Бабини рецепти за здрава коса

Приятели, редовната ни читателка Мария Йосифова от Кърджали ни изненада със съветите как да се погрижим за косата си с природни средства. Представяме ги на вашето внимание.

ГОРЧИЦА СРЕЩУ МАЗЕН БЛЯСЪК

Разтворете 1 с. л. горчица в 2 л топла вода. С тази “настойка” измийте косата. Тя е за мазни коси. Отстранява мазния блясък и косата не се замърсява толкова бързо.

КОПРИВА ЗА СИЛА

Залейте 100 г прясна или сушена коприва с 1 л вода и добавете 1/2 л оцет. Кипнете сместа на бавен огън за 30 минути и я отцедете. На леген вода добавете 2-3 чаши от получената отвара. Измийте си главата, подсушете я и я вържете.

ВРАТИГА ПРОТИВ ПЪРХУТ

1 с. л. вратига се залива с 2 ч. ч. гореща преварена вода и се оставя за 2 часа. С прецедената настойка се измива косата. Това средство помага при пърхут.

МЕНТА ЗА БЪРЗ РАСТЕЖ

Вместо балсам за коса ползвайте различни екстракти и настойки от растения. Екстрактите от коприва, мента, брезов сок не само правят косата по-мека, но и стимулират растежа й, а също така предотвратяват появата на пърхут. След тях прическата издържа много по-дълго.

ЛАЙКА ЗА БЛЯСЪК

Светлите коси могат да получат свеж оттенък и блясък, ако се плакнат с настойка от лайка. 2 с. л. лайка се слагат в 2 л вода и се варят 5 минути. Тъмните коси се освежават с настойка от чай в същото съотношение.

ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ?

Ако косата ви се чупи, след миене я плакнете с настойка от салвия, глухарче или теснолист живовляк. 1 с. л. от от тези растения (ситно нарязано) се сварява с 1 ч. ч. вода и настойката е готова.

За укрепване и засилване на растежа в косата може да се втрива сок от прясна коприва или настойка от нея. За настойката се сварява 1 с. л. листа от коприва в 1 ч. ч. вода и се държи 1 час в термос. След измиване на главата в корените на косата се втрива копривеният разтвор. Това се прави веднъж седмично в продължение на 1-2 месеца.

Ако косата е започнала интензивно да пада, копривата ще ви помогне. 100 г ситно нарязани листа от прясна коприва се варят на слаб огън в 1/2 л вода с 2-3 с. л. трапезен оцет. С получената течност се натърква главата преди сън 1-2 пъти седмично, докато падането на косата намалее.

За подобряване растежа на косата в кожата на главата се втрива смес от 300 г пресни листа от коприва и 1/2 л спирт. За това трява да си направите спиртна настойка. Сложете копривата в спирт и я оставете на тъмно за 2-3 седмици. Отцедете спирта и долейте в него същото количество филтрирана вода.

При тънки чупещи се коси в кожата на главата се втрива смес от равни количества зелев сок, лимон и спанак.

При падане на косата се използва кашица от лук (разбива се в блендера). Нанася се на тънък слой върху главата, покрива се с полиетилен и се връзва с хавлиена кърпа. След час косата се измива с топла вода. При мазна коса в кашицата може да се добави малко спирт - това ще засили въздействието на компреса.

За стимулиране на растежа на косата се използват счукани сладки бадеми, смесени с прясно мляко. 1-2 пъти седмично тази смес се втрива в корените на косата.

При падане на косата и оплешивяване се ползва настойка от плодове и листа на облепиха (1:10). Втрива се в косата 2-3 пъти седмично. Също така може да помогне и следната отвара - 4 с. л. цвят от невен и 3 с. л. шишарки от хмел се смесват, заливат се с 1 л вода и се сваряват. Отварата се втрива в кожата на главата няколко пъти седмично.

За да не се чупят, сухите коси се обливат с настойка от глухарче: 1 с. л. от нарязаното растение се сварява в 1 ч. ч. вода.

При повишена мазност на косата 2-3 часа преди измиването й в кожата на главата се втрива сок от моркови. Още по-добре е да се приготви смес от соко от моркови и лимон, айран и оризово брашно.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез