Сушените плодове

Традиционно сушените плодове се свързват със зимата и ошава. В най-студените дни плодовите аромати и вкусове ни напомнят лятото, ласкавото слънце, зеленината или морето. Но трябва ли да чакаме зимата, за да вкусим сушен плод? Опитвали ли сте да пиете чай без захар, но със сушени кайсии? Много е вкусно и полезно.

СУШЕНИ КАЙСИИ

Римляните наричали кайсията арменска ябълка, което ни кара да предположим, че родината на този плод е Армения. Така ли е наистина? Кой знае. Китайците култивират кайсията повече от 5000 години, а европейците - едва 2000.

Кайсията е роднина на сливата, така че полезните свойства на сушените й плодове е “семейна традиция”. В тях съдържанието на витамини не е особено високо, но затова пък минералните вещества са в изобилие - калий, магнезий, калций, желязо и фосфор - те са повече, отколкото в пресните плодове. В сушените кайсии има много органични киселини и пектини, които ефективно извеждат от организма на човека тежките метали и радионуклеидите. Сладостта на сушените кайсии е следствие на високото съдържание на глюкоза, захароза и фруктоза. Техният сумарен дял може да бъде над 80%.

ПОЛЕЗНИ СВОЙСТВА

Препоръчва се консумация на сушени кайсии при анемия, нарушено зрение, сърдечно-съдови заболявания и като общоукрепващо средство. Те подпомагат отстраняването на плаките от кръвоносните съдове, подмладяват кожата и укрепват косата. Растителните влакна, които се съдържат в сушените кайсии, подпомагат пречистването на стомашно-чревния тракт.

Диетичните им свойства са обусловени главно от преобладаването на солите на калия над солите на натрия. Високото съдържание на магнезий позволява да се препоръчат сушените кайсии за лечение на хипертонична болест и някои форми на малокръвие.

ВНИМАНИЕ!

Най-добрите сушени кайсии са едрите, чистите, със средна твърдост и гъвкавост. Цветът им е ярък, сочнооранжев, но той често може да бъде постигнат с употребата на специални химикали при обработката за подобряване на търговската стока. Натуралните светли плодове при сушенето леко сивеят. Ако технологията на преработката е нарушена, сушените кайсии стават твърди и получават винен привкус. От такъв продукт е най-добре да се откажете. Най-добри са турските сушени кайсии - те са изчистени от пясъка и боклука и са в чудесна опаковка.

СТАФИДИТЕ

От всички сушени плодове сушеното грозде е най-сладко. Tо е едно от най-древните растения. Култивирането му започнало през медната и бронзовата епоха, а Библията твърди, че то било първото посадено растение след Потопа. Като хранителен продукт и кулинарна суровина сушеното грозде - стафидите - има най-голямо разпространение в Близкия, Средния Изток и Средиземноморието. Там има много видове и с различни имена, но у нас са познати главно два вида - светли и тъмни стафиди.

ПОЛЕЗНИ СВОЙСТВА

Те са познати от дълбините на вековете. Много отдавна е известна способността на стафидите да укрепват нервната система, да действат като успокоително средство. Сърцето и белите дробове също се поддават на лечебните свойства на сушеното грозде. Лекарите препоръчват стафидите като средство срещу анемия и обща слабост, срещу треска и нарушения в работата на стомашно-чревния тракт, при болести на бъбреците.

Лечебните свойства на стафидите се определят от съдържанието на полезни минерални соли, органични киселини и витамини. Количеството захари - глюкоза и фруктоза - в стафидите е 8 пъти повече в сравнение с прясното грозде. Протеини, тиамин и ниацин, мазнини, голямо количество минерални вещества - всичко това присъства в сбръчканото грозде. В стафидите присъства и незаменимият за профилактиката на остеопорозата бор. Тъмните стафиди, също както и тъмното грозде, се смятат за по-полезни от светлите сортове.

Дори кариесът и заболяванията на венците се поддават на лечебните свойства на стафидите. Присъстващите в тях антиоксиданти - специално олеаноловата киселина, потискат растежа на бактериите, които са причина за стоматологичните заболявания. Фитовеществата, които се съдържат в стафидите, са благотворни за зъбите и венците.

ВНИМАНИЕ!

Стафидите съхраняват почти всички полезни свойства на гроздето. Но тъй като концентрацията на полезните вещества в тях е няколко пъти по-висока, отколкото в пресните плодове, трябва да се внимава с употребата им. Впрочем тази препоръка важи за всички сушени плодове.

За съжаление на пазара стафидите невинаги са идеално чисти. Ако нямате избор и ви се наложи да си купите такива несъвършени стафиди, след като ги измиете, подръжте ги в кисело мляко или айран за обеззаразяване. Смачкайте едно плодче - ако то е замърсено с личинки от насекоми, ще ви бъде по-лесно да забележите това.

Белите сортове стафиди понякога за запазване на цвета ги обработват със серен анхидрид. Затова особено старателно мийте именно светлите стафиди. Може да ги миете повторно след накисване в топла вода за 4 часа.

СУШЕНИТЕ СИНИ СЛИВИ

Те присъстват на трапезата ни още от най-ранно детство. Свързваме ги предимно с Бъдни вечер. В наши дни популярността им като че ли е нараснала.

Сливите също се отглеждат много отдавна. Дори толкова отдавна, че вече сме забравили къде им е родината. Предполага се, че те са се появили за първи път в Азия. Първите писмени споменавания за тях като градинска култура са от VI в. пр.н.е.

С уважение и любов се ползва сливата в Китай, където се смята за символ на дълголетието и щастието в брака. Според една легенда на великия мъдрец Лао Дзъ му било съдено да се роди под слива.

За сушене се избират сочни, сладки, зрели плодове. Те предварително се бланшират, охлаждат под течаща вода и се сушат в парни сушилки.

ПОЛЕЗНИ СВОЙСТВА

Научни изследвания свидетелстват за това, че са много по-полезни от други природни средства при ранните етапи на сърдечно-съдовите заболявания. На хипертониците им се препорчва диета със сушени сливи, защото тя подпомага нормализирането на налягането. Изобилието на баластни вещества подпомага да се регулира обмяната на веществата и работата на стомашно-чревния тракт.

Всички сме чували, че бананите са съкровищницата на калия, който е така необходим за поддържането на водносолевия баланс, функциите на бъбреците и работоспособността. Но истината е, че те съдържат този елемент едва на половина в сравнение със скромните сушени сливи.

Сушените сини сливи подобряват външния вид и състоянието на кожата, помагат в борбата с онкологичните заболявания. Антибактериалното им действие не отстъпва по ефективност на медицинските препарати. Екстракт от сушени сини сливи, добавен към каймата, почти два пъти забавя развитието на вредните бактерии в нея.

ВНИМАНИЕ!

Когато избирате сушени сини сливи на пазара, обърнете внимание на външния вид на плодовете. Те трябва на имат равен черен цвят с незначителен блясък, да са месести, леко меки и гъвкави. Кафяво-кафееният цвят говори за нарушения в технологията при обработката на плодовете. Такива сушени сливи са изгубили много от полезните си свойства. Освен това вкусът им може да носи горчива нотка. Вкусът на правилно обработените сушени сливи е сладък, наситен с лека киселинка. Горчивината - дори и когато едва се усеща, е резултат от неправилно сушене.

Червено цвекло със сушени сини сливи

Продукти за 2 порции:
  • 600 г червено цвекло
  • 6 сушени сини сливи
  • 1 скилидка чесън
  • 1/3 ч. ч. орехи
  • 5 с. л. майонеза
  • 1 с. л. лимонов сок

Да го направим: Свареното и обелено цвекло се настъргва. Сушените сини сливи (без костилки) се попарват и се нарязват на ситно. Орехите се счукват. Продуктите се смесват заедно със счукания чесън, майонезата и лимоновия сок.

Хранителни факти:
Калории 588
Въглехидрати 62
Захар 37
Фибри 13
Мазнини 36
Наситени 3.98
Омега 3,6,9 30.06
Белтъчини 12

Кюфтенца със сушени кайсии

Продукти за 2 порции:
  • 400 г пилешко филе
  • 50 г бял хляб
  • 1 к. ч. прясно мляко
  • 6 сушени кайсии
  • 1 глава лук
  • 1 яйце
  • сол
  • портокалова кора
  • лимонов сик
  • джинджифил
  • червен пипер
  • чили
  • куркума
  • олио
За соса:
  • 100 мл бяло вино
  • 1 с. л. брашно
  • 1 с. л. зехтин
  • 100 мл течна сметана
  • пресен магданоз
  • сол
  • черен пипер

Да го направим: Хлябът се накисва в прясното мляко. Ситно нарязаният лук се изпържва до зачервяване в олиото. Приготвя се кайма от месото, отцедения и наронен хляб, лука и смлените сушени кайсии. Прибавят се яйцето, солта и подправките. Старателно се разбърква. Оформят се кюфтенца и се изпържват във фритюрник от всички страни. В друг тиган се налива зехтинът, прибавя се брашното, което трябва да се зачерви на слаб огън, като непрекъснато се разбърква. Прибавят се сметаната и виното. Разбърква се и сосът се оставя на огъня около 5 минути. Прибавят се подправките и пак се разбърква.

Кюфтенцата се слагат в соса и се поръсват със ситно нарязан пресен магданоз.

Кюфтенцата могат да се поднесат и с доматен със с чесън и магданоз.

Хранителни факти:
Калории 330
Въглехидрати 17
Захар 7
Фибри 2
Мазнини 16
Наситени 6.80
Омега 3 0.05
Омега 3,6,9 7.28
Холестерол 142.16
Белтъчини 25

Пилаф със сушени сини сливи

Продукти за 4 порции:
  • 1/2 ч. ч. ориз
  • 5-6 моркова
  • 3-4 глави лук 50 г сушени сини сливи
  • 20 г стафиди
  • 500 г месо
  • 2-3 с. л. олио
  • 5 скилидки чесън
  • сол

Да го направим: Олиото се загрява в голяма тенджера, докато поръсената в него сол започне да отскача. След това се слага месото, нарязано на парчета и се изпържва на силен огън, докато получи златиста коричка. Добавя се нарязаният на колелца лук и се пържи до зачервяване. След това се слагат морковите, нарязани на сламчици и се разпределят равномерно по повърхността на месото. При необходимост се долива вода (под нивото на морковите), огънят се намалява до минимум, тенджерата се захлупва и повече не се разбърква до края на готвенето. Когато морковите станат готови (след около 40-50 минути), се изсипва измитият ориз. Слагат се и чесънът, лукът, стафидите и сушените сини сливи. Всичко се залива с вода 2-3 см над нивото на ориза (водата се налива много внимателно, за да не изплува това, което е под ориза), посолява се, захлупва се, огънят се засилва. Готви се до готовност. Пилафът не се разбърква и след като се сготви.

Хранителни факти:
Калории 494
Въглехидрати 58
Захар 10
Фибри 4
Мазнини 14
Наситени 2.62
Омега 3,6,9 10.39
Холестерол 97.50
Белтъчини 31

Сладка баница със сушени плодове

Продукти за 8 порции:
  • 1 пакет фини кори
  • 4 яйца
  • 6 с. л. захар
  • 1 ванилия
  • 1 ч. ч. кисело мляко
  • 6 с. л. брашно
  • 1 ч. л. сода
  • 75 г сушени сини сливи
  • 75 г сушени кайсии
  • 75 г стафиди
  • 1 ч. ч. бяло вино
  • 30 мл олио
За крема:
  • 500 мл прясно мляко
  • 2 жълтъка
  • 3 с. л. захар
  • 2 с. л. брашно
  • 30 г масло

Да го направим: Сушените плодове се накисват в бялото вино за 20 минути. След това се отцеждат и едрите се нарязват на малки парченца. Яйцата се разбиват с ванилията и захарта. Прибавя се киселото мляко, разбито със содата и пак се разбива. Слага се брашното и се разбърква до получаването на гладка смес. В нея се слагат сушените плодове и пак се разбърква. Разстилат се две кори една върху друга. Поръсват се с олио и с помощта на лъжица на места се слага от пълнежа. Корите се завиват на руло, което се слага в намазнена тава и се завива като охлювче. С другите кори се постъпва по същия начин и така се оформя вита баница. Отгоре се поръсва с олио и се пече до готовност.

Кремът се приготвя така: млякото се кипва със захарта. Жълтъците се разбиват и смесват с брашното. Разреждат се с малко вода и тази смес бавно се налива в млякото при непрекъснато разбъркване. Щом кремът се сгъсти, се добавя и маслото и се разбърква до получаването на гладка смес.

Баницата се залива с крема и отново се слага в горещата фурна за 5 минути.

Може да се поднесе гореща, но е хубава и охладена.

Хранителни факти:
Калории 312
Въглехидрати 37
Захар 29
Фибри 1
Мазнини 12
Наситени 5.20
Омега 3 0.02
Омега 3,6,9 7.16
Холестерол 161.15
Белтъчини 8

Кремпита със сушени сини сливи

Продукти за 8 порции:
За тестото:
  • 200 г брашно
  • 150 г масло
  • 1 с. л. захар
За крема:
  • 1 ч. ч. сушени сини сливи
  • 2 пакетчета пудинг ванилия на Йоткер
  • 1 л прясно мляко
  • 1/2 к. ч. захар
  • 50 г масло
  • кората от 1 портокал
За поръсване:
  • 100 г смлени орехи

Да го направим: От брашното, маслото и захарта се омесва тесто, което се увива в найлон и се оставя в хладилника за половин час. След това с него се покриват стените и дъното на форма за печене. Формата се слага във фурната и тестото се изпича.

Сушените сини сливи се киснат във вода 20 минути, след което се отцеждат. Прясното мляко се кипва със захарта. Пудингът се разтваря с малко прясно мляко и се излива внимателно в горещото мляко при непрекъснато бъркане. Щом кремът се сгъсти, се добавят маслото, настърганата портокалова кора и сушените сини сливи. Разбърква се, докато маслото се разтопи и се поеме от крема. Готовият крем се изсипва във формата върху тестото, изравнява се и се поръсва със смлените орехи. Пече се във фурна 20 минути. Кремпитата се поднася нарязана на порции и добре охладена.

Хранителни факти:
Калории 465
Въглехидрати 36
Захар 15
Фибри 1
Мазнини 32
Наситени 16.06
Омега 3 0.07
Омега 3,6,9 19.94
Холестерол 72.51
Белтъчини 8

Ръжени кексчета със сушени плодове

Продукти за 10 порции:
  • 80 г пшенично брашно
  • 420 г ръжено брашно
  • 200 г захар
  • 50 г сушени сини сливи
  • 100 г сушени кайсии
  • 1 с. л. сол
  • 100 г масло
  • 1 с. л. суха мая
  • черен шоколад

Да го направим: Брашната се пресяват и смесват със захарта, солта и маята. Сушените плодове се нарязват на ситно и се добавят към тях. Разтопеното масло се смесва с 400 мл топла вода и постепенно се прибавя към брашнената смес при непрекъснато разбъркване. Получава се много лепкаво и течно тесто, което се оставя на топло да бухне. С помощта на лъжица се разпределя във формички, намазани с масло, и се изравнява. Пече се във фурна на среден огън. Готовите кексчета се намазват с масло и се поръсват с настърган шоколад.

Хранителни факти:
Калории 349
Въглехидрати 60
Захар 21
Фибри 1
Мазнини 9
Наситени 5.73
Омега 3 0.03
Омега 3,6,9 5.23
Холестерол 21.90
Белтъчини 5

Кекс със сушени кайсии, стафиди и орехи

Продукти за 2 порции:
  • 200 г масло
  • 200 г захар
  • 1 ч. л. ванилия
  • 4 яйца
  • 150 г стафиди
  • 150 г сушени кайсии
  • 200 г орехи
  • 250-300 г брашно
  • 3 ч. л. набухвател
  • 100 г млечен шоколад

Да го направим: Сушените кайсии и стафидите се накисват в топла вода за 15-20 минути. Орехите се счукват. Сушените кайсии се отцеждат и нарязват на малки парченца. Маслото се претрива със захарта и ванилията. Добавят се яйцата и се разбърква. Прибавят се кайсиите, стафидите, орехите и разтопения шоколад. Разбърква се добре. Тестото се изсипва в намазана с масло форма. Пече се в предварително загрята до 180 градуса фурна 1 час.

Хранителни факти:
Калории 490
Въглехидрати 53
Захар 30
Фибри 3
Мазнини 29
Наситени 11.60
Омега 3 0.05
Омега 3,6,9 18.94
Холестерол 98.83
Белтъчини 8

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез