Зеленият фасул - идеалният продукт при диабет и диетично хранене

Един от най-големите подаръци, които Новият свят прави на Европа, е зеленият фасул. Семената на този чудесен дар на природата били пренесени на Стария континент от Христофор Колумб при завръщането му от Америка. Зеленият фасул е толкова древна централно- и южноамериканска култура, че нейните диворастящи предци сега са неизвестни. В родината си той е едно от основните растения в Перу, Мексико и други страни. Сега го отглеждат на много места, но най-често в районите с топъл и влажен климат.

Описание

Обикновеният фасул е едногодишно тревно растение. Стъблото е мощно, правостоящо, слабо разклонено, с височина до 1 м. Има и виещи се видове, които се нуждаят от опора. Листата на фасула са едри и разтроени. Цветовете му са неправилни, големи, с различна окраска: от бяла до яркочервена. Цъфти през юли-септември. Плодът е това, което наричаме боб, като неговият цвят при различните сортове варира от бял до тъмновиолетов.

Зрелите плодове на растението съдържат 24-27% протеини, до 50% въглехидрати, 2% мазнини, около 20% разтворими кристализирани протеини от групата на глобулините - фазеолин, холестерин, лецитин, фермент протеаза, органични и минерални киселини, соли на фосфора, калия, аскорбинова киселина (витамин С), витамини от група В и други съединения.

Приложение в медицината

Зеленият боб е богат на витамин С и В, провитамин А (каротин). В състава на протеините на зеления боб влизат незаменимите аминокиселини: аргинин, лизин, метионин, тирозин, триптофан. Според хранителната си стойност зеленият боб е близък до месото. Човешкият организъм лесно го усвоява. Зелените стръкчета се употребяват за храна във варен вид - в супи и други ястия, използва се като гарнитура, от него се прави пюре (обикновено с добавяне на зелени подправки). Фасулът подпомата отделянето на стомашен сок и е особено полезен като диетичен продукт за болните с хипоациден (с понижена киселинност) гастрит. За лечебни цели се използват изсушените стръкчета - бобените шушулки, след пълното им узряване. Те са богати на незаменими аминокиселини, но освен тях съдържат хемицелулоза (45-50%), микро- и макроелемнти - силиций, мед, кобалт и никел.

Препаратите от сушените бобени шушулки имат пикочогонно действие, антибиотични и противодерматозни свойства - те намаляват съдържанието на захарта в кръвта. Понякога отварите в съчетание с с други лечебни растения се използват за лечение на хипертония, ревматизъм, хронични дерматози, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, неусложнени форми на захарния диабет, при отоци, свързани с бъбречна и сърдечна недостатъчност. Пюрето от сварен зрял боб пък е полезно при атеросклезора и нарушения на сърдечния ритъм.

Рецепта на отвара от бобени шушулки за захарен диабет

20 г изсушени бобени шушулки се стриват и варят в 1 л вода на бавен огън, докато половината от течността се изпари. След това останалата течност се прецежда. Получената отвара се изпива в рамките на деня на малки глътки.

Болестите, които зеленият фасул лекува:

  • захарен диабет
  • задържане на урина и отоци
  • пикочокаменна болест
  • възпаление на бъбреците
  • болести на пикочния мехур
  • ревматизъм
  • ишиас
  • подагра

Зеленият фасул е една от 10-те най-полезни за здравето храни. Тя е идеална за разтоварващи дни и продължителни диети. Целулозата, на която е богат той, е природно слабително средство.

Важно!

В консервирания зелен боб се съхраняват до 70% от витамините и до 80% от изходните минерални вещества.

Лакомства със зелен фасул

Макарони със зелен боб

500 г макарони се сваряват в подсолена вода. 450 г зелен боб се сваряват, като предварително се почистват от жилките, ако има такива. Загряват се 4 с. л. зехтин с 1 скилидка счукан със сол чесън. Прибавя се сокът от 1/2 лимон и се разбърква.

Смесва се с макароните и зеления боб, прибавят се 2 с. л. ситно нарязан босилек. Разбърква се и се поднася обилно поръсено с настърган пармезан и настъргана лимонова кора.

Къри с домати и зелен фасул

1 глава лук, ситно нарязан и смесен с малко парче ситно нарязан корен от джинджифил, се изпържва в горещо олио. Прибавят се 200 г нарязан на половинки зелен боб. Добавят се 5 обелени и нарязани домата и 1 с. л. къри. Готви се на бавен огън до пълната готовност на зеления фасул.

Зелен фасул с песто и сметана

Смесват се 450 г сварен зелен фасул с 2 с. л. сметана, 2 с. л. сос песто. Загряват се, посоляват се и се поднасят с макарони или свинско месо.

Зелен фасул в масло с чесън и розмарин

Смесват се в тенджера с вряща вода 450 г зелен фасул с 2 стръкчета розмарин и се варят до готовност. Прибавят се 30 г масло и 1 скилидка счукан чесън. Ястието се загрява на бавен огън 2-3 минути.

Салата от зелен фасул, тиквички и червен боб

В 1 с. л. олио се изпържват 225 г нарязана на кубчета тиквичка с 1 скилидка чесън, ситно нарязана. Прибавят се 200 сварен зелен фасул и 215 г консервиран червен боб. Ястието се посолява и подправя на вкус и се оставя да се охлади. Поднася се обилно поръсено със ситно нарязан пресен магданоз.

Месо по китайски със зелен фасул

Стек (450 г) се нарязва на ивички и се изпържва на силен огън. Снема се от огъня и се оставя на страни. Излива се една част от олиото в тигана и в останалата част се изпържва 1 глава броколи, нарязана на розички, а кръгчето - на тънки парченца, 200 г зелен фасул, нарязан на половинки.

Добавя се малко вода и се готви под капак 2-3 минути. Прибавя се изпърженото месо и малко тъмен соев сос и се готви под капакът до пълната готовност на месото.

Ризото с бекон и зелен фасул

Изпържват се 170 г бекон, ситно нарязан, с 1 глава лук, ситно нарязана, и стръкче целина - също ситно нарязано. Прибавят се 300 г ориз и малко бяло вино. Всичко се разбърква. Постепенно се прибавя 1 л зеленчуков бульон и 340 г пресен зелен фасул. Разбърква се, докато оризът поеме цялата течност. Когато ризотото стане готово, се прибавя 1 с. л. сметана и 1 с. л. настъргано сирене (найдобре пармезан). Ястието се оставя да постои 5 минути. След това се поднася.

Пюре от зелен фасул, картофи и кашкавал

Сваряват се 340 г обелени и нарязани картофи и се слагат в купа с 1 скилидка чесън, ситно нарязана, сол и черен пипер, както и около 20 г пармезан и 3 с. л. зехтин. Прибавят се 340 г сварен зелен фасул, почистен от жилките, ако е имало такива. С миксера се прави пюре, което е чудесна гарнитура за печено агнешко месо.

Омлет със зелен боб, бекон и козе сирене

Сваряват се 285 г зелен боб. Изпържват се 4 парченца бекон до хрупкава коричка и се оставят на страни. В тиган се загрява 1 с. л. масло. Разбиват се 12 яйца с 2 с. л. нарязан лук и се подправят на вкус. Сместа се готви на 4 етапа, като всяка порция се поръсва с фасул и бекон, когато омлетът е почти готов. Отгоре вяка порция се поръсва с 25 г настъргано козе сирене и омлетът се сгъва на две.

Салата със зелен фасул и моркови

Продукти: 200 г зелен боб, 1 голям морков, 1 глава лук, 1/2 връзка пресен копър, кълнове от люцерна, сол, олио, лимонов сок Зеленият боб се сварява и се оставя да изстине. Лукът се нарязва на ситно, копърът - също. Морковът се нарязва на тънки ивички.

Всичко се смесва, посолява се, подправя се със зехтин и лимонов сок. Разбърква се. Готовата салата се декорира с кълнове от люцерна.

Солен кейк със зелен фасул

Продукти: 4 яйца, 1 и 1/2 ч. ч. брашно, щипка сода бикарбонат, 200 г извара, 1 ч.ч. кисело мляко, сол, черен пипер, 2 скилидки чесън, 1/2 връзка пресен копър, 1 глава лук, 200 г сварен зелен боб, олио

Яйцата се разбиват на пяна. Прибавя се киселото мляко заедно със содата и пак се разбива. Сипва се брашното и пак се разбива. Добавят се изварата, солта и черният пипер и се разбърква с лъжица. Ситно нарязаните лук и копър се задушават в горещото олио и се оставят да изстинат. Прибавя се счуканият със сол чесън и се разбърква.

Тази смес се добавя към тестото и се разбърква. Тестото се изсипва в тава с незалепващо покритие и се изравнява. Зеленият фасул се нарежда върху него. В кръга от шушулките се оформя цвете, а около него се нареждат “кръстчета”. Кейкът се пече на фурна до пълна готовност. Поднася се с бяло вино.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез