ВЕРМУТЪТ ЛЕЧЕБНА НАСТОЙКА ЗА КУПОНДЖИИ
ПЕЛИНОВОТО ВИНО
Какво е ставало с вермута между V век пр.н.е. (когато е живял Хипократ) и XVII век, не е известно. Впрочем в документите е съхранено споменаване, че в началото на XVII век някой си жител на Пиемонт на име Алесио запознал с „виното на Хипократ” краля на Бавария и то с лекота намерило своето място в двореца. Наистина сложното латинско наименование било променено с по-практично - Wermut Wein, което в превод означава „пелиново вино”. Оттогава досега го наричат така. Пътешествайки из европейските столици, напитката се върнала във „втората си родина” и в края на XVII век получила в Торино ексклузивен статус на официален аперитив в двора на краля на Пиемонт.
Един от бащите – основатели на Martini & Rossi, Алесандро Мартини, работил в Distilleria Nazionale da Spirito di Vino като търговски агент, а другият - Луиджи Роси, - като главен експерт по билките и виноделието. Именно той открил уникалната комбинация от билки, аромати и вина, която и досегасе използва при приготвянето на вермути.
Първата продукция на компанията бил сладкият вермут Martini Rosso. Идеята за сухите вермути италианците заимствали по-късно от французите. На енергията и таланта на Мартини и Роси биха могли да завидят много съвременни маркетолози. Те представяли своята „рожба” навсякъде по света, прилагайки много усилия тази напитка да стане не само позната и популярна, но и да се превърне в една от главните алкохолни марки. Компанията Martini & Rossi изградила дистрибуторска мрежа по цял свят. Усилията на Алесандро и Луиджи не били напразни. През втората половина на XIX век Martini получил над 40 награди.
През XX век потомците на Мартини и Роси придали още по-голяма динамика на стратегията на бащите основатели на компанията, като превърнали напитката със световно извесно име в символ на аристократичността и бохемството. Джеймс Бонд не е единственият почитател на Martini: него го обичат много звезди от Холидув, и не само на екрана, но и в живота. Вермутът не е пренебрегнат и от писателите: той е бил една от най-почитаните напитки на героите на О’Хенри, Хемингуей, Лондон, Моъм.
ГОВОРЕЩИЯТ ХЕРБАРИЙ
Както подобава на легендарните марки, уникалната рецепта за приготвянето на вермута Martini е обвита в мъгла. Специалистите от Bacardi-Martini (именно така се казва компанията от 1992 г., след като Martini & Rossi била погълната от фирмата Bacardi), тайната е известна само на много тесен кръг лица, сред които е главният специалист - master blender-herbalist.
Говори се, че американският президент Теодор Рузвелт отбелязал отмяната на сухия режим с приготвянето на класически Martini Dry. И го изпил веднага.
За да „заговори” целият този хербарий и да се съчетае хармонично с виното, го подсушават и претриват, а след това приготвят от него настойка с водноалкохолен разтвор в големи въртящи се бъчви. Този процес продължава около 12 дена. За това време етеричните масла, смоли и прочие вещества се разтварят и образуват необходимия букет.
Преди съединяването и екстрактът, и виното-основа педантично се филтрират. След това към тях добавят още две необходими съставки – захар и алкохол. Първата служи за изглаждане на излишната горчивина на екстракта, а втората – за по-добро разтваряне на ароматните вещества и за консервация. След това напитката преминава през етапа на стабилизиране – охлажда се до температура минус 5 градуса и отново се филтрира. А след тази процедура трябва внимателно „да й се вдъхне живот” – в продължение на седмица се възстановява нормалната стайна температура. И тогава вермутът е готов! Но окончателната оценка за него могат да дадат само експертите-дегустатори.
Има вермут и... вермут
Нюансите в композицията на вермута зависят от неговия вид. В Martini Extra Dry, например, захарта е шест пъти по-малко, отколкото в другите вермути, в Martini Rosso има карамел. А вермутите са всичко на всичко четири вида: Extra Dry, Bianko, Rosso и Rose. Понякога към вермутите причисляват Martini Bitter или Campari. Но те не са вермути: при тези напитки основата не е виното, а твърдият алкохол.
Люлката на вермутите - основаната през XIX век фабрика в пасионе, в северна Италия, - сега се е превърнала в супертехнологично градче. Годишният обем на продажбите на вермута Martini е 15 млн. кашона (60% от световния пазар на вермута). След Martini на голямо разстояние се нарежда Cinzano, а след него - още двама италиански производители, Barbero и Gancia. Освен в Италия вермут се произвежда във Франция и някои други страни.
КОКТЕЙЛИ С MARTINI – ИСТИНСКАТА КЛАСИКА
Вермутът е най-сполучливата съставка на коктейлите. Според специалистите на негова основа могат да се приготвят до 500 вида коктейли. Някога Martini & Rossi контролирали модата при коктейлите. А знаменитата триъгълна чашка, в която е прието да се наливат коктейлите с вермут Martini, се превърнала в един от символите на компанията.
От 1966 г. фирмата производител провежда един от най-престижните конкурси за бармани, който сега се нарича Bacardi-Martini Grand Prix.
Рецепти на най-популярните коктейли с вермут Martini
МАРТИНИ ДРАЙ
- 50 мл джин Bombay Sapphire
- 10 мл Martini Extra Dry
Всичко се смесва в чаша с лед, след което се прецежда и налива в чаша. Украсява се с маслина.
БРОНКС
- 20 мл джин Bombay Sapphire
- 10 мл Martini Rosso
- 10 мл Martini Extra Dry
- 10 мл прясно изцеден портокалов сок
Всичко се разбива в шейкър с лед, прецежда се и се налива в чаша.
НЕГРОНИ
- 30 мл кампари
- 30 мл сладък вермут
- 30 мл джин
Всичко се разбива в шейкър и се налива в чаша с лед. Украсява се с 2-3 резена портокал.
МАНХАТЪН
- 50 мл уиски от ръж
- 25 мл сладък вермут
- 10 мл ангостура битерс
Съставките се наливат в шейкър, пълен с лед, и се разбиват. Коктейлът се налива в изстудена коктейлна чаша и се украсява с портокалова кора.
РОБ РОЙ
- 40 мл скоч уиски
- 20 мл червен вермут
- 10 капки ангостура
- 1 коктейлна черешка
Съставките се разбиват в шейкър, пълен с лед, и се прецеждат. Сервира се в охладена коктейлна чаша с бъркалка, гарнира се с мараскино черешка.