Витамин D – слънчевият витамин

Витамин D поддържа нормалното равнище на калция и фосфора в кръвта. И двата минерала са необходими за растежа на костите и осигуряването на тяхната плътност. Той присъства в много видове хранителни продукти. Вашият организъм може също да го произвежда (в кожата), когато се намирате на слънце. Ако приемате добре балансирана и разнообразна храна и прекарвате известно време на слънце, тогава ще получавате цялото количество витамин D, необходимо за вашия организъм.

Недостигът на витамин D при възрастните хора препятства нормалното всмукване на калция и фосфора. Това довежда до общо намаляване плътността на костите и до тяхното размекване (остеомалация). Ако искате да увеличите употребата на витамин D, яжте повече продукти. Приемът на препарати е оправдан само когато дефицитът на витамин D или ниското равнище на калций в кръвта не може да бъде коригирано само с помощта на подходящо меню.

Ако приемате витамин D без лекарско наблюдение, не надвишавайте препоръчваната дневна норма. За разлика от някои други витамини вашият организъм няма да може да изведе неговия излишък и той може да се натрупа в токсични дози.

Предозирането на витамин D може да доведе до смърт от сърдечно-съдова или бъбречна недостатъчност.

Ако лекарят ви е назначил витамин D за коригиране на ниското равнище на калция, системно го посещавайте за проследяване на динамиката на лечението и намаляване риска от развитие на негативни ефекти. Ако приемате препарати с калций, съобщете това на лекаря и обсъдете с него оптималния начин за увеличаване употребата на калций.

Продукти, богати на витамин D

Витамин D много рядко се среща в обичайните за нас продукти: плодовете, зеленчуците, зърнените култури, хляба. Основните източници на витамин D са суровият яйчен жълтък, киселомлечните продукти, кашкавалът, изварата, кравето масло, черния дроб на рибата, морските дарове. В най-голямо количество витамин D се съдържа в черния дроб на треската и палтуса, сельодката, скумрията, рибата тон, макрела.

Но най-богатият източник все пак си остава слънцето, но само в съчетание с чист въздух, когато действат утринните ултравиолетови лъчи. Нужно е да се помни за умереността на слънчевите процедури и да не се забравя да се насища организмът със специални минерални вещества и витамини (калций, фосфор, магнезий, витамин А, С, Е), тъй като слънчевите лъчи при продължително действие може окажат канцерогенно действие. Добре е да се запомни следното: младежите в периода на растеж и съзряване изпитват голям недостиг на витамин D и това се отразява отрицателно върху цялостното развитие на организма, особено на нервнат асистема. В резултат от отслабването на нервната тъкан в последващите години може да се развие множествена склероза – болест, която поразява хората на възраст от 20 до 40 години и засега не се поддава на лечение. От множествена склероза не боледуват жителите на тропиците, които целогодишно се „къпят” в слънчеви лъчи. Това им осигурява достатъчно количество ултравиолетови лъчи, които синтезират в кожата на човека витамин D.

В северните страни по-често се срещат случаи на множествена склероза. Освен това варените „мъртви” продукти, преминали промишлена обработка, „крадат” от калция. За да се усвоява „неестествения” продукт, на организма му се налага да хаби запасите от калций, които се намират в кръвта. Затова ако ви се наложи да живеете на място, където има много малко слънце, и освен това употребявате храна, бедна на витамин D, калций, фосфор, витамин А, С и група В, не се учудвайте, че зрението ви е лошо, имате болки в гръбначния стълб, костите, мускулите, разстройство на нервната система, сърдечна недостатъчност. Променете незабавно хранителния си режим. И още веднъж да напомним на майките и татковците!

Между 10 и 15-годишна възраст младежите и девойките преживяват извънредно важен период от живота си: това е времето, когато се оформя гръбначният мозък, достига се пълнa зрелост. Ако в този период организмът не получава достатъчно количество калций и витамин D, в последствие не е изключена възможност в зряла възраст от появата на цял набор болести, чието начало е сложено в юношеска възраст.

Основната функция на витамин D е да подпомага усвояването на калция от организма, да регулира фосфорно-калциевия обмен. Присъствието на витамин D е необходимо също така и за съсирването на кръвта, нормалния растеж н акостите, тънакине, работата на сърцето, за регулирането на дейността на нервната система. С помощта на този витамин се лекуват болестите на очите, някои видове артрит и рахит.

14 г масло от черен дроб на треска 1400 международни единици витамин D
100 г сардиниa 1380 международни единици витамин D
100 г сьомга 300 международни единици витамин D
1 яйчен жълтък 100 международни единици витамин D
Групи от населението Норма на витамин D МЕ/ден
Новородени с тегло под 2500 г 1400
Новородени с нормално тегло 700
Деца от 5 до 14 години 500
Младежи 300 - 600
Възрастни 300 - 600
Бременни и кърмачки 700
Много възрастни 300

Какво трябва да знаем, ако приемаме препарат с витамин D?

Не използвайте препарат, ако при вас се наблюдава високо равнище на калций в кръвта. Събщете на вашия лекар, ако при вас се наблюдават или са се наблюдавали: алергия към лекарствени препарати, заболявания на сърдечно-съдовата система, заболявания на бъбреците, саркоидоза. Споделете му и какви препарати приемате, включително аспирин, билки, витамини и др.

Приемайте витамин D заедно с храната, за да претовртатите разстройството на стомаха. Разтворът или съдържимото на капсулите може да се приема отделно или заедно в смес със сок, трици или други любими хранителни продукти.

Не съхранявайте препарата в банята. Не го оставяйте на въздействието на топлината, влагата или преките слънчеви лъчи. Не допускайте замразяване на течнат алекарствена форма на препарата.

Както и при които и да било други препарати важното е медикаментозното средство да се приема системно, само че вследствие на това, че компенсирането на дефицит на витамин D изисква продължително време, не се безпокойте, ако веднъж се пропуснали приема. Приемете го, когато си спомните за това.

Взаимодействия с други лекарствени средства: алуминиев хидроксид, фенитоин.

Незабавно повикайте лекар, ако при вас се наблюдават първите признаци на отравяне с витамин D: запек, главоболие, загуба на апетита, метален вкус в устата, гадене или повръщане, сухота в устата и силна жажда, обща отпадналост., често уриниране; или много по-късните признаци на отравяне с витамин D: болки в смомаха, мътна урина, намаляване на телесното тегло, гърч, висока температура, високо кръвно налягане, хиперчувствителност на очите към светлината, аритмия, рязка смяна на настроенията или психическото състояние, болки в мускулите, гадене, повръщане, силни болки в крема или отстрани на корема.

Знаете ли, че...

  • Известният експерт по въпросите на минералния обмен д-р Авиоли твърди, че след 30-35 годишна възраст костната маса при жените намалява приблизително с около 10%, а при мъжете с 5%. Това налавянате е незабележимо, но след 50 години вече се набллюдава при много хора. С напредването на възрастта при неправлен начин на живот и небалансирано хранене костната структура отслабва, костите стават порести, което предизвиква болки в тях. Мнозина приемат тези болки за „отлагане на соли” или като ревматични. Най-доброто средство при този проблем е калцият с витамин D, както и фосфор, без който калцият не може да се усвоява. Болките в костите се появяват обикновено през студения сезон при хората, които са били малко на слънце. Летният запас от витамин D може да се окаже крайно недостатъчен и заради това организмът страда. Обикновено разходките в парка, карането на ски, действието на ултравиолетовите лъчи или дори приема на таблетки калциферол по лекарско предписание намаляват болките.
  • През 1913 г. полският лекар Рачински експериментално потвърди влиянието на слънчевите лъчи върху намаляването на симптомите на рахит при децата. Той откри, че егостиролът (химично съединение от групата на стиролите, намиращо се в нашата кожа) под влияние н аслънчевите лъчи се превръща във витамин D. Недостигът на този витамин е причината за развитието на рахит при бебетата, малкит едеца и при подрастващите, но при възрастните недостигът на витамин D също е възможно изкривяване на осанката, пористост и чупливост на костите.
  • Във времето, когато за витамин D се е знаело твърде малко, моряците знаели, че при рахит трябва да се пие рибено масло. То съдържа огромно количество калциферол.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез