Как да готвим карфиол

Карфиолът (цветното зеле) има приятен мек вкус, бързо се сварява, лесно смилаем е и нискокалоричен. Есента е богата на този зеленчук, който се отглежда заради месестите си съцветия - „розички“. Той особено много се използва в приготвянето на зимнина, но с него могат да се приготвят и много вкусни ястия.

За какво е подходящ?

Както и да го сготвите – на пара, леко варен или запечен на фурна със сос – карфиолът винаги е прекрасна гарнитура. Ако първо го сварите, а после го залеете с сос от топено сирене или сметана и го посипете с малки сухарчета, ще се получи чудесно засищащо ястие. Карфиолът много добре се съчетава с почти всички подправки и е подходящ за крем-супа и зеленчукови запеканки – блюда, които се приготвят на принципа на мусаката – със заливка от разбити яйца с прясно мляко. Карфиолът може да се използва по най-разнообразен начин – в зеленчукови супи, като добавка в месни супи, може да се пържи в тиган, да се смесва с белени слънчогледови семки в салата, както и да се поднася суров или леко варен, с други хрупкави зеленчуци. Поднася се като гарнитура към печено, пържено, варено или панирано птиче месо, телешко, свинско, кайма. Хранителната му стойност е 125 kJ на 30 kKal.

Как да го обработваме?

  • За да се отстранят насекомите от цветното зеле, най добре е то да се подържи половин час в подсолена студена вода или във вода с разтворен оцет в нея.
  • Желателно е преди варенето да се начупи на съцветия или да се разреже на четири части.
  • Карфиолът се вари до готовност, но ако се прекали с времето за варене, се разварява. Стъблото му трябва да си остане плътно.
  • Съцветията се варят 4-5 минути във вряща вода.
  • Ако готвите целия кочан, съцветията ще се преварят, а стъблото ще остане прекалено твърдо.
  • Малките кочанчета обаче е по-добре да се варят цели. Трябва само да се отрежат твърдите листа и долната част на стъблото, да се раздели на четири части и внимателно да се отстрани омекналата му част, за да се свари и то за същото време като съцветията.
  • За да се запазят колкото се може повече витамини, винаги поставяйте цветното зеле във вряща вода.
  • За да не мирише прекалено силно при варенето, сложете във водата един дафинов лист.
  • За да останат съцветията бели и след варенето, във водата се пуска парче лимон.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез