Упойващият нарцис
Културата на нарциса е една от най-древните. Това растение е било отглеждано в древния Египет, Персия, древна Гърция, Рим. В групата на най-популярните луковични култури в така наречената “голяма четворка” нарцисите са на първо място, а след тях са лалетата, минзухарите и зюмбюлите.
На световния пазар луковиците на нарцисите струват много по-скъпо, отколкото луковиците на лалетата и другите култури.
Малко са цъфтящите растения, които са обект на толкова силна колекционерска страст. Сега са известни около 30 000 сорта, а всяка година се добавят по още 200 нови.
Грижа
Нарцисите са преди всичко култура на азотно-калийно хранене. В началния период те се нуждаят от интензивно азотно хранене, а във фазата на образуване на цветовете при тях силно се повишава потребността от калий. Максимумът потребление на всички хранителни вещества при тях се пада във фазата на пълната бутонизазция.
Поливане: Нарцисите са много влаголюбиви, затова в периода на цъфтене и 4-5 седмици след него те трябва да се поливат, ако не вали. Размножаване: вегетативно - с луковици. Дъщерните луковици на нарциса може да се откъснат от майчините само в този случай, когато те свободно се отделят от тях.
Пресаждане: намаляването на броя на цъфтящите филизи е сигнал за пресаждане. Изкопаните здрави луковици се почистват, сортират, измиват с вода, дезинфекцират се с разтвор на калиев перманганат и се сушат на открито в недълбоки съдове, задължително на сянка.
Цъфтеж: Началото и продължителността на цъфтене на тези растения се намира в тясна зависимост от температурата на почвата и въздуха. За оптимална температура на въздуха се смята +15°С, а на почвата +10-12 °С.
Вредители и болести: нарцисите стават жертви на дъждовните червеи, паежинните акари и нематодите.
Сигнали за проблеми:
- течението и недостатъчната светлина предизвикват пожълтяване на листата
- забавеният растеж се дължи на недостатъчен период на покой и недостатъчно поливане
- деформираните цветове се дължат на високата температура.
Знаете ли, че...