ХРАНАТА НА БЪДЕЩЕТО

УТРЕ ЧОВЕК ЩЕ СТАНЕ ТОВА, КОЕТО ЯДЕ ДНЕС

ГЛОБАЛИЗАЦИЯТА И ПРОМЯНАТА В НАЧИНА НА ЖИВОТ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО НЕИЗБЕЖНО ЗАСЯГА И ХРАНАТА. НАПРИМЕР СЛЕД ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА ФРЕНСКИТЕ ГОТВАЧИ СЪЗДАДОХА НОВАТА КУЛИНАРИЯ (NOUVELLE CUISINE), ПО-ПРОСТИЧКА И С ГОЛЯМО РАЗНООБРАЗИЕ НА ВКУСОВЕТЕ. ПОЯВАТА НА НОВАТА КУХНЯ СЕ ОБЯСНЯВА С ПРОМЯНАТА В НАЧИНА НА ЖИВОТ НА ГРАЖДАНИТЕ. ВСЯКА ГОДИНА САМО В САЩ СЕ ПОЯВЯВАТ ПРИМЕРНО ОКОЛО 10 000 НОВИ ВИДОВЕ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ. СЕГА ВЕЧЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДСКАЖЕ КАКВО ЩЕ ИМА НА МАСАТА НИ В НЕДАЛЕЧНОТО БЪДЕЩЕ.

1. ФУНКЦИОНАЛНАТА ХРАНА

Ммм, и вие ли копнеете за здравословен сладолед?
Ммм, и вие ли копнеете за здравословен сладолед?
Напоследък се наблюдава бурен растеж на хранителната индустрия, която произвежда храна, полезна за здравето, с комплекси от витамини, минерали и биоактивни вещества. От тях се възползват спортистите, загрижени за мускулите си, хората, които искат да контролират теглото си, и възрастните, които се стараят да приемат продукти с намалено съдържание на мазнини и въглехидрати.

Само че в бъдещето този род продукти ще придобие нови свойства и ще се превърне във всекидневна храна. Възможно е да се появи лечебна храна - сладолед с повишено съдържание на витамини или маргарин, който намалява равнището на холестерола в кръвта. А преди няколко години у нас се появи маргарин с фибри! Критиците на подобни продукти твърдят, че тяхната полезност не се е доказала. Затова може с еднаква увереност да се очаква, че производството на такъв род продукти може да преживее бурен растеж или обратното - да загине.

2. ГЕННОМОДИФИЦИРАНИТЕ ОРГАНИЗМИ

Особени възможности се откриват пред генното инженерство - някои експерти смятат, че лекарствата на бъдещето ще се продават не под формата на таблетки, а например като плодове - теоретично е възможно да се селектират ябълки, които да изпълняват ролята на сънотворни. Вече е установено, че прашецът на генномодифицираната царевица убива яйцата на определен вид пеперуди. Възможно е формирането на отделни породи животни с определени свойства - свине с малко мазнина, сортове безкофеиново кафе и т.н.

През 1996 г. за първи път започва комерсиалното използване на генномодифицирани растения. Оттогава количеството селскостопански площи, засадени с “променените” царевица, соя, памук се увеличи 25 пъти. Само посевите на “новата” царевица през 2000 г. заеха площ от 44.2 млн. ха (най-големите полета с генномодифицирана царевица са разположени в САЩ, Канада и Аржентина). Европейският съюз прие като алтернатива ГМО за решаване на проблема с глада още повече, че за сметка на генното инженерство може да се избегне употребата на пестициди и торове, което е от полза на потребителя. Само че практиката дотук е показала, че ОПИТИТЕ НА ЧОВЕКА ДА СЕ ПРАВИ НА ГОСПОД НЕ ВОДЯТ ДО НИЩО ДОБРО!

Добрите резултати на кантара са следствие не от ГМО, а от натурални продукти и спорт!
Добрите резултати на кантара са следствие не от ГМО, а от натурални продукти и спорт!
Затова нищо чудно, че освен привърженици, тази идея има и много критици. Редица експерти и организации се отнасят крайно негативно към ГМО и настояват за тоталното им забраняване. Показателен е фактът, че най-затлъстялата нация в света е американската - може би донякъде от ГМО, донякъде от фаст фууд... Но как да забравим, че американците първи посегнаха към “променените” растения? А ето на какво приличат сега! Освен това идеята в България да се наложи териториите на “променените” растения да отстоят на 30 км разстояние от тези на нормалните, не решава проблема за опазването на създадените от самата природа видове. Нима някой ще може да контролира пчелите и птиците, които съдействат за опрашването на растенията? А и като поемат от тази храна, самите те ще се променят. И кой знае как точно ще стане това и дали ще е за добро... Само едно е сигурно - ЩОМ НЕЩО НЕ Е ДОСТАТЪЧНО ИЗУЧЕНО, НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРИЛАГА НА ПРАКТИКА!

3. ОРГАНИЧНАТА ХРАНА

Плодове и зеленчуци, хляб, мляко, месо, яйца, вино и т.н., произведени без генно инженерство, торове, пестициди, консерванти, и на екологично чисти територии. Специалистите настоятелно препоръчват органичната храна на малките деца. Такъв род продукти са незаменими за страдащите от алергии.

За периода от 1998 по 2000 г. в САЩ започнали да продават с 23% повече екологично чисти плодове и зеленчуци, с 96% повече органично мляко и яйца, с 99% повече органични хлебни изделия, със 71% повече органично месо.

4. БЪРЗАТА ХРАНА

Бързата храна е навсякъде
Бързата храна е навсякъде
Увеличиха се заведенията, в които човек може да хапне за 10 минути, както видовете храна, която може да се яде в движение (чипсове, бисквити и т.н.). Най-известната компания за бърза храна McDonald’s има над 30 000 ресторанта в 121 държави по света. 1% от населението на планетата ползва нейните услуги. Бързата храна обаче има редица неприятни особености. В нея се използват изкуствени добавки, които подобряват вкуса и аромата. Същото правят и всички производители на колбаси, тъй като вареното месо, от което ги приготвят, както е известно няма много апетитен вид със сивкавия си цвят. Увеличават се предприятията за добавки, подобряващи аромата и цвета на продуктите.

Критиците на бързата храна смятат, че тази храна оказва крайно негативно влияние върху здравето на хората - в нея има прекалено много мазнини и консерванти.

В последно време някои компании са се заели с производството на “здравословен” фаст фууд - с по-малко използване на опасни компоненти. Много експерти предсказват, че тази индустрия в следващите 30-50 години ще се развива именно в това направление - производството на “здравословна бърза храна”. Впрочем в света набира сила движението “бавна храна” (slow food), което се бори за връщане към традиционните кулинарни ценности.

5. ХРАНАТА ИЗВЪН ДОМА

За последните десет години все по-често се храним навън (ако изключим кризата). Тази тенденция се наблюдава в цял свят. Особена роля тук играе развитието на индустрията на фаст фууда и малкия бизнес. Все по-повече се развиват етноресторантите - например тези, които предлагат традиционна китайска кухня.

6. ХРАНАТА У ДОМА

Пица вкъщи?!
Пица вкъщи?!
И въпреки всичко домашно приготвената храна ще преживее конкуренцията на фаст фууда. Тя не е само това, което си приготвяме сами. Хранителната индустрия пуска все повече продукти, готови за незабавна употреба след примитивна обработка - често е достатъчно храната само да се стопли в микровълновата фурна. Продължава да се развива индустрията за доставка на храна на адрес и това засяга както обикновената пица, така и пищния обяд в скъп ресторант. Демографските промени показват, че съвременните жени отделят все по-малко време за готвене - съответно домашната кухня все по-често ще бъде в ръцете на професионалните готвачи и хранителната индустрия.

7. БЕЗОПАСНОСТТА НА ПРОДУКТИТЕ

Тя ще придобива все по-голямо значение за в бъдеще. Освен това бурен растеж ще имат научните изследвания, насочени към разработването на нови начини на консервиране на продуктите. Сред новите технологии са асептичната опаковка, която удължава срока на съхранение на различните продукти и не изисква охлаждане. Облъчването на продуктите, без да е нова технология, се използва все по-широко. То унищожава преносимите с храната патогенни вещества и удължава срока й на годност. Извършва се обработка на продукти със свръхвисоко налягане, което осигурява пастьоризацията на храната. Прилагат се и технологиите на пулсиращата светлина, когато продуктите се подлагат на светлинно въздействие с интензивност, многократно надвишаваща интензивността на слънчевата светлина. Ултравиолетовото облъчване се използва за пастьоризирането на сокове, което в някои случаи позволява да не се използват хранителни консерванти.

Също така ще получат развитие технологиите за производство на опаковките, които ще сигнализират потребителите за безопасността на продукта: например те ще сменят цвета си, ако продуктът е започнал да се разваля.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез