АМЕРИКАНСКАТА КУХНЯ - разнообразие и изобретателност

КУЛИНАРИЯТА НА АМЕРИКАНЦИТЕ Е ЕДНА ОТ НАЙ-РАЗНООБРАЗНИТЕ И СЛОЖНИ В СВЕТА. ТЯ Е СЪЧЕТАНИЕ ОТ ИЗОБРЕТАТЕЛНОСТ, МЕСТНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ, МОДЕРНА ТЕХНОЛОГИЯ И НАЦИОНАЛНА ГОРДОСТ. НАКРАТКО – СМЕСИЦА ОТ РЕГИОНАЛНИ РЕЦЕПТИ С УТВЪРДЕНИ НАЦИОНАЛНИ ЛЮБИМИ ЯСТИЯ.

ПОСТОЯННАТА ПРОМЯНА

Най-ранните заселници в Плимут или Джеймстаун, за да оцелеят, изоставили навиците си от Стария свят и усвоили от индианците умението да приготвят местните продукти: царевица, фасул, тиква, пуйки, американски лосове, раци и миди, картофи, тиквички, сок от клен, червени и черни боровинки, сливи, ориз, авокадо, фъстъци.

Следващите поколения емигранти доразвили кухнята на Новия свят, като внесли традиционните си рецепти – английски ябълков пай, холандски бисквити, френска задушена риба. Без съмнение с развитието на техниката през XIX и XX век настъпила най-голямата кулинарна революция с консервирането, замразяването, мариноването, дехидрирането и други начини за преработване на храната.

Хамбургерите - популярни в цял свят
Хамбургерите - популярни в цял свят
Благодарение на транспорта “бързата храна”, известна по цял свят като „фаст фууд“, достига до всяко кътче на страната, но регионалните ястия, сервирани в ресторантите и домовете, все още продължават да определят географските райони на САЩ.

РАЗЛИЧИЯТА ПРАВЯТ ЦЯЛОТО

Храната например в Ню Ингланд (наречена кухнята на янките) е проста и практична – задушена риба, раци, кюфтета от треска. В средноатлантическата кухня поради факта, че многобройни етнически групи се заселват в Ню Йорк, Ню Джърси и Пенсилвания, липсва преобладаващ стил в готвенето. Характеризират я предимно морските продукти, свинското месо, мечните холандски продукти, германските печива и пушените меса. Южната кухня е плод на влиянието на африканските и местните индианци върху първите заселници по южните райони – англичани, шотландци, ирландци и французи. Тя предлага пържено пиле, задушен дивеч, свински крачета, морска храна, зеленчуци и много подправки. Храната в централната част на Америка, включително и петте Големи езера, е непретенциозна, селска. В нея изобилстват царевицата, свинското, птичето и говеждото месо, пресноводната риба. Югозападната част – Тексас, Ню Мексико и Аризона – е известна с пикантните храни „текс-мекс“ - люти чушлета с говеждо (чили кон карне), мексиканска царевична питка с месо (тако). Ползват се в изобилие домати, зелени чушки, авокадо, канела, царевица. Тексасците са известни с барбекютата. Западната част – Калифорния, Орегон и Вашингтон – предпочитат пресните продукти и морската храна. В калифорнийската кухня, смятана за център на кулинарното творчество, преобладават авокадото, фурмите, смокините, цитрусовите плодове, маслините, орехите.

БРЪНЧ - ОТГОВОРЪТ ПРИ ЛИПСАТА НА ВРЕМЕ

Типичната американска закуска
Типичната американска закуска
С развитието на кулинарното изкуство в САЩ се появява ново понятие - „брънч“, дума, създадена от англичанин в края на XIX век. Тя се състои от две думи - „breakfast”, което означава „закуска“ и „lunch” - „обед“. Брънч е храненето между средата на сутринта и средата на следобяда. Кога, къде и кой е сготвил първия американски брънч, не се знае. Твърди се, че това е станало за пръв път в Ню Орлийнз. Днес „брънч“ е отговорът на домакинята към забързаното темпо на американския живот.

ТАЙНАТА НА ЗНАМЕНИТАТА Коб салата

ПОСЕЩАВАЩИЯТ ЗА ПЪРВИ ПЪТ САЩ ТРЯБВА НЕПРЕМЕННО ДА ВИДИ СТАТУЯТА НА СВОБОДАТА И ДА ВКУСИ ПОПУЛЯРНАТА КОБ САЛАТА. ВТОРАТА ЕМБЛЕМАТИЧНА И КУЛИНАРНА ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТ НА НОВИЯ СВЯТ Е РОЖБА НА РОБЪРТ КОБ - СОБСТВЕНИКА НА ХОЛИВУДСКАТА ВЕРИГА РЕСТОРАНТИ BROWN DERBY. СЪВСЕМ ЕСТЕСТВЕНО ТЯ НОСИ ИМЕТО НА СВОЯ СЪЗДАТЕЛ. А ТОВА, ЧЕ СЕ ХАРЕСВА НА ВСИЧКИ, СЕ ДЪЛЖИ НА СПЕЦИАЛНИЯ Й ВКУС.

Всичко се случило през 1937 г. Една нощ Боб (така се обръщат в Америка на хората с името Робърт) Коб надникнал в кухнята на един от ресторантите си, за да приготви нещо лекичко за хапване на своя приятел Сид Громан, основателя на знаковия обект в историята на киното - знаменития кинотеатър Grauman’s Chinese Theatre. След като открил в хладилника някои продукти, Боб просто ги нарязал, забъркал дресинг и ги поднесъл в голямо плато на госта си. Сид Громан, като ценител на добрия вкус, одобрил салатата и разказал за нея на близки и познати, а те на свой ред поискали да я опитат. Като сторили това, и те останали възхитени и така рецептата на блюдото бързо си спечелила популярност в Холивуд и извън неговите предели.

Прословутата Коб салата днес има много разновидности
Прословутата Коб салата днес има много разновидности
Сега тази салата се приготвя по цял свят, но, без да се забравя за произхода й, хората подхождат по американски демократично към процеса, затова рецептата и маниерът на поднасяне се различават в отделните ресторанти. Разпознаваме я благодарение на няколко постоянни съставки: салатени листа, авокадо, бекон, пилешки гърди, лук, яйца, домати, синьо сирене, сос винегрет. Но дори когато разполагат с този списък, гурманите все нещо добавят или обратното - пропускат. Спомнете си модерния сега филм “Джули и Джулия”: моментът, когато четирите приятелки поръчват на сервитьора коб салата и всяка изключва от нея някакъв продукт: “Коб салата без синьо сирене”, “Коб салата без бекон” и т.н.

А ние приготвихме нашата коб салата по класическата рецепта. Колкото до дресинга - по тази тема никой не се е произнесъл категорично. Най-често в рецептите пише: “Използвайте сос според личните си предпочитания.” Обикновено американците използват ранч или дресинг с горчица. Ние се спряхме на последния.

Ето какво ни е нужно: 8 твърдо сварени пъдпъдъчи яйца, 1 зелена салата, 8-10 тънки резена бекон, авокадо, половин глава червен лук, 1 стрък зелен лук, 1 изпечено пилешко филе (първо мариновано с лимонов сок, соев сос, сметана и подправки на вкус и след това опечено във фолио за 20 минути при 250 градуса), 100 г синьо сирене, 1 домат. За дресинга: лимон, зехтин, винен оцет, сос Уорчестър, захар или пудра захар, сол, черен пипер, горчица, чесън.

Беконът се нарязва на малки парченца и се изпържва в тиган с 2 с. л. зехтин. Степента на изпържване е според вкуса на клиента. Ние не обичаме беконът да е прекалено хрупкав, а само да добие румена коричка.

Сиренето се нарязва на малки кубчета. Неговият избор също е индивидуален. Ако държите на по-пикантния вкус, изберете артикул с по-остър характер. Ние предпочитаме синьото сирене да е меко, с бяла и синя плесен, тип комбозола, но не толкова мазно.

Доматът се почиства от семето и се нарязва на кубчета.

Зеленият лук се наситнява, червеният се нарязва на едро.

Яйцата се режат на кубчета, но се оставя една шайба за украса. Най-накрая се обелва и нарязва авокадото и се напръсква обилно с лимонов сок, за да не промени цвета си.

Приготвяне на дресинга. Изцежда се 1 и 1/2 с. л. сок от лимон. Прибавят се 10 капки сос Уорчестър, 12 капки винен оцет, 1/2 с. л. горчица, пресованият чесън, сол на върха на ножа, 1 ч. л. пудра захар, щипка млян черен пипер и 1-2 с. л. зехтин. Всичко се разбърква старателно и се поднася отделно в сосиера.

Останалото е простичко - да се подправи салатата. Традиционно съставките се разполагат на ивици в плато. Но това правило май отдавна не е в сила. Къде-къде по-апетитно изглежда версията “кубче” с шайба от твърдо сварено яйце отгоре. Но вие можете да дадете път на творческата си кулинарна фантазия и да приготвите коб салатата с друг дизайн.

Ако знаете колко бяло вино изпива тази салата! Е, нищо не пречи да я консумирате с ракия или водка. Пак ще останете доволни. Много приятен вариант на това блюдо се получава, ако вместо пилешки гърди се ползва сьомга - салатата става наистина уникална!

Лимонова крем супа

Продукти за 4 порции:
  • 2 лимона
  • 2 кубчета пилешки бульон
  • 1 ч. ч. сметана
  • 3 жълтъка
  • черен пипер
  • пресен магданоз

Да го направим: От единия лимон се отрязват 4 тънки резенчета. В малка купа се изстисква сокът от останалата част от първия и втория лимон. Кубчетата пилешки бульон се разтварят в тенджера с 1.5 л вряща вода. Съдът се премества от огъня. Към леко охладения бульон бавно и с непрекъснато разбъркване се добавя сметаната. Жълтъците се разбиват с 2 с. л. от лимоновия сок. В тази смес се слага един черпак от топлата супа, като се бърка непрекъснато. След това яйчено-лимонената смес се излива в супата отново при непрекъснато бъркане. Супата се подправя с черен пипер и по желание с още лимонов сок. Поднася се топла, с резенче лимон и пресен магданоз. За още по-наситен лимонов вкус може да се настърже и кората от лимоните и да поври в супата.

Хранителни факти:
Калории 255
Въглехидрати 6
Мазнини 22
Наситени 13.16
Омега 3 0.01
Омега 3,6,9 7.02
Холестерол 209.62
Белтъчини 8

Царевична супа

Продукти за 4 порции:
  • 100 г бекон
  • 1 глава лук
  • 2 главички целина и 1 зелена чушка
  • 500 г царевица от консерва
  • 2 кубчета пилешки бульон
  • 2 моркова
  • черен пипер
  • сол

Да го направим: Беконът се нарязва наситно и се запържва, за да стане хрупкав. Изважда се от мазнината и се отцежда. В същата мазнина се прибавят едро нарязаният лук, целината и зелената чушка, нарязани на кубчета, и се задушават до омекване. Царевицата се пасира с помощта на блендер и към нея се прибавят запържените зеленчуци. Тази смес се изсипва в тенджера с вряща вода (1.5 л), в която предварително са разтворени кубчетата пилешки бульон. Морковите, нарязани на кубчета, се изсипват в тенджерата и супата се оставя да поври до тяхното омекване. Добавя се сол и черен пипер на вкус. Супата се поднася гореща и гарнирана с пържения бекон.

Хранителни факти:
Калории 283
Въглехидрати 32
Нишесте 6
Захар 10
Фибри 5
Мазнини 16
Наситени 5.58
Омега 3 0.07
Омега 3,6,9 9.37
Холестерол 16.75
Белтъчини 7

Печено филе от акула с лимонов сос и гарнитура от кафяв ориз с орехи

Продукти за 4 порции:
За филето:
  • 2 с. л. соев сос
  • 1/4 ч. л. кимион
  • 1 ч. ч. пресен магданоз
  • 1/2 ч. ч. лимонов сок
  • 1/2 ч. ч. зехтин
  • парче пресен джинджифил
  • 4 филета от акула
  • 1 и 1/3 ч. ч. заквасена сметана
  • 1 лимон за украса
За гарнитурата:
  • 1 ч. ч. кафяв ориз
  • сол
  • 3 с. л. масло
  • 1 скилидка счукан чесън
  • 3 с. л. настъргана лимонова кора
  • 1 ч. ч. едро счукани орехи
  • 1/3 ч. ч. ситно нарязан зелен лук

Да го направим: Фурната се нагрява предварително, като решетката се поставя колкото може по-близо до топлинния източник. Сосът за поливане се приготвя като в малка купа се изсипват соевият сос, кимионът, лимоновият сок, зехтинът и ситно нарязаният магданоз и джинджифилът, нарязан на парчета, и се разбъркат добре с вилица. Измитите парчета риба се подсушават, намазват се с малко зехтин и се поставят в тава. Пекат се 8-10 минути. Не се обръщат. Готови са, когато лесно могат да се отделят с вилица. Джинджифилът се изважда от соса, който се разбива с миксер и се оставя да поври на умерен огън в малка тенджера за 2-3 минути. Разбъркава се от време на време. Към този сос се прибавя сокът от тавата, останал след приготвянето на рибата. Филето се разпределя в порционни чинии, украсява се с тънки резени лимон и се полива със соса. Гарнитурата към филето се приготвя по следния начин: В дълбок тиган на силен огън се кипват 2 ч. ч. вода. Изсипва се оризът и солта. Оставят се да кипнат, захлупват се и огънят се намалява. Ври около 40 минути, докато оризът поеме цялата вода и омекне. В малка тенджерка на слаб огън се разтопява маслото. Прибавят се чесънът и лимоновата кора и се пържат около 5 минути, докато чесънът добие златист цвят, а кората замирише на препечено. Изсипват се орехите и се разбърква с дървена лъжица, докато те станат златистокафяви (още 5-8 минути). Ореховата смес се прибавя към ориза и се разбърква леко с вилица. Поръсва се със ситно нарязан пресен лук.

Хранителни факти:
Калории 1034
Въглехидрати 52
Захар 3
Фибри 7
Мазнини 70
Наситени 17.56
Омега 3 2.91
Омега 3,6,9 48.94
Холестерол 164.99
Белтъчини 53

Телешко печено по монтански

Продукти за 8 порции:
  • 2 кг охладено телешко месо (без кости, за предпочитане от филето или контрафилето)
  • сокът от 2 лайма (може и от 2 лимона)
  • сол
  • черен пипер
  • 1 к. ч. сметана
  • щипка канела
  • щипка естрагон
  • щипка сушен джинджифил
  • 1 к. ч. уиски
  • 2 с. л. кленов сироп (може да се замени с мед, сироп от бял бъз или шипки)

Да го направим: Месото се измива и подсушава. Уискито се загрява, но не бива да заври. В него се добавят всичките подправки, сокът от лайм, кленовият сироп, сметаната. Получената смес се разбива добре и с нея се намазва месото от всички страни. Слага се в съда, в който ще се пече - най-добре тежджера от йенско стъкло с капак. Оставя се в хладилника да престои за 6 часа, след което се пъха във фурната и се пече на умерен огън 3 часа. От време на време е добре тенджерата да се отваря и месото да се полива със сока, който се образува по време на печенето. Щом стане готово, месото се нарязва на тънки парчета и се поднася със салата според сезона или вкуса на домакините.

Хранителни факти:
Калории 358
Въглехидрати 4
Захар 3
Мазнини 10
Наситени 4.77
Омега 3,6,9 3.87
Холестерол 205.40
Белтъчини 52

Печен хек с портокалов сок

Продукти за 4 порции:
  • 2 кг хек
  • сокът от 2 портокала
  • сокът от 1 лимон
  • 1/2 ч. л. сушен чесън
  • черен пипер
  • сол
  • 3 с. л. зехтин
  • 2 с. л. брашно
За гарнитура:
  • 1 кг картофи
  • 1 кг тиквички
  • сол
  • 2 с. л. зехтин
  • 3 стръка пресен зелен лук

Да го направим: Хекът се измива и подсушава. Соковете от портокал и лимон се смесват с подправките и зехтина. В тази марината рибата престоява на студено 2 часа. След това се отцежда, овалва леко в брашно и се изпича на фурна в намазнена тавичка.

Картофите се нарязват на колелца, нареждат се в намазнена тава. Посоляват се. Поръсват се със зехтин. Заливат се с вода, колкото да ги покрие. Отгоре се слага готварско фолио и те се задушават на фурна до омекване. Тиквичките се изпичат на тиган без мазнина.

Рибата се поднася топла с тиквичките и картофите, поръсени със ситно нарязан пресен зелен лук.

Хранителни факти:
Калории 1094
Въглехидрати 62
Нишесте 37
Захар 10
Фибри 9
Мазнини 46
Наситени 6.95
Омега 3 7.25
Омега 3,6,9 32.55
Холестерол 300.00
Белтъчини 104

Царевичен хляб текс-мекс

Продукти за 8 порции:
  • 3 ч. ч. царевично брашно
  • 1/3 ч. ч. пшенично брашно
  • 4 ч. л. бакпулвер
  • сол
  • 2 с. л. захар
  • 2 ч. ч. прясно мляко
  • 1/2 ч. ч. олио
  • 3 разбити яйца
  • 1 ч. ч. ситно нарязан лук
  • 1/4 ч. ч. ситно нарязани зелени люти чушки
  • 1 ч. ч. настърган чедър
  • 1 ч. ч. царецица от консерва

Да го направим: В голяма купа се смесват царевичното и пшеничното брашно, бакпулверът, солта и захарта. Прибавя се млякото, олиото и разбитите яйца и всичко се разбива с миксер до получаването на гладка смес. В нея се пускат лукът, чушките, царевицата и сиренето. Сместа се изсипва в намазана с олио тава и се пече при най-висока темепература за около 35 минути до светлокафяво.

Хранителни факти:
Калории 369
Въглехидрати 43
Захар 7
Фибри 4
Мазнини 15
Наситени 8.31
Омега 3,6,9 5.55
Холестерол 109.97
Белтъчини 16

Сушени кайсии в яйчен крем

Продукти за 2 порции:
  • 100 г сушени кайсии
  • 1 и 1/2 ч. ч. кисело мляко
  • 3 жълтъка
  • 2 с. л. захар

Да го направим: Кайсиите се поставят в малка купа с вряла вода и се покриват с капак да покиснат 10 минути. След това се изцеждат и нарязват на дребни парченца. Поставят се на дъното на огнеупорни купички. Киселото мляко, жълтъците и захарта се смесват и се изливат върху кайсиите. Десертът се пече в загрята фурна на водна баня, докато кайсиите станат твърди. След като изстине, се поставя в хладилник да се изстуди.

Хранителни факти:
Калории 338
Въглехидрати 50
Захар 43
Фибри 3
Мазнини 10
Наситени 4.51
Омега 3 0.02
Омега 3,6,9 4.26
Холестерол 295.77
Белтъчини 14

Топли круши в червено вино

Продукти за 4 порции:
  • 1/2 лимон
  • 3 ч. ч. червено вино
  • 1/2 ч. ч. захар
  • 1 пръчка канела
  • 4 круши
  • 1 ч. ч. сметана
  • 4 стръкчета мента

Да го направим: Сокът от лимона се изстисква. В емайлиран или стъклен съд се слагат виното, захарта, лимоновият сок и пръчката канела и се оставят да заврят на умерен огън. Крушите се обелват, разполовяват и семките им се отстраняват. Пускат се в кипящата течност за 15 минути, като се обръщат. Изваждат се с решетъчна лъжица в голяма купа. Течността се вари на умерен огън около 30 минути, докато остане наполовина и се сгъсти като сироп. Преди сервиране крушите се претоплят във винения сироп. В четири десертни купички се поставят по две половинки круша. Заливат се отгоре със сметана и се украсяват със стрък мента.

Хранителни факти:
Калории 419
Въглехидрати 31
Захар 16
Фибри 4
Мазнини 20
Наситени 12.12
Омега 3,6,9 5.43
Холестерол 69.37
Белтъчини 2

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез