Трапезните символи на Великден
Великденското агънце
Агнето от старо време се смята за жертвено животно. На великденската трапеза то символизира жертвената гибел на Исус Христос за изкупление- то на греховете на човечеството. Най-добре е агънцето да се приготви от пясъчно тесто. За целта се смесват 3 чаени чаши брашно и 1/3 чаена чаша захар. Добавят се щипка сода за хляб и щипка ванилия. Получената смес се претрива с 300 г краве масло. Добавят се 2 яйца и тестото се меси, докато стане еднородно и гладко. Оформя се на топка, увива се във фолио и се оставя за половин час в хладилника. Докато тестото се охлажда, от хартия се изрязва контурът на агнето. Тестото се разточва на кора с дебелина около 5 мм и от него се изрязва фигурката на агнето по хартиения модел. Фигурката се слага в тава. Телцето се поръсва с едра кафява захар, а главата и крачетата се намазват с яйчен жълтък. На главата се залепват стафиди за “очички”. Изпича се при температура на фурната 200 градуса до зачервяване. А може да се приложи и друга сладкарска техника - телцето на агнето да се изпълни с бял маслен крем - на места “къдрав”, а муцунката и копитцата да се направят с разтопен тъмен шоколад.
Великденското пиле
Пилето, както и великденското яйце, е символ на възраждането и непрекъснатостта на живота. От същото тесто, от което сме опекли агънцето, може да се направят бисквити във формата на пилета. Най-добре е телцето на пернатото да се намаже с жълт маслен крем, крилцата да се “фиксират” с втори слой от него, две черни точици да служат за очички, а едно обърнато триъгълниче в оранжев маслен крем да бъде човчицата. А може да се мине и по друг път - да се приготви нежна изварена пасха “Пиле”.
За целта 300 г извара се претриват през сито. Отделно се смесват 100 г размекнато краве масло и 100 г пудра захар, добавя се малко ванилия. Двете маси се съединяват. Прибавят се 1-2 супени лъжици лимонов сок, 2 пасирани твърдо сварени жълтъка и настърганата на ситното ренде половин кора от лимон. Сложете сместа в специална форма или сито, постлано с плътна тъкан, покрийте го със свободните краища на тъканта, поставете отгоре му тежест и го сложете в хладилника. След 8-12 часа украсете готовата пасха с жълт и червен мармалад, като оформите от тях фигурка на пиленце.
Великденският заек
Великденският заек като символ на плодородието и богатството, е един от главните атрибути на Великден в Германия през XVI век и оттогава досега се е разпространил по цял свят. Под формата на зайчета се правят играчки, сладкиши и сувенири, с които се украсява великденската трапеза. Предлагаме ви да направите великденски заек сами - по-точно да изпечете торта под формата на весела заешка муцунка. За това от бисквитено тесто (4 яйца, чаша брашно, чаша захар, набухвател) се изпичат два кръгли блата или един, който се разрязва през средата с тънък конец или много остър нож. Единият блат се оставя цял - той ще бъде главата на зайчето. От втория ще изрежем ушите и папионката му. Съберете тортата и я украсете така, както ви подсказва фантазията (съветваме ви да нарисувате муцунката на заека и мотивите на папионката му с маслен крем с оцветител).
Всичките изброени празнични символи можете да изваете от тесто за скалички, а след това агънцето и зайчето да покриете с бял настърган шоколад или кокосови стърготини, а пилето - съответно с жълти кокосови стърготини.