Захарта не е радост от сладкото, а опасен наркотик
Вредните навици са известни отдавна – алкохол, никотин, хазарт... Но се оказва, че зависимост може да се развие дори към сладкото. Освен това сладокусниците остаряват по-бързо!
Дайте ми дозата!
Но най-интересното откритие дошло по-късно. На сладокусните гризачи започнали да им въвеждат нищожни дози наркотик и те се пристрастили към него много по-бързо от другите мишки. А това означава, че захарта подготвила техните мозъци за възприемането на сериозните наркотични препарати!
Учените стигнали до извода, че в тези процеси е замесен допаминът – така нареченият хормон на удоволствието. Рязкото падане на неговата концентрация предизвиква състояние, подобно на махмурлука. Захарта, както и алкохолът, и много наркотици, действат на мозъка чрез допаминовите рецептори. Но това са мишки, а ние сме хора.
Какво остава за нас? Вероятно това, че моделите на другите зависимости – алкохолна, кокаинова, морфинова – при мишките били идентични с човешките.
Сладост по лицето
Още един съществен повод да не налитате на сладкото: захарта води до преждевременна поява на бръчки. До такова сензационно откритие достигнаха учените от лабораторията Chanel, къде от много години изследват причините за остаряването на кожата. В хода на лабораторните изсдледвания се разбрало, че кристалите на захарта, попадайки в организма, полепват по колагеновите влакна и така ги лишават от еластичност. В крайна сметка влакната просто се чупят при натоварване и на тези места се образуват бръчки.
Сладката дневна норма
6 ч. л. захар = 6 парченца шоколад от блокче = 0,33 л сладка газирана напитка = 6 бонбона
Но не се заблуждавайте. МариЕлен Лер, пресаташе на Chanel по научни разработки в областта на грижата за кожата, пояснява: “Захаросването на влакната е необратим процес. Освен това изследванията показват, че настъпва не само при сладокусниците. Засега е доказано само това, че прекомерното потребление на сладко ускорява процеса на захаросването на колагена и води до появата на бръчки по-рано, отколкото те биха възникнали в хода на естественото остаряване.” Във всеки случай това е сериозен аргумент за тези, които трудно издържат пред десерта.
Затова пък съм умен
Най-важното е да не ядете сладките изкушения на гладен стомах. Тогава те направо взривяват мозъка – рязко повишават равнището на захарта в кръвта, а после също така бързо го понижават и възниква функционална гликемия – пак ни се яде сладко, апетитът се разиграва. Това води не само до преяждане, но и е вредно за панкреаса. А и в колебанията на настроенията нямо нищо хубаво. Така че десертът – след храната.
Сиренемани или любители?
От миналото лято в Интернет се разпространява новина за наркотичните свойства на сиренето. Опашката на тази сензация порасна от книгата на Нийл Бърнард, американски психиатър и президент на лекарския комитет за отговорна медицина. Оказва се, че ние се наслаждаваме на сиренето и кашкавала не толкова заради вкуса им, колкото заради дозата морфин, която получаваме заедно с парченцето пармезан или горгонзола. А тя на свой ред се образува от протеина казеин. Но не бързайте да се отказвате от сандвича със сирене за закуска! Още през 1981 г. учените са установили, че количеството морфин в сиренето е нищожно. За да се достигне наркотично опиянение, трябва да се изядат няколко килограма качествено сирене. Колкото до българското, в което има всякакви съставки, освен основната – млякото, няма никаква опасност! Така че ако не сте мишката Рокфор от анимационното филмче за Чип и Дейл, сиренето за вас е абсолютно безопасно.