За едни - нуга, за други - турон
Сладкото кадифе, което се крие зад тези две имена, произхожда от времето, когато са се родили чудесните приказки за Алхамбра – арабския замък над Гранада. Неговият вкус е тънък и изискан, като ювелирна резба върху кост, и съблазнителен като жена от испанския юг.
Кой го е измислил?
Французите, мароканците и италианците също заявяват своите права върху турона. Арабите твърдят, че са живели на юг в Иберийския полуостров преди хилядолетие и подчертават колко много нугата прилича на останалите им сладкиши. Французите не говорят такива неща. Те просто произвеждат свой турон и са го нарекли точно както най-знаменития турон от Аликанте - „хихона“. Испанците вече са ги осъдили за това.
Италианците пък сочат точната дата на появата на техния турон – 25.X.1441 г. Този ден бил определен за сватбата на Бианка Мария Висконти и Франческо Сфорца. Бащата на булката й дал като зестра цял град – Кремона. Придворният сладкар също много се постарал за Бианка. Той решил да направи торта във формата на кулата в Кремона, която се наричала Тороне. След няколко безсънни нощи най-накрая изобретил състава, който му позволил да сбъдне мечтата си: бадеми, мед и разбити белтъци. С тях той сътворил кулата. Този десерт векове наред бил символ на града.
Деликатес или обикновен десерт?
Някога туронът се смятал за празничен десерт, а обикновените хора си го позволявали само за Рождество Христово. Днес нещата са по-различни. Нугата се поднася като десерт в много ресторанти. Тя се приготвя с шоколад, плодове, фъстъци, орехи, лешници или с ликьор, като в италианския град Беневенто. А на местата, където тя се смята за специалитет, като в испанска Валенсия или италианския град Арбуци, нугата успешно отвръща на атаките на най-различните съвременни лакомства от типа на „Марс“.