Умеем ли да варим риба

Най-лесният начин за приготвяне на риба е варенето във вода. Всяка риба е подходяща за този метод на готвене.

В какво количество вода да я сложим?

Колкото по-малко е течността, толкова по-вкусна става рибата. Затова в съдът трябва да се сипе толкова вода, че само да я покрие.

Какво друго се добавя?

При варенето на прясна риба на всеки литър вода се слага по 1 ч. л. сол. За по-добър вкус се добавят по ½ морков, магданоз, 1 глава кромид, 1-2 дафинови листа и малко черен пипер. Корените и лукът трябва предварително да се почистят и да се нарежат на неголеми парчета.

При варенето на треска, камбала, сом и щука, за да се отстрани специфичната им миризма, се препоръчва, освен корени и лук, да се прибави на всеки литър вода и по ½ чаша марината от краставички.

Трябва ли да нарежем рибата преди варенето?

Рибата се вари цяла или нарязана на неголеми парчета – по 75-100 г. Есетрата и белугата е най-добре да се варят на големи парчета, които се режат на порции преди поднасяне на масата. Когато рибата се вари цяла, тя става по-вкусна и по-сочна.

Студена ли да бъде водата или топла?

Големите парчета риба с тегло 1/2 кг и повече, трябва да се слагат за варене в студена вода, а малките – в кипяща вода.

Колко трае варенето?

От кипването до края на варенето на рибата бульонът се оставя тихо да къкри. Всяка риба трябва добре да се свари. Есетрата и белугата на неголеми парчета се вари 20-30 минути, чието броене започва от момента на кипването след като парчетата се пуснат във водата. Шаранът и щуката с тегло 1-1,5 кг се варят 50-60 минути, а парчетата по 100-150 г – 15-20 минути.

Как да разберем, че рибата е сварена?

Готовността й може да се определи, като тя се промуши с тънък дървен шиш. Ако е готова, шишът лесно влиза в месото й.

Какво да правим с получения при варенето бульон?

1 и ½ чаени чаши от него се използват за приготвянето на сос към рибата – бял или доматен, а от останалия бульон може да се направи супа.

Соли ли се рибата при варене?

Прясната риба се соли, но осолената риба след измиването трябва да се залее с прясна студена вода и да се вари, без да се добавя сол, до готовност.

Как се поднася варената риба?

Както гореща, така и студена. Горещата се съчетава с картофи, а студената – със зелена салата, салата от зеле и моркови, салата от картофи, мариновани краставички. И към студената, и към горещата риба може да се поднесе хрян с оцет или сос.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез