Лененото семе - безценно лечебно средство
Благодарение на уникалния си състав този природен продукт се смята за продукт, който оздравява организма на човека.
При невралгична болка трябва да се откъснат няколко листа мушкато, да се поставят върху ленена салфетка и да се бинтова болното място, а отгоре да върже топла кърпа. На 2-3 часа листата от мушкато трябва да се подменят с други. Болката ще отмине за 2 часа.
Семената от лен се добавят в състава на средствата срещу диабет. Ето едно чудесно средство за тази болест - равни количества стръкчета зелен фасул, листа от черница, овесена слама и ленено семе. 3 с.л. от наситнената смес се заливат с 3 ч.ч. гореща вода, варят се на бавен огън, след това се охлаждат и прецеждат. От настойката се приема по половин чаша 3 пъти на ден, докато изчезне сухотата в гърлото и жаждата. Същата настойка се назначава и при възпаление на пикочния мехур.
Отварата от лен извежда радионуклидите, токсините и други отровни вещества.
В народната медицина е популярен компресът от ленено семе. Счукано ленено семе се слага в торбичка от марля, която се пуска за около 10 минути във вряща вода и след това се поставя връху болното място. Държи се, докато изстине. По този начин се лекува зъбобол, ишиас, ревматизъм, невралгия на лицето, болки в корема, болести на пикочния мехур и бъбреците.
Прашец от ленено семе се прилага при изгаряне и заболявания на кожата. Кашица от ленено семе се прилага при лечение на рани, кръвотечения и др. Лененото семе, сварено в мляко, се прилага като компрес за лечение на напукани пети.
Слузта от лененото семе е найдоброто отпускащо, смекчаващо и противовъзпалително средство при заболявания на стомашно-чревния тракт. Това е най-добрият ентеросорбент, хемосорбент, имуномодулатор.
Лененото масло има изразени лечебно-профилактични свойства при нарушаване на мастната обмяна, атеросклероза, онкологични заболявания. То нормализира функциите на черния дроб, щитовидната жлеза, стомашно-чревния тракт, повишава потентността, има подмладяващ ефект, бързо заздравява раните.
Особено ценно е лененото семе, което се отглежда в екологично чисти райони.
В храната лененото семе може да се добавя в каши, супи, салати, извара, кисело мляко и други хранителни продукти. Дневната норма за потребление на ленено семе от човека е равна приблизително на 25 г.