За кралете и пицата
Размисли за великите открития, предразсъдъците на монарсите и кулинарните пристрастия
На „инспекция” в неаполската беднотия
Не е ясно кое точно не му харесвало на Фердинанд в дворцовата кухня – дали готвачът пресолявал ястията, или сосовете не били достатъчно ароматни. А може би просто кралската душа умирала от скука. Но каквато и да е причината, един прекрасен ден Фердинанд извършил класическата постъпка на всеки уважаващ себе си монарх. Той се облякъл в дрипи, увил се с плащ до върха на носа и се отправил на „инспекция” в народните квартали на Неапол – почти като майка Тереза. И именно там за зла беда срещнал знаменития пицайоли (майстор на пици) с прякор Гръм. Историята е запазила истинското му име – Антонио Тесто. Символично, нали? Историята въобще е дама със силно развито чувство за ирония. Пицата, приготвена от майстор Гръм, оставила неизлечима следа в изгладнялата душа и изнежения стомах на Фердинанд. След като поглезил вкусовите си рецептори, той се върнал в двореца.
Какво направил Фердинанд?
Вместо да предложи по-хуманен и хигиеничен начин за месене на тестото, той отново се увил в своя плащ и избягал от сърдитата си жена в кварталната беднотия, където безнаказано се наслаждавал на вкуса на пицата. Ех, ако беше по-смел, Европа щеше да научи за пицата много по-рано...
Под лупата на Кралския съвет
Досадната грешка била поправена от друг Бурбон, впрочем също Фердинанд. През 1832 г. той наредил да бъде създаден Голям кралски съвет. На първата сбирка на Съвета бил разгледан жизнено важният въпрос за страната – как да се направи народната кухня достойна за кралския двор. Явно Фердинанд II бил по-добър стратег от нерешителния си предшественик. Именно той предложил да се реши проблемът с месенето на тестото – вместо с крака, да се прави с ръце или с някакво приспособление. На това съвещание Фердинанд - велик стратег и тактик едновременно, разбрал, че дори ако проблемът с тестото се реши, кралският двор автоматично ще се изправи пред нова практически неразрешима задача. Та нали пицата трябва все някак си да се яде. При това да се прави така, че да се спазват всичките детайли на трапезния етикет. Нямало как да се яде с ръце!
Вероятно самия Фердинанд II ползването на ръцете по никакъв начин не го смущавало, но кралицата... Да, ето тук би могъл да възникне проблем.
Две в едно
Големият ден
Но да се върнем към пицата. Успял ли Фердинанд с помощта на хитроумни изобретения да въведе пицата в кралското меню? Операцията по „внедряването” била определена за рождения ден на кралицата. В тържествения ден и час пицайоли по прякор Кучешки нос поднесъл на кралицата своя подарък – гигантска пица. В чест на празника Нейно величество си позволила да опита едно парченце. Творението на Кучешкия нос – пица „Маринара” или „Четирите годишни времена”, - получило височайше одобрение. Това била много важна крачка в по-нататъшната история на пицата.
Най-интересното е това, че обикновените хора, като чули, че любимата им пица се поднася в двореца, много се зарадвали. И от уважение към кралското семейство започнали да месят тестото с ръце.
Любимка на бедни и богати
Ето така постепенно, стъпка по стъпка, пицата завоювала сърцата както на обикновените италианци, така и на висшата класа. И в това няма нищо чудно. Не е важно колко високо си се издигнал, а доколко разполагаш със своите вкусове и потребности. Сега пицата е достижение на Италия, одобрено от кралското семейство и любимото ястие на италианския народ.