Бобът

За него писали още Теофраст и Диоскорид и го наричали “фасеолус”, “фиселес” и “лобос”. Римляните го употребявали не само като храна, но и като суровина за брашно, от което изготвяли козметичното средство ломентум за освежаване на кожата.

В продължение на векове бобеното брашно влизало в състава на дамските избелващи помади. Неслучайно германците, произнасяйки наименованието на това растение, му добавят определението “избелващо”.

При разкопки на Помпей е намерен съд с бобени зърна, което доказва, че европейците много отдавна са привързани към това растение и косвено насочва към неговия произход. Някои учени обаче смятат за родина на боба екваториална Америка, където според преданията той бил отглеждан много преди Колумб. А както е известно, великият мореплавател за първи път опознал боба на територията на сегашна Куба. При археологически разкопки са открити в гробниците на ацтеките бобени зърна. Очевидно и на друг континент от незапомнени времена бобът се е ползвал с “граждански права”.

Трета група изследователи твърди, че за родина на това растение могат да претендират древна Индия, Китай и Цейлон, защото техните жители са имали търговски отношения с жителите на териториите на съвременно Мексико и Перу много преди Колумб и са можели да закарат по Великия океан скъпоценните зърна там.

Европейците приели донякъде боба като хранителна култура чак през XVI в., когато той станал известен като италиански боб. Но истинската слава на този продукт дошла, благодарение на френския лекар Жофроа, който първи в Европа го признал за добър хранителен продукт. Първоначално за храна хората използвали само зрелите зърна, а по-късно и зеления боб.

ХИМИЧЕН СЪСТАВ

В боба се съдържа почти цялата азбука на витамините: каротин (предшественикът на витамин А в организма), витамин К, група В и аскорбинова киселина (витамин С), чието количество е около 20 мг на 100 г. Богат е на минерални соли и микроелементи, сред които - калций, фосфор, магнезий, желязо. Количеството на йода е много голямо в това растение. Заради благоприятното съотношение между солите на натрия и калия, бобът подпомага извеждането на течностите от организма и така действа разтоварващо на сърдечно-съдовата система.

Най-ценното в боба е това, че по съдържание на протеини той се доближава до месото и превъзхожда рибата, зеления грах (с 6%) и зърнените храни (2 пъти), а по калорийност – картофа (3,5 пъти). Една чиния боб (300 г) дава пълно усещане за ситост, сякаш човек е изял месно ястие. Затова боба често го наричат “растителното месо”. Но това не е заради калорийността на продукта, а заради бавното преработване на протеините на боба и съответно продължителното му пребиваване в стомаха.

ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА

  • понижава равнището на кръвната захар и облекчава диабета
  • засилва секрецията на стомашния сок и задстомашната жлеза
  • полезен е при гастрит с понижена киселинност
  • увеличава количеството на полезните бактерии в дебелото черво
  • подпомага укрепването на имунитета
  • полезен е при пикочокаменна болест и при сърдечно-съдови заболявания
  • отварите и настойките от боб препятстват образуването на пясък и камъни в пикочния мехур и бъбреците

ВНИМАНИЕ!

  • Не яжте суров зрял боб. Той съдържа вредни вещества, които при варенето изчезват.
  • Болните от подагра, както и възрастните хора не бива често да ядат боб, защото той съдържа много пурини, от които се образува пикочната киселина и нейните соли. Нарушаването на обмяната на тези соли в организма играе основна роля в развитието на подаграта.

БОБЕНА АПТЕКА

Болести на пикочния мехур и бъбреците

Настойка: 4 с. л. ситно нарязани сушени или пресни стръкчета зелен фасул без зърната се заливат с 3 чаши гореща вода и престояват на водна баня 15 минути. След това се охлаждат и течността се прецежда. Приема се по 1/2 чаша 3 пъти на ден по време на хранене.

Сърдечно-съдови заболявания

Настойка. 1 с. л. зрял боб се залива с 1 чаша гореща вода. Оставя се на водна баня 30 минути. Оставя се да се охлади за 10 минути. Течността се прецежда. Приемат се по 2 с. л. 3-4 пъти на ден след хранене.

Диабет

Настойка. 40 г ситно нарязани стръкчета зелен фасул се заливат с 2 чаши вода. Държат се на водна баня 1 час. Течността се прецежда. Приемат се по 1-2 с. л. 3-4 пъти ден преди хранене.

Хроничен панкреатит

Сок от боб. Пият се по 150 мл сок от боб, изцеден от зряла и недозряла прясна реколта (от юни до септември) 4 пъти на ден по 1 с. л. с мед.

Фурункули

Брашно от боб. Смила се зрял боб. Полученото брашно се смесва с мед и се разбърква до еднородна смес. С нея се намазват фурункулите, за да се ускори узряването им.

Боб с доматен сос

Продукти за 4 порции:
  • 1 ч. ч. червен боб
  • 1 малка кутийка варени белени домати, нарязани на кубчета
  • 3 скилидки чесън
  • сол
  • зехтин
  • магданоз

Да го направим: Бобът се накисва за 8 часа в студена вода. (А може да се ползва и боб от консерва.) След това се отцежда, залива се с друга студена вода и се сварява. Доматите се изсипват в тенджера и се варят до сгъстяване. Щом се сгъстят, им се добавят зехтинът, счуканият чесън, солта. Доматеният сос и бобът се смесват и се оставят да поврят 5 минути заедно. При поднасяне ястието може да се поръси със ситно нарязан пресен магданоз.

Хранителни факти::
Калории 63
Мазнини 6
Наситени 0.91
Омега 3,6,9 5.54
Белтъчини 12

Боб по тоскански

Продукти за 4 порции:
  • 1/2 кг боб
  • 2 консерви риба тон
  • 1 глава целина
  • 1 стрък праз
  • сол
  • зехтин лимонов сок
  • черен пипер

Да го направим: Бобът се сварява и след това се отцежда. Смесва се с рибата и нарязаните на ситно целина и праз. Овкусява се с лимонов сок, зехтин, сол и черен пипер.

Хранителни факти::
Калории 522
Въглехидрати 79
Захар 3
Фибри 19
Мазнини 4
Наситени 1.07
Омега 3 0.81
Омега 3,6,9 2.39
Холестерол 23.75
Белтъчини 44

Маслен боб с лук

Продукти за 4 порции:
  • 1 ч. ч. червен боб
  • 50 г масло
  • 50 мл зехтин
  • сол
  • 1 глава лук

Да го направим: Бобът се накисва за 8 часа в студена вода. Отцежда се, залива се пак със студена вода и се вари до омекване. С решетъчна лъжица се изважда от тенджерата. В друга тенджера се загряват зехтинът и маслото. В тях бобът се пържи заедно със солта на среден огън 30 минути, като от време на време се разбърква. Половината от боба се пасира и се смесва с останалите цели зърна и ситно нарязания лук. Порциите може да се украсят отгоре с цели зърна боб и кръгчета лук отстрани.

Това ястие може да се приготви и от леща, но нея няма нужда да я киснете във вода предварително.

Хранителни факти::
Калории 374
Въглехидрати 31
Захар 1
Фибри 7
Мазнини 23
Наситени 8.11
Омега 3 0.03
Омега 6, 9 16.25
Холестерол 27.37
Белтъчини 12

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез