Пет причини за спонтанната лакомия

Най-често внезапният набег към хладилника се дължи на липсата на воля. Но понякога причината за спонтанните пристъпи на глад са нашите индивидуални особености и привички.

Причина № 1: хроничен отит

Честите възпаление на средното ухо в детството развиват склонност към излишните килограми – американски епидемиолози са доказали това в хода на мащабно изследване. Като проучили старателно навиците при храненето и здравословното състояние на децата в малките класове и възрастните с чести ушни инфекции, специалистите открили, че това заболяване нанася вреда на нервните окончания на вкусовите рецептори. И това се проявява така, че ние често отдаваме предпочитаме мазните и сладки продукти. Резултатът за фигурата е печален: според статистиката тези от нас, които системна ги измъчва ушна болка, с 62% по-често се сдобиват с излишни килограми.

План за действие: най-нелепото при, което можем да направим в такава ситуация, е да се опитваме да се откажем от любимите си лакомства и насила да се тъпчем със стръкчета ;елина и моркови вместо с бонбони. Това е сигурен начина да провокираме стрес и още по-застрашително да напълняваме.

Мазното и сладкото не са непременно кифлите с мармалад и млечният шоколад без контрол. Намалете малко количеството им и търсете правилните алтернативи. Ако ви се иска крем, изяжте един немазен пудинг, кисело мляко, плодово желе или овесена каша с канела и плодове.

Вместо бонбони можете да похапнете стафиди или сушени вишни. Научете се да закусвате плътно и да обядвате сито. За това можете да си приготвите омлет с броколи, тофу, сирене и сладки червени чушки; сандвич с резен авокадо, домат и фета; каша с шепа плодове и орехи (овесена, оризова, житна, елдена); ястия с бобови храни. Те здадълго осигуряват нормалното равнище на глюкоза в кръвта и ви спасяват от пристъпите та „сладката треска”.

Причина № 2: апетитната задачка

Напрегнатата умствена работа може да се заобиколи: тя провокира спонтанни пристъпи на глад. В образците кръв, които канадският диетолог Анжело Трембли (Angelo Tremblay) и неговите колеги от Университета Лавал периодично анализирали по време на експеримента (на наблюдаваните по време на периоди на интелектуален труд) открилия, завишено равнище на хормона на стреса кортизол, глюкозата и инсулина. Тези вещества изпращат в мозъка сигналите на глада и подсилват желанието незабавно да похапнем.

План за действие:избирайте като съюзници правилните кандидати. Тези продукти трябва, от една страна, да ви дават бързо усещане за ситост, а от друга – да го запазват колкото е възможно по-дълго, минимум няколко часа. Затова е нужна храна, богата първо на фибри (зърнени храни, плодове, зеленчуци), второ – изобилие от течности – сочни плодове, трето – богата на протеини (телешко, риба, зърнени храни).

Австралийската лекарка Сюзан Холт с с група колеги в хода на експеримент отделила най-засищащите продукти. Ето кои са те по реда способността им да убиват глада:

  • картофи
  • риба
  • овесени ядки
  • ябълки и портокали
  • макарони от пълнозърнесто брашно
  • телешко месо
  • бобени култури
  • грозде
  • пълнозърнест хляб
  • пуканки

Освен това бързо „гаси” апетита и изтрива от мозъка чувството на глад храната, богата на наситена олеинова киселина, орехи, акокадо, зехтин, сьомга.

Сладкишите, уви, не могат да се похвалят с висок индекс на засищане. Напротив – шоколадчетата, сладкишите с крем, кроасаните, бисквитите и други гастрономични радости не само ни обременяват с излишни калории, но по един подъл начин събуждат у нас чувството за глад. Причината е голямото количество мазнини в сладкарските изделия.

Причина № 3: не този пол

Мъжете устояват по-добре на апетитните аромати, отколкото жените. Специалистите от лабораторията Брюкхавен при министерството на енергетиката на САЩ получили нагледно потвърждение на това в хода на експеримент.

На учасниците – жени и мъже – правили позитронно-емисионна томография в този момент, когато те били съблазнявани с любимите си блюда (шишчета, пица, сладкиши с канела, шоколадова торта). Снимките на скенера показали, че на слабия пол му много по-трудно да устои на съблазните, отколкото на силния.

Медицинска енциклопедия

Общото между хората, болни от анорексия и булимия, е това, че те имат изкривени представи за своето тяло. Не звучи утешително, но е факт: оттук идва и склонността към преяждане и податливостта към разстройства в хранителното поведение (нервно преяждане, анорексия, булимия) в тежки житейски ситуации при жените. Своята лепта дава и природната импулсивност на човека: жените не са способни дълго да издържат на гладна диета. Такива методи за отслабване само провокират трупане на килограми.

План за действие: Опитайте все пак да се храните не о часов, но в определено време: закуска, обяд, вечеря, плюс две междинни хранения. Такъв стил на хранене нормализира хормоналния фон, благоприятства храносмилането и създава чувството, че стомахът се е „разял”. За тези, които са свикнали да поемат храната с голяма скорост, най-добре е да сменят европейските прибори за хранене с китайски пръчици: това ще забави процеса на поглъщането, и мозъкът ще успее да получи сигнал за ситост.

Ако не се получава да се придържате към график на храненето, можете просто да ядете по малко и често (листни зеленчуци, кисело мляко, хляб, вишни, сливи (и замразени), цитрусови голямо количество фибри. Да се заредите с ендорфини и да запълните дефицита от добро настроение ще ви помогне физическата активност: разходки с бързи крачки, подскоци.

Причина № 4: хаос наоколо

Мръсотията и безредието в кухнята могат да станат причина за неуспешни опити за отслабване. Тази любопитна зависимост е открил от личния си опит американския дизайнер Питър Уолш. В соята книга за това как да превърнеш бърлогата си в уютен дом, Уолш дава на читателите простички съвети: Избавяйте се от ненужните вещи, повече въздух, усмирете апетита си за нови и никому ненужни покупки. За свое учудване Уолш се оказал много популярен като... диетолог! Благодарните читатели го затрупали с писма: оказало се, Благодарните читатели го затрупали с писма: оказало се, ло достатъчно да поразчистят в кухнята си и храненето им веднага станало по-рационално и организирано. Уолш се вдъхновил и написал нова книга „Хаосът в кухнята отлага мазнини по корема?” (Does This Clutter Make My Butt Look Fat? ) В нея той отново призовава да избавим жилището си от излишните вещи, а с това и от хранителните отпадъци. Аргументът му е железен: излишъкът от вещи е следствие от неумерения нездрав апетит, а неумерения апетит води и до излишни и до излишни сантиметри по талията.

План на действие: струва си да въведете ред в околното пространство, защото заедно с това желанието ви да преяждате, както и излишните килограми ще започнат да отстъпват. Уолш съветва да „поставим на диета” кухнята. Като за начало си струва да се разделим с всичко, което не се използва за готвене, сервиране и съхранение на храната.

Счупената чиния, неработещият миксер, старият тостер, изрязаната до неузнаваемост дъска за рязане, фритюрникът и микровълновата фурна, които не се използват с години. Важно е да се следи и температурата в помещението: колкото по-студено е, толкова повече ни се яде, предупреждават експерти от Харвард. Тази човешка „слабост” често я използват в ресторантите и преднамерено поддържат ниска температура.

Причина № 5: фастфуд

Зависимостта от бързата храна е нещо много опасно. Става дума за това, че при фастфуда освен огромното количество не особено полезни за здравето консерванти, ароматизатори и добавки, в голямата си част представлява прости въглехидрати. Попадайки в кръвта, те провокират захарна атака – равнището на глюкозата в организма рязко намалява, и само час и половина ние изпитваме неприятното глождещо чувство в стомаха – останалият на фастфуд организъм се нуждае от нова „доза”.

План за действие: Струва си да опитате да се откажете за 1-2 седмици от фастфуд и полуфабрикатите и да превключите на здравословна храна, сготвена от вас самите: да си направите зеленчукова салата, омлет с домати и зелении, да си приготвите плодово или зеленчукова пюре в блендера никак не е сложно и не отнаме много време. А можете да опитате да изпечете домашен пълнозърнест хляб. Такова меню ще ви позволи дълго да се чувствате сити – преди всичко заради фибрите. Постепенно забравените вкусови рецептори ще се събудят и вие ще видите фастфуда в истинската му светлина – смесица от сол, захар и мазнини.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез