан с масло тиган се слага пармезанът. Спанакът се вари 5 минути в 60 мл вода, отцежда се и се подсушава.
Ситно нарязаните лук и чушка се задушават в масло до омекване.
Добавя се спанакът и задушаването продължава още 3-4 минути.
Към зеленчуците се добавя брашното, посолява се и се разбърква. на тънка струйка се налива прясното мляко. Вари се при постоянно разбъркване, докато сместа се сгъсти. Съдът се снема от огъня, добавят се хлебните трохи, чедърът и вареният ориз.
При постоянно разбъркване се прибавят жълтъците. Белтъците се разбиват на пяна и също се добавят към суфлето. Ястието се пече 35-40 минути на фурна при 190 градуса до получаването на златист цвят.
Това английско блюдо се ползва с голям успех като следобедна закуска.
Флан с пармезан и спанак
Продукти:- 6 яйца
- 2 жълтъка
- 2 с.л. сметана
- 100 г пармезан
- 150 г пресен спанак
- 30 г кедрови ядки
- 1/2 с.л. 3-процентов оцет
- 2 с.л. орехово масло
- 30 г краве масло
- 1/2 к.л. настъргано мускатно орехче
- 1/2 връзка пресен магданоз
- сол
Формичките за флан се намазват с масло. Фурната се загрява до 170 градуса.
В купа се разбиват яйцата и двата жълтъка, добавя се настърганият пармезан, черен пипер, мускатно орехче и сол. Сметаната леко се загрява и бързо се прибавя към яйчената смес.
Разбърква се, без да се разбива. Сместа се налива във формичките и се пече на водна баня във фурната при 170 градуса.
Приготвя се сос, като се смесват оцетът и ореховото масло. Измитият спанак се слага в чинии и се залива със соса. В центъра на чиниите се слага флан и се поръсва със ситно нарязан магданоз и кедрови ядки.
Канелони със спанак и кайма
Продукти:- 250 г канелони
- 1 ч.ч. сметана
- 1 ч.ч. доматен сос
- 150 г спанак
- 1 глава лук
- 1 скилидка чесън
- 100 г пармезан
- 100 г кайма
- олио
Спанакът се измива и нарязва на ситно. Ситно нарязаният лук и чесън се задушават в олиото. добавя се спанакът и задушаването продължава. Добавят се 25 г настърган пармезан и каймата.
Разбърква се и се задушава още 5 минути. Плънката се овкусява и с нея се напълват канелоните, които преди това са омекнали за няколко минути във вряща подсолена вода. Те се нареждат в тава, намазана с масло. Заливат се със сметаната, доматения сос и се поръсват с настърган пармезан. Пекат се при 225 градуса до получаването на златист цвят.
Спаначени гнезда
Продукти:- 500 г спанак
- 8 яйца
- 1 глава лук
- 4 скилидки чесън
- 2 с.л. олио
- 1 с.л разтопено масло
- сол
- черен пипер
- 1 ч.ч. варен ориз
- червен пипер
Спанакът се измива и нарязва на ситно. Лукът и чесънът - също.
В дълбока тенджера се загряват олиото и маслото. В тях се задушават първо лукът и чесънът, а след това и спанакът. Добавят се оризът и подправките. Всичко се разбърква. От тази смес в намазнена тава се оформят 8 гнезда, в които се чуква по 1 яйце. Гнездата се запичат във фурната, докато яйцата побелеят. Поднасят се топли.