Чесънът - естествената защита срещу простуда и грип

Как да се запазим здрави през студените зимни месеци и да си нямаме грижи точно през хубавите празнични дни? Отговорът е съвсем простичък – като сложим на трапезата старото изпитано от хилядолетия средство – чесънът.

Освен специфичния му вкус и възможностите му като великолепна подправка, чесънът притежава и много ценни лечебни свойства. Той се използва широко в народната и традиционната медицина за лечението на много заболявания.

ХИМИЧЕН СЪСТАВ

В състава на това растение влизат над 400 различни полезни компоненти, между които азотни съединения, натрий, калий, калций, магнезий, силиций, селен, сярна и фосфорна киселина, витамините C, D, B, фитостерини, фитонциди и етерични масла.

ПОЛЗИ ЗА ЗДРАВЕТО

Чесънът влияе благоприятно върху стомашно-чревния тракт, притежава пикочогонно и потогонно свойство, облекчава сърцето и кръвоносните съдове. Способен е да понижава артериалното налягане, оказва обезболяващо, ранозаздравяващо, антимикробно, противоглистно, антитоксично, препятстващо онкологичните заболявания и антиоксидантно действие. Много е полезен при авитаминози. Той противодейства на стареенето не само на главните, но и на периферните артерии. Лечебният ефект може да се постигне с ежедневия прием на 2-3 глави.

Специфичният силен аромат на чесъна идва от серните вещества. За да се освежи дъхът след приема на това растение, може да се подъвче резенче лимон или стръкче пресен магданоз, семена кардамон или канела, или устата да се изплакне с прясно мляко.

Чесънът разпалва кръвта и е природен антибиотик. Много важно е да се знае, че той добре укрепва имунната система, с което увеличава способността на организма да устоява на вредните въздействия на околната среда. Той убива голямо количество различни бактерии.

Добавят го в много медицински средства. Препаратите, приготвени на основата на чесъна, ефективно унищожават злокачествените образувания, но трябва да се помни, че при продължително прилагане на „чесновите” лекарства, те започват да потискат микрофлората на стомашно-чревния тракт и стават причина за неговото раздразнение.

Чесънът е отлично средство за борба с простудните заболявания. Препоръчва се неговото използване при разстройства на нервната система, заболявания на отделителната система, както и за изчистване на организма.

Лечебните свойства на чесъна понижават равнището на лошия холестерол в кръвта. Той убива мултиформения глиобластом – злокачествено образувание в главния мозък. Също така е доказано положителното въздействие на чесъна върху работата на сърцето.

РЕЦЕПТИ С ЧЕСЪН ЗА НЯКОИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

Брадавици

Счуква се обелена скилидка чесън и се смесва с малко чиста свинска мас. С тази смес се прави компрес на брадавицата всеки ден до нейното изчезване.

Зъбобол

Скилидка чесън се разрязва на две по дължина и с вътрешната страна се прилепва с помощта на ръката на това място, където лекарят измерва пулса. Ако ви боли зъб отляво, половинката от скилидката се привързва на лявата ръка и обратното. След 15-20 минути зъбоболът преминава. Червеното петно от чесъна на кожата се измива и намазва с вазелин или масло.

Ангина

При ангина, хрема и дори коклюш трябва 1 скилидка чесън да се разреже и многократно (през целия ден) да се вдишва нейният аромат.

При ангина се прави гаргара с настойка от чесън: 1 скилидка чесън се нарязва на ситно, залива се с 1 ч. ч. гореща преварена вода и се оставя да престои 1 час, след което се прецежда.

При заболявания на горните дихателни пътища

5 скилидки чесън се обелват, счукват и разбъркват в 1 ч. ч. кисело мляко. Оставят се да престоят 30 минути. От това средство (в топло състояние) се приема по 1 ч. л. няколко пъти на ден.

При мокра кашлица за подобряване на отделянето на секрета от нея, както и за общоукрепващо средство при пневмония, бронхит, катар

На 1 ч. ч. мляко (кисело или суроватка) – 1 ч. л. сок от чесън. За прием това средство трябва да бъде топло, но не и горещо.

За профилактика на грипа

Счуква се скилидка чесън върху памучен тампон и се слага в носа, като тампонът предварително се загъне в марля (1 слой).

Чесънът има и добри подмладяващи свойства

Ето една рецепта на еликсир на младостта, средство срещу астма, прочистване на кръвта, средство срещу безсъние: 350 г чесън се счукват, изцежда се сокът от 24 лимона. Тази смес се слага в голям буркан с широко гърло и се завързва с марля. Преди първия прием трябва да престои 24 часа. Преди всеки прием се разклаща. Приема се по 1 път на ден преди сън по 1 ч. л. от сместа на 1/2 чаша вода.

Общоукрепващо, противосклерозно средство

300 г чесън се слагат в бутилка (измити и почистени) и се заливат със спирт. Оставят се да престоят три седмици. Приемат се по 20 капки всеки ден на 1/2 чаша кисело мляко.

За изчистване на кръвоносната система

За изчистване на кръвоносната система от всевъзможни отлагания, за понижаване на кръвното налягане, за изчистване на стомашно-чревния тракт, при спазми на кръвоносните съдове на главния мозък: 1/3 бутилка се напълва с нарязан чесън, залива се с водка или 50-60%-ен спирт. Оставя се да престои 14 дена на топло място, като всеки ден се разклаща. Приемат се по 5 капки на 1 ч. л. студена вода 3 пъти на ден преди хранене.

При стенокардия със задъхване

Препоръчва се да се приема чесън с мед: 1 кг мед, 10 лимона, 5 глави (не скилидки) чесън. От лимоните се изцежда сокът, чесънът се почиства и настъргва. Всичко се смесва и оставя покрито в прохладно място за една седмица. Приемат се по 4 ч. л. 1 път на ден, с пауза по 1 минута между приема на всяка лъжичка.

ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ...

  • В Китай, Корея и Италия мъжете и жените изяждат всеки ден по 12 скилидки чесън.
  • В Средиземноморието, където традиционно ядат много чесън, равнището на сърдечно-съдовите заболявания е ниско.

КУЛИНАРНА ХИТРОСТ

Учените съветват: добавяйте чесъна в салатите и ястията не веднага след като сте го счукали или нарязали, а след 15 минути. Именно толкова време му е нужно, за да протекат ферментните реакции, които стимулират активността на полезните за здравето вещества.

ЧЕСНОВИ ЛАКОМСТВА

Чеснова крем супа

Продукти за 4 порции:
  • 100 г заквасена сметана
  • 3 глави чесън
  • 100 г лук
  • 3 с. л. бяло вино
  • 1,5-2 л пилешки или зеленчуков бульон
  • 2-3 картофа
  • 100 г масло
  • сол
  • черен пипер
  • дафинов лист
  • куркума на вкус

Да го направим: В тенджера се разтопява маслото, прибавят се счуканият чесън, нарязаният на ситно лук и дафиновият лист. Готвят се на слаб огън 20 минути. Добавят се бульонът, куркумата, довежда се до кипене, слагат се картофите, нарязани на неголеми кубчета и ястието се вари 15 минути. Налива се виното и дафиновият лист се изважда. В блендера супата се пюрира. Налива се обратно в тенджерата, прибавя се сметаната и се загрява, без да се допуска завиране.

Айоли

Южнофренски чеснов сос

Продукти за 4 порции:
  • 4-5 скилидки чесън
  • 1 суров жълтък
  • 250 мл зехтин
  • щипка сол
  • сокът от половин лимон
  • 1 ч. л. вода

Да го направим:Счуканите скилидки чесън се разбиват с жълтъка и зехтина в миксера. Прибавят се сокът от лимон, водата, солта и пак се разбива. Сосът е готов. Поднася се към рибни и месни ястия.

Чеснов кейк

Продукти за 4 порции:
  • 2 глави чесън
  • 60 г масло, 4 яйца
  • 250 г кисело мляко
  • 50 г сирене мимолет (или кашкавал)
  • 60 г брашно
  • 60 г царевично брашно
  • щипка сода за хляб
  • сол
  • черен пипер

Да го направим: На главите чесън им се отрязват основите и се слагат с разрезите върху готварско фолио в тава. Изпичат се на фурна за 40 минути при температура 200 градуса. След това съдържимото на скилидките, което е станало като пюре, се изважда лесно – само със стискането на главата чесън откъм опашката над купа. Прибавят се размекнатото масло и двата вида брашно, смесени със содата, и всичко се разбива. Добавя се киселото мляко и пак се разбива. Добавят се жълтъците един по един и пак се разбива. След тях се слага настърганото сирене мимолет, солта и черният пипер и се разбърква. Белтъците се разбиват на твърд сняг и много внимателно се добавят към сместа, като се разбърква с дървена лъжица. Кейковото тесто се изсипва в тава с незалепващо покритие и се пече 25-30 минути при 180 градуса. Нарязва се на парчета, залива се със сос от печени патладжани, разбити с чесън, лимонов сок и майонеза, и се поднася веднага.

Чеснови пастети

Бежов пастет

Сварява се 1 к. ч. кафява леща в гореща подсолена вода. Отцежда се и се пасира заедно с чесън, зехтин, лимонов сок, сол и черен пипер. На 1 с. л. от лещата се падат 1/2 скилидка чесън, 1 ч. л. зехтин. Солта и черният пипер се добавят на вкус.

Червен пастет

Печени белени червени чушки от 1 малък буркан (400 г) се пюрират с чесън, зехтин, лимонов сок и сол. На 1 чушка се падат 1 скилидка чесън, 1 ч. л. зехтин. Лимоновият сок и солта се добавят на вкус. В този пастет могат да се добавят смлени орехови ядки.

Розов пастет

200 г моркови се настъргват на ситното ренде и се смесват със 100 г извара, 2 с. л. кисело мляко и 2 с. л. зехтин. Пастетът се овкусява с чесън, сол и черен пипер. На 100 г от него се падат 2 скилидки чесън.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез