Детското хранене – работа над грешките

Значението на храненето за здравето и самочувствието на възрастния човек е трудно да се прецени, а какво тогава да кажем за маките деца и тяхното правилно хранене – то е основа за здравето им за целия им живот. И неслучайно сега ще си поговорим за най-честите грешки и заблуди в храненето на нашите отрочета.

1 заблуда – разчитай на вкуса на детето

Родителите понякога се заблуждават и грешат. Така по време на модата на еманципацията жените се заблуждаваха за необходимостта от кърменето на новороденото. Тогава се смяташе, че този процес хаби фигурата и може безболезнено да се замени с изкуствено хранене. В резултат от това на педиатрите им се наложи да убеждават безотговорните майки, че най-необходимото за техните деца през първите месеци от живота им е майчината кърма, и никакви изкуствени храни не могат пълноценно да го заменят.

Сега на педиатрите им се налага да убеждават жените с недостиг или липса на собствено мляко (а този проблем е много актуален почти 70% от българските жени страдат от намалена секреция на кърма) в това, че при кърмачетата е необходимо да се използва само специално адаптирана храна. Така те есе опитват да опровергаят още една разпространена родителска грешка: детето трябва да се храни само с неговиге любимит детски продукти. Това обаче съвсем не е така. Ако нямате възможност да храните детето си с кърма, нейният най-добър заменител е адаптираната течна млечна смес.

2 заблуда: детето може да се храни с различни смеси

Много голяма родителска грешка е да се дават на малчуганите неадаптирани смеси на основата на кравето мляко. И въобще сериозна заблуда е храненето на малките деца с краве мляко, защото то е натурално и богато на полезни вещества. Истината е, че протеините на това мляко са тежки за организма на малкото човече. Всеки педиатър ще ви каже, че при изкуственото хранене е необходимо да се използват само адаптирани млечни смеси, т.е. тези, които по своя състав и свойства са близки до майчината кърма. Такива смеси могат да се използват още от първите дни на живота на дребосъка.

3 заблуда: смесите нямат оздравителен ефект

Смесите биват пресни и млечно-кисели. Педиатрите препоръчват да се редуват пресните и млечно-киселите, като обемът на млечно-киселите може да съставлява до половината от денонощното меню на бебето. Най-добри са млечно-киселите смеси, в които се съдържат живи лакто- и бифидокултури, потискащи растежа на патогенната флора и идеално средство за профилактика на дисбактериозата. Лекарите препоръчват млечно-киселата смес и при функционални нарушения на стомашно-чревния тракт на децата – колики, запек, а също и при отслабнал имунитет и при увеличаване на респираторните и стомашните инфекции. Освен това включването му в менюто намалява проявата на атоничен дерматит при децата, който често възниква при въвеждането на нова храна.

Протеините на млечно-киселата смес за сметка на ферментацията частично се хидролизират, което подпомага тяхното по-лесно усвояване и всмукването на калция, фосфора и желязото.

4 заблуда: смесите могат да се забъркват „на око”

Порционната опаковка на готовите течни смеси (каши) е много удобна за родителите. Процесът на приготвянето може да се изрази буквално с две думи: заготпяне и хранене! Повярвайте това е много по-добре и по-полезно, отколкото детето да се храни със суха смес, разтворена „на око”. Още повече, че не всяка майка използва при това минерална вода. А колко може да бъде вредна преварената чешмяна вода – нека просто замълчим...

5 заблуда: в храненето на бебето може да се използват „възрастни” продукти

Не, обичайният айран или киселото мляко родителите трябва да си ги изядат сами – това е много по-полезно за тях самите, отколкото за децата им. За вторите са разработени други продукти – детски – кисело мляко, айран, извара и сокове. От 6-ия месец в храненето на малчугана могат да се въвеждат детска извара – допълнителен източник на протеини, калций и фосфор. За нейното получаване се използват най-съвременните технологии, затова тя съдържа най-ценните протеини, а не грубият казеин, както е при „възрастната” извара, която трудно се преработва в стомаха на детето.

От 8-мия месец може да се добави в менюто и не по-малко полезното детско кисело мляко. Детските кисели млека имат понижена киселинност и са обогатени с витамини и меснирали. Освен това в тях се добавят натурални плодове.

Специалните детски зеленчукови и плодови сокове може да се въвеждат в детското хранене от 3-ия месец. Те са богати на витамини и микроелементи, и асортиментът им е много богат.

Детските айрани се включват в детското меню от 8-мия месец. Те оказват благоприятно въздействие върху работата на храносмилателната система на малчугана.

За приготвянето на каши и пюрета за малки деца над 8 месеца най-подходящи са детската сметана и мляко.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез